Vodio je najslavniju vojnu operaciju u povijesti. A onda je postao predsjednik SAD-a

Vodio je najslavniju vojnu operaciju u povijesti. A onda je postao predsjednik SAD-a
Foto: Wiki

Dwight David Eisenhower (14. listopada 1890. – 28. ožujka 1969.) bio je američki vojni zapovjednik i 34. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, koji je služio dva mandata od 20. siječnja 1953. do 20. siječnja 1961. godine. Poznat kao "Ike", Eisenhower je ostavio neizbrisiv trag u američkoj i svjetskoj povijesti, kako zbog svoje uloge u Drugom svjetskom ratu, tako i zbog svojih postignuća tijekom predsjedništva u razdoblju Hladnog rata.

Rani život i vojna karijera

Eisenhower je rođen u Denisonu, Teksas, ali je odrastao u Abileneu, Kansas, u skromnoj obitelji njemačkog podrijetla. Godine 1911. upisao je Vojnu akademiju West Point, gdje je diplomirao 1915. Iako nije sudjelovao u borbi tijekom Prvoga svjetskog rata, stekao je iskustvo u organizaciji i obuci trupa, što je postavilo temelje za njegovu kasniju karijeru.

Tijekom Drugog svjetskog rata Eisenhower se istaknuo kao vrhovni zapovjednik savezničkih snaga u Europi. Najpoznatiji je po vođenju operacije Overlord, invazije na Normandiju 6. lipnja 1944. (D-Day), koja je označila prekretnicu u ratu protiv nacističke Njemačke. Njegova sposobnost koordiniranja različitih savezničkih snaga i donošenja strateških odluka učinila ga je jednim od ključnih arhitekata pobjede na Zapadnom frontu.

Predsjedništvo

Nakon rata, Eisenhower je postao predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, pobijedivši na izborima 1952. kao kandidat Republikanske stranke. Njegovo predsjedništvo obilježeno je unutarnjim prosperitetom i vanjskim napetostima Hladnog rata. Ključni momenti uključuju:

  • Interstate Highway System: Eisenhower je pokrenuo izgradnju mreže autocesta diljem SAD-a, projekt koji je revolucionirao promet i gospodarstvo, a inspiriran je njegovim promatranjem njemačkih autobahna tijekom rata.
  • Hladni rat: Nastojao je suzbiti širenje komunizma, podržavajući politiku "zadržavanja" (containment). Potpisao je primirje kojim je završen Korejski rat 1953. i koristio CIA-u za tajne operacije, poput svrgavanja vlada u Iranu (1953.) i Gvatemali (1954.).
  • Građanska prava: Iako oprezan, Eisenhower je podržao desegregaciju, posebno slanjem federalnih trupa u Little Rock, Arkansas, 1957., kako bi osigurao provedbu odluke Vrhovnog suda o ukidanju segregacije u školama.

Nasljeđe

Eisenhower je umro 28. ožujka 1969. u Washingtonu, D.C. Ostavio je iza sebe nasljeđe stabilnosti i umjerenosti. Kritičari su ga ponekad smatrali pasivnim, ali suvremena povijest prepoznaje njegovu stratešku viziju i sposobnost upravljanja krizama. Njegov doprinos nacionalnoj infrastrukturi i uloga u očuvanju mira tijekom Hladnog rata i dalje se slave.

Eisenhower je bio čovjek koji je vjerovao u ravnotežu između snage i diplomacije, što je sažeto u njegovu poznatom upozorenju o "vojno-industrijskom kompleksu" u oproštajnom govoru 1961. godine. Danas se smatra jednim od najutjecajnijih vođa 20. stoljeća.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.