Kineski vođa Xi Jinping možda osobno nije prihvatio poziv izabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa na njegovu inauguraciju, ali Peking je poduzeo neuobičajen korak i poslao visokog dužnosnika da prisustvuje ceremoniji polaganja prisege u Washingtonu.
Kineski potpredsjednik Han Zheng sudjelovat će na inauguraciji nakon sastanka s budućim američkim potpredsjednikom JD Vanceom u nedjelju. Ovaj posjet promatrači smatraju značajnim – ali potencijalno riskantnim – izrazom dobre volje dok Peking pokušava izbjeći ozbiljne sukobe s Trumpom i njegovim kabinetom, poznatim po čvrstom stavu prema Kini, piše CNN.
Iako je Han najviši kineski dužnosnik koji je ikad prisustvovao inauguraciji američkog predsjednika, funkcija potpredsjednika u kineskom političkom sustavu uglavnom je simbolična. Prava moć leži u utjecajnom Stalnom odboru Politbiroa Komunističke partije, iz kojeg se Han povukao 2022. godine.
Međutim, slanje visokog dužnosnika – koji je ranije predstavljao Xija na međunarodnim događajima, uključujući krunidbu britanskog kralja Charlesa III. – šalje snažnu poruku da Peking želi resetirati napete odnose s Washingtonom, tvrde analitičari.
Sastanak s Muskom
Han je tijekom posjeta održao sastanke s predstavnicima američke poslovne zajednice, uključujući izvršnog direktora Tesle i Trumpovog bliskog suradnika Elona Muska, izvijestila je kineska državna agencija Xinhua. Musk se u Kini smatra osobom naklonjenijom kineskim interesima u usporedbi s ostalim osobama iz Trumpova kruga.
Na sastanku s Muskom, Han je pozvao američke tvrtke, uključujući Teslu, da aktivno promiču trgovinske odnose između SAD-a i Kine, prenijela je Xinhua. Tesla, naime, upravlja svojim najvećim proizvodnim pogonom izvan SAD-a u Šangaju. Musk nije potvrdio održavanje sastanka u trenutku objave kineskog izvješća.
Trump i Xi razgovarali
Hanov posjet dolazi neposredno nakon telefonskog razgovora između Xija i Trumpa u petak, tijekom kojeg je kineski vođa čestitao Trumpu na reizboru i izrazio želju za novim početkom u međusobnim odnosima.
"Obojica pridajemo veliku važnost našoj suradnji i nadamo se dobrom početku odnosa između Kine i SAD-a u sklopu nove američke administracije. Spremni smo raditi na većem napretku u našim odnosima s nove početne točke," rekao je Xi Trumpu, prema izvješću kineskog Ministarstva vanjskih poslova.
Trump je na svojoj društvenoj mreži Truth Social potvrdio da je razgovor s Xijem bio "vrlo dobar" te da su raspravljali o temama poput trgovine, fentanila i kineske društvene mreže TikTok.
Novoizabrani američki predsjednik također je u nedjelju obećao odgoditi provedbu kontroverznog zakona, koji je prošlog tjedna potvrdio Vrhovni sud, a kojim bi TikTok bio zabranjen u SAD-u ako njegova kineska matična tvrtka ByteDance ne proda udio u vlasništvu.
Aplikacija – čija je sudbina usko povezana s tehničkim i sigurnosnim sukobima između SAD-a i Kine – bila je privremeno nedostupna tijekom vikenda, no ponovno je proradila nakon Trumpove izjave. Direktor TikToka Shou Zi Chew očekuje se na istaknutom mjestu tijekom Trumpove inauguracije u ponedjeljak.
Hanov posjet Washingtonu
Uoči prisege, Trump je privatno rekao svojim savjetnicima da želi posjetiti Kinu nakon preuzimanja dužnosti, otkrile su osobe upoznate s razgovorima za CNN. Ovo bi mogao biti dodatni znak da novoizabrani predsjednik želi zadržati otvorena vrata za pregovore s Kinom, unatoč najavama o čvrstom stavu prema ekonomskoj konkurenciji s tom zemljom.
Han i Vance razgovarali su o "nizu tema, uključujući fentanil, ravnotežu u trgovini i regionalnu stabilnost", priopćio je Trump-Vanceov prijelazni tim u nedjelju.
Prema izvješću kineske agencije Xinhua, Han je naglasio da je Kina spremna surađivati sa SAD-om kako bi "promicala stabilan, zdrav i održiv razvoj odnosa između Kine i SAD-a". Han je priznao postojanje "razlika i tenzija" u ekonomskim i trgovinskim pitanjima, ali je istaknuo "zajedničke interese" i prostor za suradnju, pozivajući na jačanje dijaloga i konzultacija.
Mogućnost za resetiranje odnosa?
Slanjem visokog dužnosnika poput Hana na inauguraciju, Kina šalje jasnu poruku da ozbiljno shvaća Trumpov poziv i da je spremna preuzeti određene rizike, kaže Yun Sun, direktorica Kineskog programa pri Stimson Center think tanku u Washingtonu.
Taj rizik, ističe Yun, jest mogućnost da Trump uvede dodatne carine na kineske proizvode odmah po preuzimanju dužnosti – što bi Peking mogao doživjeti kao poniženje.
Unatoč potencijalnim izazovima, promatrači vjeruju da Kina vidi priliku u Trumpovom predsjedništvu. Dok je Bidenova administracija stavljala naglasak na sigurnosne saveze i zaštitu Tajvana, Trump je poznat po svojoj sklonosti ekonomskim pitanjima i osobnoj povezanosti s liderima poput Xija.
"Trump voli Xija Jinpinga. Sviđaju mu se snažni lideri", zaključuje Suisheng Zhao, direktor Centra za suradnju između Kine i SAD-a na Sveučilištu Denver. "Xi Jinping prepoznaje tu priliku i jednako je zainteresiran za resetiranje odnosa te testiranje novih mogućnosti."