TIHOMIR LADIŠIĆ, direktor programa N1 Televizije, upozoravao je u ožujku ove godine da otkazivanje emitiranja te televizije na platformi A1 neće biti jedini, već bi to mogao učiniti i HT, pa bi moglo doći do istiskivanja tog kanala s hrvatskog tržišta.
>> N1 je sve ono što se HRT boji biti. Zato mora opstati
Čini se da je Ladišić bio u pravu, s obzirom na to da ugovor s HT-om za emitiranje na MAX TV-u ističe za tjedan dana, a novi ugovor, kako doznaje Index, neće biti potpisan. Naime, HT, koji će gotovo sigurno izbaciti iz svoje ponude N1 Televiziju i Sport klub, s operaterom A1, koji je već iz svoje ponude izbacio ovu news televiziju, dominira domaćim tržištem. To znači da će N1 Televizija za tjedan dana postati gotovo nedostupna hrvatskim građanima.
O tome što se točno događa iza kulisa pregovora oko emitiranja N1 Televizije pričali smo upravo s Ladišićem.
U ovom trenutku, osam dana prije završetka sadašnjeg ugovora, još uvijek nema odgovora na pitanje o ostanku ili gašenju N1 televizije u distribuciji HT-a, kao što ga do posljednjeg trenutka nije bilo ni od A1 telekoma. Ni tada zapravo nije ni bila riječ o pregovorima, jer je odluka već bila unaprijed donesena.
To je pitanje za upravu A1 i Hrvatskog Telekoma. Siguran sam da ne postoji telekomunikacijska kompanija u svijetu koja bi se bez obrazloženja odrekla najgledanijih kanala u ponudi. N1 nije samo najgledaniji informativni kanal, N1 je najgledaniji kabelski kanal u Hrvatskoj u konkurenciji svih sportskih, zabavnih i filmskih kanala.
To je fenomen koji pokazuje koliko je u Hrvatskoj politika još uvijek zanimljiva i važna, ali i koliko je i građanima važno imati nezavisni informativni news kanal koji uživo prati sve najvažnije događaje dana.
Radi se, prije svega, o zakonskom okviru koji je onemogućio razvoj slobodnog tržišta i stvorio duopol dva telekoma koji u stvarnosti potpuno kontrolira tržiste. I s njega može eliminirati svakog, kao što se već dogodilo s Discovery kanalima ili Eurosportom. Kada se dogodio slučaj s A1 Telekomom, javno smo upozorili da je to direktna posljedica sadašnjeg Zakona o elektroničkim medijima, a zakonski okvir kontrolira vladajuća politika. Tada smo javno rekli: Pogledajte što će se dogoditi 30.6. Iako su tada bile obećane promjene zakona u roku od dva ili četiri tjedna, još ih uvijek - nema. Ugasi li se N1 i na HT platformi, valjda će svima biti jasnije kako je sve bio unaprijed smišljen i ostvaren plan.
>> Ministrica o sukobu A1 i vlasnika N1 i Sport Kluba: To je pitanje poslovnih odnosa
Resorna ministrica Obuljen Koržinek gašenje N1 na A1 Telekomu nazvala je "tržišnim odnosima". Otprilike kao da novinarstvo i probleme slobode medija u Hrvatskoj promatra sa burze u Frankfurtu. Kada je riječ o Agenciji, ne samo da su poručili da neće biti natječaja već su i ustvrdili da bi u slučaju N1 "Vijeće bilo dužno voditi računa o tome postoje li prepreke koje se odnose na postojanje nedopuštene koncentracije". Drugim riječima, Agencija i prije raspisivanja natječaja, kojeg ionako nema, poručuje da N1 zapravo ne može konkurirati za nacionalnu koncesiju.
Citirat ću još preciznije: "Nama je u interesu da to bude što prije, a sad, hoće li to biti za dva, tri, ili četiri tjedna, teško je procijeniti." Danas, čini se, nije teško procijeniti da je prošlo više od tri mjeseca od te izjave, a zakon još nije bio ni na vladi, a kamoli da je upućen u sabor, u kojem će se onda tek odlučivati kada će stvarno doći na dnevni red i raspravu.
>> N1 se javio za dobivanje nacionalne koncesije, pročitajte što su napisali u dopisu
Uvijek smo naglašavali da ovakav oblik zabrane, koji još uvijek postoji u našem Zakonu o elektroničkim medijima, ne postoji ni u jednoj zemlji Europske unije. Rezultat takvog zakona je činjenica da dva teleoperatera kontroliraju tržište i kvalitetom ponude, cijenama za korisnike, i odlučuju o distribuciji televizijskih kanala. A ta je distribucija i preskupa, nije se razvijala i modernizirala, i pokriva manje od polovice kućanstava u Hrvatskoj. Usporedite samo pokrivenost i kvalitetu u Sloveniji ili Austriji. Pitam se kako bi reagirali austrijska javnost i regulatori kada bi se A1 ovako ponašao i poslovao u Austriji?
Nemam objašnjenje. Očekujem da to objasni autor tog znastvenog rada. No, čini se da je sasvim jasno da je objavljen popis medija koji su krivi za "stvaranje negativnog dojma o radu i ugledu vlade". Takav znanstveni rad sigurno će pomoći da Hrvatski Telekom slobodno i bez ikakvog utjecaja donese odluku o distribuciji N1 kanala u svojoj ponudi.
>> Plenkovićev otac objavio "istraživanje", kritizira medije koji mu ne hvale sina
Odnos vladajuće politike prema medijima je vrlo selektivan, posebno prema nezavisnim i slobodnim medijima. I danas se umjesto odgovora na pitanja o aferama koje mediji otkrivaju odgovara ili šutnjom i ignoriranjem ili prozivanjem i optuživanjem medija. Pokušajem pritiska na vlasnike, otkazivanjem intervjua ili gostovanja u televizijskim emisijama. Proglašavanjem medija aktivistima, ili gostiju i komentatora plaćenicima koji imaju skrivene planove djelovanja uoči izbora, ili djelovanja na "rušenju ugleda i destabilizacije vlade".