Foto: 123rf
VJETROELEKTRANE na otvorenom oceanu generirale bi puno više energije nego one na kopnu, možda dovoljno čak i za cijeli svijet, pokazala je u ponedjeljak objavljena američka studija.
Iako trenutno na dubokom moru nema vjetroelektrana koje bi proizvodile dovoljno energije za komercijalne potrebe, rezultati upućuju na zaključak da bi vrijedilo razvijati takvu tehnologiju, pri čemu bi energije ovisila o godišnjim dobima.
"Zimi bi vjetroelektrane na sjevernom Atlantiku mogle osigurati dovoljno energije da u cijelosti podmire trenutačne potrebe civilizacije", navedeno je u studiji objavljenoj u Zborniku radova Nacionalne akademije znanosti.
Rezultati analize se temelje na računalnim modelima
Ljeti bi pak te vjetroelektrane generirale dovoljno energije da pokriju potražnju za električnom energijom u Europi ili Sjedinjenim Državama, pokazuje studija.
Njezini zaključci temelje se na računalnim modelima koji su usporedili produktivnost velikih vjetrofarmi u Kanzasu sa zamišljenim velikim vjetroelektranama na otvorenom moru. Na nekim područjima, osobito na sjevernom Atlantiku, proizvodni kapacitet vjetroelektrana bio bi daleko veći jer kočnice u vjetroturbinama ne bi usporavale vjetrove kao na kopnu.
Također bi vjetroelektrane na otvorenom moru bolje koristile energiju koja nastaje kretanjem zraka visoko u atmosferi i prenosi se na površinu mora gdje je turbine mogu zahvatiti.
"Otkrili smo da bi divovske vjetroelektrane na moru koristile energiju vjetrova iz velikog dijela atmosfere, dok su vjetroelektrane na kopnu ograničene na resurse vjetra blizu površine Zemlje", navodi koautorica studije Anna Possner.