Foto: FaH
VLADA u raspadanju donijela je danas niz spornih i obvezujućih odluka kao što je pretvaranje netaknutih šuma u golf igrališta i kampova, a čak 15 tisuća četvornih kilometara dano je za eksploataciju nafte i plina! Naravno, na zatvorenom dijelu sjednice Vlade dijelile su fotelje, odnosno kako stoji u dnevnom redu "rješavanje kadrovskih pitanja".
No, krenimo redom.
Vlada u raspadanju
DORH imao primjedbe na ugovore o eksploataciji
Točnije rečeno, Vlada na odlasku dala je čak šest polja ukupne površine od čak 15 tisuća četvornih kilometara na kojima će se eksploatirati nafta i plin!?
Karamarkova dizao ruku za eksploataciju nafte i poslove Ini
"Prvi potpredsjednik Vlade Karamarko je u postupku utvrđivanja sukoba interesa na području poslovanja s naftom vezanog za aferu „Konzultantica“ te u postupku izglasavanja nepovjerenja uslijed povezanosti s jednom stranom interesnom grupom vezanom upravo uz poslovanje s naftom. G. Karamarko nema nikakvu vjerodostojnost za donošenje strateški bitnih odluka vezanih za ugovore i koncesije u energetskom sektoru koji mogu dugoročno naštetiti okolišu i građanima Hrvatske", reagirala je Zelena akcija.
Tu je i uredba "o osnivanju prava građenja na šumama i šumskom zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske". Tom uredbom omogućava se građenje u šumama koje su u vlasništvu Hrvatskih šuma, a prema odluci Vladi moći će se graditi golf igrališta i kampovi na područjima koja su prema prostornom planu planirana izvan građevinskog područja.
Bez vremenskog ograničenja za koncesije
"Ministarstvo će na prijedlog jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, pokrenuti postupak za proglašavanjem pojedine šume i šumskog zemljišta u vlasništvu Republike Hrvatske, šumom s posebnom namjenom u svrhu izgradnje Objekta", stoji u odredbama Zakona. Davanje šuma vlasnicima golf igrališta i kampova nije određeno vremenom, a u uredbi tek stoji kako rok gradnje ne može biti dulji od 99 godina.
Među odlukama je i ona načinu davanja koncesija na gotovo sve, s jedinim vremenskim ograničenjem da ne mogu biti duže od 99 godina, a tu je i sporna potpora izgradnji prve faze projekta LNG terminal – izgradnja plutajućeg terminala za skladištenje i uplinjavanje ukapljenog prirodnog plina na otoku Krku.