STRAVIČNA prometna nesreća u kojoj su u ponedjeljak poginule pacijentica i medicinska sestra ponovo je pokrenula mnogobrojna pitanja.
Djelatnici Zavoda za hitnu medicinu, među kojima je i Tomislav Petrušić, zaposlenik Zavoda za hitnu medicinu Bjelovarsko-bilogorske županije, odlučili su još jednom javno upozoriti na uvjete rada za koje smatraju da su ispod svake razine sigurnosti. Petrušić je dao kratki intervju za Moj portal, a mi ga prenosimo u cijelosti.
Štedi se novac na vozilima
"Unazad dvije godine na našim prostorima dogodile su se dvije teške prometne nesreće u kojima su sudjelovala vozila saniteta, a riječ je o dva frontalna sudara. U jednom je vozilo saniteta otišlo pod kamion, a u drugoj se vozilo frontalno sudarilo s osobnim automobilom. Događa se da ginu osobe koje se voze otraga. Zašto? Zato jer su naši saniteti, bez obzira pod čijom su nadležnošću, doslovno dostavna vozila koja se prerađuju za obavljanje posla hitnih službi i to bez standarda. Razlog je, naravno, cijena. Takav sanitet u kojem mi radimo košta oko 600 tisuća kuna, a onaj sa svim potrebnim standardima oko milijun i pol kuna. Za sve prerade običnog vozila u sanitetsko trebalo bi imati ili crash test (službeni test koji ocjenjuje koliku sigurnost pruža vozili pri sudaru) ili Elaborat djelovanja sila pri sudaru napravljen od strane EU certificiranog laboratorija. Naša vozila to nemaju. Oprema za rad gotovo da više košta nego sam sanitet, što je apsurd", upozorio je Petrušić i dodao kako se neke županije ipak pridržavaju standarda pa njihova sanitetska vozila i vozila hitne pomoći koštaju i do dva milijuna kuna.
"Dokaz da je ovo što govorim istina je i nesreća koja se dogodila prijašnjih godina u Garešnici. U stražnjem dijelu su se vozila dva pacijenta i dvije njihove pratnje, članovi obitelji. Jedan je pacijent ležao, a tri su osobe sjedile na stolicama koje su bile pričvršćene za pod s četiri vijka koji kod takvih udaraca pucaju i osobe nekontrolirano lete zajedno sa stolicama po stražnjem prostoru. Sve četiri osobe nađene su na jednoj hrpi, njih su te stolice doslovno ubile", rekao je Petrušić. Slična nesreća dogodila se i u Velikom Grđevcu kada je vozač saniteta ostao živ, a trudnica koju je prevozio straga ostala je prikliještena između opreme. Petrušićeva kolegica koja je ozlijeđena u toj nesreći ostala je i bez odštete. Naime, kako tvrdi Petrušić, imala je ozljedu koljena i mjesecima bila na bolovanju.
"Tada su nama bile osigurane samo duge kosti, ne i zglobovi, pa je kolegica ostala bez odštete jer njezina ozljeda nije bila pod osiguranjem", dodao je Petrušić. Nadalje, upozorio je i kako sanitetski prijevoz, koji je hladni pogon, i hitna pomoć imaju ista vozila. Vozila hitne pomoći samo su bolje opremljenija.
Imao je problema s nadređenima
"Budući da je riječ o improvizaciji, u prometnim nesrećama sve leti po zraku. Jako je čudno da je prednji dio vozila razbijen, a otraga ljudi stradavaju. Tamo nema zračnih jastuka ili kakve druge dodatne sigurnosne opreme. To su vozila namijenjena za odvesti krumpir na Zelenu tržnicu, a riječ je o francuskom modelu, odnosno o mekanim Citroën markama vozila", kazao je Petrušić. Posebice ga smeta što nakon kobnih nesreća sa smrtnim posljedicama, zdravstvene ustanove pronalaze dovoljno novca za brojne odštete koje moraju isplatiti obiteljima žrtava.
"Kada treba uložiti u kvalitetnija vozila u startu, špara se, a kada moraju isplatiti masne odštete koje često koštaju više nego opremljeno vozilo po svim standardima, ne bune se i pronalaze novac jer moraju."
Petrušić je zbog svojih istupa u javnosti imao problema s nadređenima.
"Nakon što sam javno ukazivao na određene nepravilnosti u sustavu, iz Zavoda mi je usmeno, onako 'prijateljski' rečeno da sam preglasan i da se utišam jer bi u protivnom mogao imati problema. Od toga trenutka ja sam zatražio pomoć odvjetnika", otkrio je Petrušić i kazao kako je ova najnovija situacija, odnosno negodovanje "hitnjaka" rezultiralo ponovnim pritiscima na pojedine kolege kojima je rečeno da se stišaju, a koji su smogli hrabrosti javno upozoriti da su u svakodnevnoj opasnosti jer nemaju primjerene uvjete za rad.
"Ja u ovoj cijeloj priči nisam sam. Iza mene stoje brojni kolege iz Zavoda za hitnu medicinu diljem zemlje koji dijele moje mišljenje i ogorčenje oko uvjeta rada. To mogu potvrditi i brojne objave u Facebook grupi "HITNA uživo 194". Jednu objavu vidi i do 500 tisuća ljudi. Tamo zapravo pišemo svoja svakodnevna iskustva, razmišljanja i nade da će se nešto promijeniti. I da, odlučili smo kako više nećemo biti nimalo tihi, nećemo šutjeti", zaključio je Petrušić.