"Vrijeme je da ga srušimo". Rusi su sve frustriraniji zbog malog ukrajinskog aviona

Screenshot: YouTube

Rusi su sve frustriraniji ukrajinskom posadom aviona Jakovljev Jak-52, koja ruši njihove dronove. U tri mjeseca, dva ukrajinska pilota u ovom su avionu srušila najmanje 12 ruskih dronova, ako vjerujemo oznakama koje su piloti oslikali na zrakoplovu, piše Forbes. "Nije li vrijeme da ga srušimo?" napisao je jedan ruski bloger.

Problem za Ruse je što je Jak-52 teško srušiti, i to iz istog razloga koji ga čini efikasnom platformom za napadanje dronova: Jakovljev Jak je čvrst, a teško primjetan. Teško ga je zamijetiti na radarima ruskih sustava protuzračne obrane, a čak i ako ga oštete, posada će vjerojatno još uvijek uspjeti sigurno sletjeti. Ranije ovog mjeseca jedan drugi ruski bloger požalio se na posadu aviona koja "gađa naše dronove kao na streljani" iznad Odese na jugu Ukrajine.

Umjesto skupih raketa

Taj problem nije nov. Ovaj lagani sportski avion Ukrajinci su počeli koristiti još u travnju, navodno kao efikasnu metodu za eliminiranje ruskih dronova bez potrebe da posežu za projektilima Patriot vrijednim 4 milijuna dolara ili nekom drugom skupom artiljerijom.

Bili su toliko uspješni da je početkom srpnja ukrajinski obavještajni direktorat počeo obučavati pilote za gađanje ruskih dronova iz sportskih aviona Aeroprakt A-22 lokalne izrade. Uspjeh posade Jakovljeva inspirirao je jednu posve novu taktiku borbe protiv dronova.

Kako se gubici gomilaju, Rusi su počeli gubiti strpljenje. "Jak-52 u prelijetanju iznad Odese iznimno efikasno već tjedan dana ruši naše izviđačke letjelice i u nekim krugovima izaziva podsmjeh", napisao je bloger. "Nama i pilotima dronova već dugo ništa nije smiješno."

Ipak, nejasno je što ruska vojska može učiniti po tom pitanju. Njihova patrolna zona nalazi se najmanje 80 kilometara od najbližih ruskih položaja, no najbliži ruski sustavi protuzračne obrane vjerojatno su mnogo udaljeniji, budući da ih Ukrajinci odbacuju napadima dronovima i projektilima.

Teško ga detektirati

U svakom slučaju, Jak-52 teško je detektirati. Jedna studija iz 1976. godine otkrila je kako avion Cessna 172 - propelerac oblikom i veličinom sličan avionu Jak-52 - na radaru predstavlja odraz manji od kvadratnog metra pod određenim kutovima. To je manje od četvrtine u odnosu na odraz klasičnog borbenog zrakoplova.

Ruski piloti dronova koje Jak-52 lovi mogli bi se pokušati zaletjeti u ukrajinski avion. To ne bi bilo bez presedana: zabilježeno je mnogo slučajeva u ovom ratu gdje su ukrajinske i ruske posade rušile neprijateljske dronove zabijajući u njih vlastite letjelice.

Ipak, jedno je kada se dva drona - od kojih svaki teži tek nekoliko kilograma - sudaraju u zraku: svaki od njih može uništiti onog drugog. Ali ako izviđački dron ZALA od 9 kilograma zabijete u Jak-52 od 1.5 tona, šteta možda i neće biti katastrofalna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.