MINISTARSTVO zdravstva utvrdilo je da su za smrt 9-godišnjeg dječaka Gabrijela Bebića iz Metkovića, koji je preminuo 11. prosinca unatoč tome što je nekoliko puta bio na Hitnoj, odakle su ga vraćali kući, krivi liječnici.
Međutim, još uvijek nitko nije smijenjen i odgovorni za njegovu smrt i dalje primaju plaću. Naime, inspekcija Ministarstva zaključila je da kod dječaka nije na vrijeme prepoznata bolest, kao ni težina njezine kliničke slike.
"Povjerenstvo također zaključuje da su 10.12.2018. godine nakon prepoznavanja kliničkog sindroma i životne ugroženosti bolesnika učinjeni propusti tijekom inicijalnog zbrinjavanja, volumske resuscitacije, primjene oksigenoterapije kao i pripreme bolesnika za transport i provođenja istog u Klinički bolnički centar Split. Zaključak Stručnog povjerenstva i prikupljenu dokumentaciju Ministarstvo zdravstva će proslijediti na daljnje nadležno postupanje Državnom odvjetništvu", stoji u priopćenju Ministarstva zdravstva.
Ministarstvo ne odgovara tko će biti smijenjen
Pitali smo ih što će se sad dogoditi, osim što su slučaj proslijedili DORH-u, odnosno hoće li sad ikoga smijeniti u Zavodu za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije te u ispostavi Hitne Metković, no odgovor još nismo dobili.
Član inspekcijskog tima Ministarstva zdravstva pedijatar Milivoj Novak izjavio je da je u slučaju smrti devetogodišnjeg Gabrijela Bebića, koji je 11. prosinca umro zbog sepse, riječ o osobnom propustu liječnika, a ne o propustu u organizaciji zdravstvene zaštite na metkovskom području.
"Dijete je pregledalo nekoliko liječnika koji nisu na vrijeme prepoznali bolest i težinu kliničke slike. To je njihova osobna odgovornost", rekao je Novak koji odbacuje teze da je dječak preminuo zbog lošeg funkcioniranja sustava.
Hrvatski zavod za hitnu medicinu "mudro" šuti
Novak je uvjeren da nije riječ o propustima u organizaciji sustava i odbacuje medijska nagađanja da je problem u opremljenosti ordinacija primarne medicine koje zbog jednog pravilnika ne mogu imati CRP uređaj (za dijagnosticiranje upalnih stanja).
"Možete staviti CRP u svako selo, ali ako odgovorni ne rade svoj posao, to ništa neće promijeniti, smatra Novak.
Isti upit o tome hoće li biti smjena, poslali smo i Maji Grba Bujević, ravnateljici Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
"Prema trenutnim saznanjima nalaz inspekcije Ministarstva zdravstva i prikupljena dokumentacija vezano za slučaj preminulog dječaka Gabrijela Bebića proslijeđeni su Državnom odvjetništvu na nadležno postupanje te stoga nismo u mogućnosti prejudicirati ishode daljnjih postupaka niti njihove vremenske okvire", stoji u odgovoru Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.
Kontaktirali smo i ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije Luku Lulića te ga pitali hoće li itko snositi sankcije za propuste koje je utvrdila inspekcija Ministarstva zdravstva, na što nam je odgovorio da još nisu dobili službeni nalaz inspekcije.
Šef Hitne u Dubrovačko-neretvanskoj županiji kaže da nije dobio nalaz
"Nismo dobili službeni nalaz o provedenom nadzoru inspekcije Ministarstva zdravstva. Kako smo za nalaz o provedenom inspekcijskom nadzoru Ministarstva zdravstva saznali iz medija, a s obzirom na okolnost da je ministar zdravstva izjavio da će predmet biti proslijeđen na daljnje postupanje državnom odvjetništvu, te se još očekuje i nalaz o provedenom inspekcijskom nadzoru Hrvatske liječničke komore, tako bi prije okončanja tih postupaka s naše strane bilo neprimjereno komentirati ovu situaciju. U svakom slučaju postupit ćemo sukladno daljnjim odlukama nadležnih tijela", odgovorio nam je Luka Lulić.
