VEČERAS su se u medijima proširile neslužbene informacije iz vlade da će vlada uredbom propisati da se cijene vrate na one prije uvođenja eura. No, kako doznaje Index, to nije točno.
Vlada će, kako doznajemo, na sutrašnjoj sjednici usvojiti zaključak kojim traži od trgovaca i drugih poslovnih subjekata koji prodaju proizvode i usluge da cijene vrate na razinu prije uvođenja eura. Dogovoreno je to na večerašnjem podužem sastanku užeg tima vlade.
Od svih koji su poskupjeli vlada traži da vrate cijene, prijeti im inspekcijama, Poreznom, Carinskom upravom....
Kako smo doznali, referentna točka za cijene prije uvođenje eura bit će kraj prosinca, što znači da vlada očekuje da poslovni subjekti vrate cijene koje su imali krajem prosinca. Jasno je, dakle, da vraćanjem cijena ne bi bila obuhvaćena ranija poskupljenja, koja se, smatraju u vladi, u nekom dijelu mogu opravdati, dok dizanje cijena samim prelaskom na euro drže neopravdanim.
Zaključkom će se zadužiti Državni inspektorat, Poreznu upravu i Carinsku upravu da provode nadzore koji će se ticati točke za vraćanje cijena. Vlada preko Inspektorata, Porezne i Carine one koji ne vrate cijene namjerava pritisnuti nizom nadzora kojima bi se, kako se planira, generalno provjeravalo njihovo poslovanje.
Ovim istim zaključkom o vraćanju cijena vlada planira propisati i da je, ako Inspektorat, Porezna ili Carina utvrde nepravilnosti, moguće kažnjavanje trgovaca ili drugih poslovnih subjekata - i to tako što bi im se ukinule mjere pomoći koje im je vlada dodijelila zbog krize.
Vlada će zadužiti Ministarstvo gospodarstva da temeljem podataka dobivenih od Državnog inspektorata, Porezne ili Carinske uprave promijeni mjere koje je dodijelila pojedinim poslovnim subjektima za pomoć u krizi, poput potpora koje su dobili zbog rasta cijena energenata i sličnog.
To u praksi znači da bi takvi poslovni subjekti u krajnjoj instanci ostali bez subvencija za energente i pomoći države. U vladi, naime, smatraju da je dio inflacije neopravdano generiran unatoč pomoći koju su tvrtke dobile zbog krize putem vladinih mjera.
Također će se Ministarstvo gospodarstva zadužiti da izradi digitalnu platformu za usporedbu cijena u različitim razdobljima. Ministarstvo poljoprivrede dobit će, pak, zadatak da prati rast cijena hrane kako bi se utvrdilo koja su poskupljenja neopravdana.
Na večerašnjem sastanku u vladi također je zaključeno da je vlada spremna i na dodatne mjere ako se divljanje cijena ne smiri.
Plenković: Do poskupljenja ne treba i ne smije doći
Andrej Plenković ranije u srijedu izjavio je da će vlada na sjednici u četvrtak donijeti mjere kako bi spriječila neopravdan rast cijena do kojeg dolazi nakon zamjene kuna u eure te je pozvao trgovce da budu korektni, razumni i ozbiljni. U izjavi novinarima osvrnuo se na sastanak s nadležnim ministrima i inspekcijskim vlastima, koji je održao u ponedjeljak.
Kako je rekao, taj sastanak sazvao je nakon što su vidjeli da umjesto da svi akteri provode ozbiljnu i odgovornu poslovnu politiku, kao što su tražili od njih, a to je da se precizno temeljem fiksnog tečaja kune prema euru zamijene cijene iz kuna u eure, dio poslovnih subjekata nažalost to koristi za lov u mutnom i za nepotrebno profiterstvo te dižu cijene.
"Mislimo da je to loša i nepoštena praksa, da s time treba stati, da se trebaju vratiti na cijene koje su bile prije 1. siječnja i jednostavno prevesti tečaj iz kune u euro pošteno i korektno, onako kako je država odradila to u interesu građana i gospodarstva", rekao je danas premijer Plenković.
Kazao je da se prati rast cijena i da su angažirani glavni državni inspektor te ostali inspektori, koji su posljednja dva-tri dana na terenu. Čeka se njihovo izvješće, da se vidi što se događa i s cijenama usluga, s obzirom na to da su usluge najvidljivije jer ljudi odlaze na kavu, sok i slično te vide poskupljenja.
"Do poskupljenja ne treba i ne smije doći, osobito nakon što je država mjerama hrvatske vlade u 2022. - godini najveće energetske krize, prehrambene krize te u godini inflatornih pritisaka - regulirala cijene struje, plina, naftnih derivata, izašla s paketom od 27 milijardi kuna da pomogne građanima i gospodarstvu, a povrh toga je u nekoliko navrata snižavala stopu PDV-a na brojne proizvode", poručio je.
Ocijenio je da ako je država odradila svoju ulogu da pomogne građanima i gospodarstvu i da ih porezno rastereti, pogotovo one kojima treba najviše, a to su socijalni slučajevi, umirovljenici, nezaposleni, onda nije u redu da svi ti koji su profitirali od mjera vlade odmah ili neposredno u tjednima prije prelaska na euro neopravdano dižu cijene.
Najavio je da će vlada uključiti apsolutno sve mehanizme koje država ima na raspolaganju da se to ne događa te da oni koji to rade na način koji ne reflektira u cijeni proizvoda rast inputa, vrate te cijene na prijašnju razinu.