Vlada odobrila pokolj 1200 ptica zaštićenih u EU, smetaju ribičima

Foto: Hina, 123rf
 
ODOBRENJE za odstrel kormorana, što su zatražili ribiči koji se bave komercijalnim uzgojem slatkovodnih riba zbog velikih šteta koje te ptice čine ribljem fondu, izazvalo je neslaganje stručnjaka i društva za zaštitu ptica koji predlažu druge metode, kao što je djelomično prekrivanje ribogojilišta mrežama.
 
Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izdalo je u studenom dopuštenje ribnjačarstvima za odstrel jedinki velikog vranca (vrsta kormorana) u razdoblju do 15. veljače na područjima pojedinih ribnjaka.
 
Iz ministarstva kažu da veliki vranac nije strogo zaštićena vrsta, a dopuštenja su izdana temeljem stručnog mišljenja Hrvatske agencije za okoliš i prirodu o utjecaju planiranog odstrela kormorana na svakom pojedinom ribnjaku. 
 
Za odstrel odobreno 1198 ptica
 
Utvrđeno je kako je 1198 jedinki velikih vranca, koliko je odobreno za odstrel, 10 posto od minimalne brojnosti nacionalne zimujuće populacije te vrste u Hrvatskoj, što se smatra prihvatljivom kvotom koja neće dovesti u pitanje očuvanje te ptice u njezinu prirodnom području rasprostranjenosti, navodi Ministarstvo.
 
Ribnjačarstvo je dužno voditi evidencijski popis o odstrijeljenim jedinkama, a nadzor poštivanja propisa provodi nadležni inspektor zaštite prirode. Stručno praćenje utjecaja odstrela na očuvanost populacija velikih vranaca i ostalih vrsta ptica koje obitavaju na ribnjaku organizira Hrvatska agencija za okoliš i prirodu u suradnji s ornitolozima i djelatnicima nadležne javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, poručuju iz Ministarstva.
 
Stručnjaci i zaštitnici ptica protiv odstrela
 
No Tibor Mikuška s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) ne slaže se s Ministarstvom. "Veliki vranci se natječu s čovjekom za isti resurs - ribu, i to je problem", kaže Mikuška.
 
Hrvatsko društvo za zaštitu ptica i prirode, udruga Bio i Zavod za ornitologiju protiv su odstrela, posebno jer nitko na šaranskim ribnjacima ne radi istraživanja za procjenu štete, nego se sve temelji na tvrdnjama ribara. Nitko ne broji velike vrance na ribnjacima kako bi se mogle odrediti neke kvote za odstrel, istaknuo je.
 
Upozorava kako je populacija kormorana ugrožena
 
Mikuška upozorava da je hrvatska gnijezdeća populacija kormorana ugrožena jer je ostalo manje od 3000 ptica koje se tu gnijezde. Odstrel je neselektivna metoda kojom se ne može procijeniti ubija li se hrvatska gnijezdeća populacija ili se radi o pticama iz sjevernih krajeva koje tu dolaze na zimovanje.
 
Osim toga, pucanjem se rastjeruje dio vranaca, ali se također rastjeruju druge ptice, upozorava Mikuška.
 
Postoje bolje metode, kao što je prekrivanje dijela ribnjaka mrežom koje bi uspješno smanjile problem, smatra stručnjak s PMF-a.
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.