Podsjetimo, on nam je nedavno odgovorio da je helikopter pozvan odmah te je krenuo sukladno standardnoj proceduri prema helidromu u Metkoviću i kategorički odbacio navode da je dijete u helikopter išlo bez pratnje liječnika i da mu je prije ulaska u helikopter skinuta infuzija.
Ravnatelj DZ-a Metković: Naša liječnica je dobro obavila posao, ostale ne mogu komentirati
Razgovarali smo i s Mihovilom Štimcem, ravnateljom Doma zdravlja Metković. I on nam je rekao da još nije dobio nalaz inspekcije.
"Sve sam doznao iz medija. Iz onog što sam vidio, ne vidim da se prstom upire u nekoga i da se spominje ciljano osoba s imenom i prezimenom, čak i ne vidim da išta od onog upućuje na dr. Kaleb, koja je zaposlenica DZ Metković. Ne znam mogu li uopće komentirati rad liječnika u drugim ustanovama ili rad liječnika pod koncesijama koje rade u našem Domu zdravlja, ali nisu zaposlenici Doma zdravlja. Neću donositi zaključke, ali stav je da je dr. Kaleb dobro odradila posao s obzirom na to da je ona jedina zaposlenik Doma zdravlja kojeg ja vodim. Drugi pedijatri su koncesionari i njihov rad ne mogu komentirati. Dr. Kaleb je odmah pružila adekvatnu pomoć dječaku čim je došao kod nje, ona ga je odmah primila i pregledala.
Poznato je tko je u cijeloj proceduri sudjelovao, a iz nalaza inspekcije ne iščitavam da se ijedan dio odnosi na rad i postupanje dr. Kaleb, a jedino u tom pitanju mogu dati izjavu", rekao nam je Štimac.
Hrvatska liječnička komora još radi na nalazu svoje inspekcije
Na kraju je dodao kako je ovo jedna velika tragedija te da nema ništa gore od tog da roditelji pokapaju svoje dijete.
"Valjda će iz svega ovog izaći nešto bolje, mi smo daleko od bolnice i valjda ćemo dobiti neki standard kojeg imaju drugi", zaključio je Štimac.
Kontaktirali smo i Hrvatsku liječničku komoru, a njihov šef Krešimir Luetić će u 14.30 sati dati izjavu u prostorijama Komore, vezano uz njihovu inspekciju koju su proveli u Metkoviću, oko okolnosti koje su dovele do smrti dječaka Gabrijela Bebića.
Kronologija događaja
Podsjetimo, devetogodišnji je dječak prvi put došao u Dom zdravlja Metković 1. prosinca i tad je imao problema s kašljem, a grlo i pluća su mu bili u redu. Nekoliko dana kasnije dobio je temperaturu i njegova mu je liječnica dr. Rasema Bubica (koja je koncesionar i nije zaposlenica DZ) u petak (7. prosinca) propisala antibiotik. Međutim, kako se dječakovo stanje naglo pogoršalo, otac ga je u nedjelju popodne doveo na Hitnu koja se nalazi u zgradi Doma zdravlja Metković.
Na Hitnoj su ga pregledali i poslali kući, a potom ga je otac iste večeri ponovno doveo na Hitnu jer je dječaku bilo loše, a Hitna ga je ponovno poslala kući i rekla ocu neka dođu u ponedjeljak ujutro svojoj pedijatrici.
Kako drugo jutro njegova pedijatrica dr. Rasema Bubica nije bila u smjeni, otac je dječaka doveo kod drugog pedijatra dr. Vladimira Krmeka (također koncesionar), no medicinska sestra im je poručila da im je prevelika gužva i da ga ne može primiti. Potom je dječak došao kod treće pedijatrice koja je zaposlena u Domu zdravlja Metković, dr. Ksenije Kaleb, koja ga je primila i dječak se već tada nalazio u jako teškom zdravstvenom stanju.
"Čim sam primila dijete, vidjela sam da je životno ugrožen"
"Kad je dječak došao k meni u ordinaciju, pristupila sam pregledu i odmah na prvi pogled sam uočila da je dijete vitalno ugroženo i posumnjala na sepsu. Dijete je bilo ataktično, jedva je disao, teturao je, nije mogao održavati ravnotežu. Od sepse je bio u hipotenziji, ruke i nokti su mu poplavili. Disanje na desnoj strani pluća nije se uopće čulo. Nije mogao govoriti. Nije mogao otvoriti usta, grlo mu je bilo žareće crveno, posumnjala sam odmah da se uslijed upale razvija sepsa. Dijete je bilo slabog kontakta i klonulo", rekla je dr. Kaleb za Index.
