Zadarski doktor zbog smrti djeteta ide u zatvor, ovo je prvi takav slučaj u Hrvatskoj

Ilustracija: Dusko Jaramaz/PIXSELL

ZADARSKI pedijatar, primarijus dr. Darko Radman, pravomoćno je osuđen na godinu dana bezuvjetnog zatvora zbog nesavjesnog liječenja kojim je u veljači skrivio smrt šestogodišnjeg Roka Begonje, javlja Zadarski

Naime, dječak iz Svetog Filipa i Jakova prije više od pet godina je obolio od šarlaha i preminuo, a ovo je prvi slučaj u Hrvatskoj da će neki liječnik zbog nesavjesnog liječenja koje je završilo smrću morati u zatvor. 

>> Pouka iz Zadra: Život djeteta u Hrvatskoj vrijedi godinu dana zatvora

Pravomoćnu presudu donio je Županijski sud u Slavonskom Brodu, a Radman, osim zatvorske kazne, mora platiti i sudski trošak vještačenja i pristupa vještaka na raspravu u iznosu od 23.669 kuna. 

Iznos mora uplatiti u roku od 15 dana od pravomoćnosti pod prijetnjom ovrhe. 

Osim toga, mora platiti izdatke oštećenika i njegova zakonskog zastupnika te nagradu i nužne izdatke njegova opunomoćenika. 

U pravomoćnoj presudi se ističe da prvostupanjski sud nije pogriješio kad je "na temelju nalaza i mišljenja Odbora za sudbena mišljenja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu utvrdio da je optuženik kao doktor medicine pogriješio kada nije promijenio lijek djetetu sumamed u penicilinski ili cefalosporinski antibiotik i da nije hospitalizirao dijete Roka Begonju iako je za to imao indikacije". 

Dječakovo stanje nitko nije shvatio ozbiljno

Sutkinja Ana Zrilić utvrdila je kako su "liječničke pogreške optuženika u uzročno posljedičnoj vezi sa smrću djeteta Roka Begonje jer bi se hitnom hospitalizacijom 24 sata prije smrti djeteta i provođenjem pretraga utvrdila upala pluća i vjerojatno bi se spriječili širenje upale pluća i nastanak septičkog šoka i tako bi postojale realne šanse da se spriječi smrtni ishod". 

Viši sud je potvrdio da je Radman zanemario upozorenja majke i bake, a drugostupanjski sud potvrdio da je trebao dječaka poslati na hospitalizaciju. 

Sud dodatno smatra da je Radman postupio nesavjesno kao doktor medicine kada nije pitao pratnju je li Roko alergičan na penicilin i zašto mu nije propisana terapija penicilinskih ili cefalosporinskim antibiotikom jer Roko nije bio alergičan na penicilin.

U dežurnoj pedijatrijskoj ambulanti, unatoč vrlo teškom stanju, nad malenim Rokom nisu obavljene ni osnovne pretrage, poput krvi i urina, već je zajedno s roditeljima poslan kući s komadićem papira na kojemu je bio samo pečat liječnika i preporuka da nastave antibiotsku terapiju. U pet dana bolesti dječak je četiri puta bio u rukama pedijatara, na vratima dviju hitnih i jednom na Odjelu pedijatrije u Zadru. Ne samo da nitko od njih dječakovo stanje nije shvatio dovoljno ozbiljno da ga zadrži u bolnici nego mu nisu napravljene čak ni obične pretrage, piše Zadarski

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.