Tko je vođa skupine koja je upala u Rusiju? "Bivši MMA borac povezan s neonacistima"

Screenshot: Twitter

DENIS Nikitin, vođa krajnje desne vojne skupine koja je jučer upala na ruski teritorij, tvrdi kako mu je cilj bio razotkriti slabu obranu Rusije i nadahnuti više sunarodnjaka da ustanu protiv Vladimira Putina. Za Financial Times je izjavio kako su njegovi borci, koji su bazirani u Ukrajini, dokazali kako se mogu probiti u jedno od najstrože čuvanih ruskih graničnih područja. 

Jučerašnje borbe na ruskom teritoriju, koje su trajale samo nekoliko sati, natjerale su Putina da otkaže planirani put i sazove svoje vijeće sigurnosti. Još uvijek nisu poznati svi detalji jučerašnjeg događaja. Ukrajina je zanijekala izravnu potporu skupini, dok je Rusija iskoristila incident kako bi poduprla svoju tvrdnju da NATO vodi posrednički rat preko ekstremno desnih "terorista".

38-godišnji Nikitin, poliglot koji je također poznatom pod imenom Denis Kapustin i ratnim imenom Rex zbog svoje marke odjeće White Rex, bivši je MMA borac povezan s neonacistima diljem zapadnog svijeta. Ruske vlasti su objavile kako je u napadu dvoje civila poginulo, dok je jedno dijete ozlijeđeno. 

"Napad je razotkrio loše stanje ruske obrane"

Nikitin je u svom prvom intervjuu nakon jučerašnjeg incidenta rekao da je do pucnjave došlo u jednom od dva sela u koja su njegovi ljudi upali, ali da nema nikakve informacije o žrtvama. "Glavna stvar je bila podsjetiti Ruse da ne moraju živjeti u okovima, trpjeti i sudjelovati u tuđem ratu izvršavajući tuđu volju. Možete i morate uzeti oružje. Podržat ćemo sve koji žele maknuti te uzurpatore Kremlja s vlasti", poručio je.

Ukrajina je tijekom jednogodišnjeg rata pokazala sposobnost da udari duboko iza neprijateljskih linija napadima bespilotnim letjelicama i odvažnim diverzantskim operacijama. Međutim, u ovom slučaju je riječ o napadu Ruskog dobrovoljnog korpusa, što potvrđuje da su se i ruski gerilci spremni boriti na strani Kijeva. 

Nikitin je priznao kako su mnogi od 45 muškaraca uključenih u napad bili dio partizanske podzemne mreže sa sjedištem u Rusiji. Smatra kako je napad razotkrio "vrlo loše stanje" ruske obrane u šumovitoj Brjanskoj oblasti, koja je pod pojačanim sigurnosnim mjerama.

"Osjetili smo koliko su bespomoćni"

"To je klasičan partizanski napad na klasičnom mjestu gdje je i Nijemcima i SSSR-u bilo jako teško uhvatiti partizane u brjanskim šumama. Zatvaranje granice tamo je jako teško", naglasio je Ruslan Puhov, direktor moskovskog Centra za analizu strategija i tehnologija.

Guverner Brjanska Aleksander Bogomaz je prošli mjesec pohvalio lokalne pogranične jedinice jer su zaustavile "borce iz nacionalističkih skupina". Dodao je kako lokalno stanovništvo cijeni zelene kape pograničnih čuvara "kao svete relikvije". 

"Osjetili su koliko su bespomoćni. Kretali smo se i odrađivali zadatke u graničnom pojasu koji bi trebao biti pod najstrožom zaštitom, rekao je Nikitin. Ruskim vlastima je bilo potrebno vrijeme kako bi formulirale koherentan odgovor na napad. Putin je u jučerašnjem videoobraćanju rekao kako iza napada stoje "teroristi" i ustvrdio da su partizani pucali na civilni automobil Lada Niva.

Putin usporedio napad s ubojstvom Dugine

Rusija je tek danas objavila snimku incidenta, dok su se jučer pojavljivale samo snimke na kojoj pripadnici Ruskog dobrovoljnog korpusa pobjedonosno poziraju u borbenim uniformama pored seoske pošte i postaje prve pomoći.

Ruska Federalna sigurnosna služba (FSB) je danas podijelila snimku koja prikazuje Ladu VAZ 2107 izrešetanu mecima, dok je Lada Niva netaknuta, što je očito u suprotnosti s Putinovim izjavama.

Putin je napad u Brjanskoj oblasti usporedio s ubojstvom televizijske voditeljice Darije Dugine, čiji je otac Aleksandar istaknuti krajnje desničarski filozof. Dugina je ubijena u eksploziji bombe u kolovozu prošle godine. Ukrajina nije preuzela odgovornost za napad na Duginu, a također se pokušala distancirati od jučerašnjeg incidenta. 

Nikitin je rođen u Rusiji

Mihajlo Podoljak, viši savjetnik u administraciji predsjednika Volodimira Zelenskog, nazvao je to "klasičnom provokacijom" Rusije. Ipak, Nikitin navodi kako su ukrajinske vlasti pristale na ovu operaciju. "Da, naravno, ova akcija je dogovorena, drugačije se ne bi mogla dogoditi", kazao je. 

"Kako zamišljaš da sam prošao tamo po noći? Postoje minirani mostovi, postoje kamere, termovizijski dronovi, postoje skrivene promatračke točke. Da to nisam koordinirao ni s kim (u ukrajinskoj vojsci) ... Mislim da bismo jednostavno bili uništeni”, rekao je.

Nikitin je rođen u Moskvi, a kao tinejdžer živio je u Njemačkoj. 2017. se preselio u Ukrajinu te je u Kijevu otvorio borilačke klubove za Ruse, Ukrajince i zapadne neonaciste. 2019. godine mu je zbog navedenih krajnje desničarskih aktivnosti nametnuta 10-godišnja zabrana ulaska u šengensku zonu, ali je unatoč tome ostao aktivan u Europi.

Putin potpisao dekret koji spominje ratno stanje

"Još uvijek je aktivan u ultradesničarskim aktivnostima u Njemačkoj, Francuskoj, Bugarskoj i drugima, iako on sam ne ide u te zemlje", tvrdi Michael Colborne, novinar i istraživač usredotočen na globalnu krajnju desnicu.

Neki ruski tvrdolinijaši, poput Ramzana Kadirova, snažnog vođe Čečenije, pozvali su Putina da poveća sigurnosne mjere i proglasi izvanredno stanje u pograničnim regijama. Putin je danas rekao sigurnosnom vijeću da pronađe načine za zaštitu sigurnosnih postrojenja od "terorista".

Također, potpisao je dekret koji prvi put od početka invazije spominje ratno stanje u Rusiji. Iako dekret pokriva samo hipotetske mjere za proizvodnju oružja u slučaju proglašenja izvanrednog stanja, to ukazuje na to da bi Putin uskoro mogao prestati uvjeravati ljude da njegova "specijalna operacija" u Ukrajini ne utječe na njih.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.