INDONEZIJSKE vlasti odlučile su kako otok Komodo, na kojem živi poznati Komodo zmaj, od sljedeće godine ipak neće biti zatvoren za turiste, ali će se uvesti članarina od 1000 dolara, javlja BBC.
Ovog srpnja indonezijske vlasti su bile najavile kako će od siječnja sljedeće godine za javnost zatvoriti otok Komodo i druge susjedne otoke koji su dio nacionalnog parka, i to zbog zaštite zmajeva i njihovog staništa. Tada su bili rekli i kako će nacionalni park ponovno otvoriti za godinu dana. No sada su iznijeli novi plan.
Prošle godine otok Komodo posjetilo je 176.000 turista
Naime, turisti sada ulaznicu plaćaju oko 10 dolara, a posljednjih godina bilježi se značajan porast interesa za otok. Samo tijekom 2018. godine oko 176.000 turista posjetilo je Komodo, dok je 2008. godine bilo oko 44.000 posjetitelja.
Lokalne vlasti su u srpnju rekle kako će otok u potpunosti zatvoriti za turizam jer je negativno djelovao na parenje Komodo zmajeva. Tada su rekli i kako će otok biti otvoren nakon godinu dana, no da će postati nešto ekskluzivnija destinacija. Odnosno da će ljudi koji žele posjetiti otok morati platiti članarinu od 1000 dolara.
"Mislim da je to jeftino", rekao je regionalni guverner Viktor Bungtilu Laiskodat u srpnju.
Komodo ipak neće biti zatvoren, ali će se uvesti članarine
No jučer su se ministarstvo zaštite okoliša te lokalna vlast složili kako otok nije potrebno zatvoriti, nego je dovoljno samo uvesti sistem članarine od 1000 dolara.
Državna novinska agencija Antara objavila je kako će postojati dvije vrste članstva. Oni koji kupe premium članarinu moći će posjetiti otok Komodo, a oni koji kupe običnu članarinu moći će posjetiti druge otoke unutar nacionalnog parka na kojima također žive Komodo zmajevi. Iz ureda guvernera su izjavili kako još uvijek rade na planu sistema članarina te da će detalji biti uskoro poznati.
Komodo zmajevi su najveći gušteri na svijetu
Inače, Komodo zmajevi ili Komodo varani, kako ih još nazivaju, najveći su gušteri na svijetu te mogu narasti do tri metra dužine. Imaju oštre zube, a ugriz im je otrovan.
Najviše ih živi na otoku Komodo, gdje ih ima oko 1700, dok ih još 1000 živi na otoku Rinca i drugim otocima u nacionalnom parku, koji se nalazi na UNESCO-ovoj listi zaštićene baštine.