"Problem je što u Domu zdravlja ne možemo napraviti brze pretrage krvi, već moramo čekati dva do tri sata, a vremena za čekanje nije bilo. Odmah sam ocu rekla da ga vodimo na Hitnu medicinsku pomoć koja je kat ispod nas, da se započnu mjere naprednog održavanja života i da ga se što prije preveze u KBC Split jer je svaka minuta bitna. S Hitne je nakon sat i 20 minuta dijete odveo helikopter u Split, no sve je to bilo kasno. Jako mi je žao i kao liječnik se ne mogu pomiriti s činjenicom da ga je otac u zadnjih 20 sati, od nedjelje do ponedjeljka vodio kod 4 liječnika, dva puta na Hitnu u nedjelju, potom u ponedjeljak kod pedijatra, pa na Hitnu pa onda tek kod mene i da se na kraju dogodio smrtni ishod. Ni jednom mu nisu vađeni laboratorijski nalazi", dodala je.
"Imao je gripu koja obara leukocite i onda imao nesreću da je dobio gnojni streptokok koji je nesmetano napravio velike probleme na svim organima. To je prestrašno", ispričala je dr. Kaleb za Index.
Šefica Hitne: Dijete je upućeno kako je upućeno i završilo je kako je završilo
Razgovarali smo i s dr. Marijanom Matić, voditeljicom ispostave Hitne medicinske pomoći Metković koja nam je rekla da se tu ne može nikoga optužiti za smrt dječaka jer je "zakazala sudbina ili se radilo o lošoj sreći".
"Dijete je bilo u nedjelju dva puta kod nas na hitnoj. Dijete je pregledano, pretrage nismo radili jer u Metkoviću ne postoji laboratorij i rtg koji radi nedjeljom. Dakle, sve što možemo nedjeljom napraviti je napravljeno, da je bilo indikacije da se dijete transportira, ono bi bilo upućeno u KBC Split. Mi smo sve napravili po pravilima službe. Dijete je upućeno kako je upućeno i završilo je kako je završilo", rekla je Matić u razgovoru za Index.
"A uostalom možete zvati i KBC Split jer dijete nije umrlo u Metkoviću, nego u KBC-u Split. Umrlo je od streptokoknog sindroma, od kojeg spasa nema. I njegova pedijatrica je znala što će se raditi, da se unaprijed ne može znati u što će se pretvoriti, svako dijete liječimo na isti način, to se događa rijetko, ali se događa. Sad imate zdravo dijete, a za pola sata ne. To su sepse. Ali kad do toga dođe, imamo bolnice za liječenje", rekla nam je Matić.
Šefica Hitne: Zašto mislite da je netko zakazao?
Na pitanje tko je zakazao u ovom slučaju. Matić nam je odgovorila protupitanjem: "Zašto mislite da je netko zakazao, ne znam zašto vam je slučaj zanimljiv. Zakazala je sudbina ili loša sreća. Treba pogledati obdukcijski nalaz. Za sve postoji protokol i način kako se bolest liječi. Zašto bi netko bio kriv?".
Potom smo zvali i KBC Split i razgovarali s predstojnikom Klinike za dječje bolesti.
"Dječak je kod nas dovezen helikopterom iz Metkovića, bio je izuzetno teškog stanja kad smo ga zaprimili u ponedjeljak. Napravili smo apsolutno sve što nam stoji na raspolaganju kako bismo ga spasili. Imamo izvrsnu jedinicu intenzivnog liječenja, no na žalost tako se dogodilo. Nismo uspjeli. Potvrđeno je da ima sepsu i zaprimljen je s multiorganskim zatajenjem, izuzetno teškog stanja. Kod sepse je često prognoza loša, kad su nalazi najbolji, vrlo je teško, a kamoli u ovom slučaju kad su nalazi bili jako loši. Dali smo sve od sebe da ga spasimo, no preminuo je nakon svega 20 sati otkako smo ga zaprimili u našoj Klinici", rekao je za Index prof. Marijan Saraga, predstojnik Klinike za dječje bolesti KBC Split.