Zagorje s jezom proživljava godišnjicu Koradinog krvavog pokolja

16-GODIŠNJI Goran Hudić, njegova baka 62-godišnja Cecilija Hudić, 36-godišnji razvojačeni branitelj i Koradin suborac i prijatelj Davor Petriš te 64-godišnji Franjo Kos, žrtve su krvavog 8-dnevnog pokolja kojeg je prije godinu dana započeo umirovljeni general i ratni zapovjednik 7. gardijske brigade, Ivan Korade.

Stanovnici Zagorja, a osobito općine Ivanac nakon godine dana s jezom se prisjećaju krvavog pokolja, a mještani Velike Veterničke danas će se s tugom prisjetiti svojih sumještana koji su tada izgubili živote.

Prvo ubojstvo 44-godišnji Korade je počinio 26. ožujka kada je u večernjim satima ubio Petriša. Njegovo tijelo pronađeno je u lokvi krvi u klijeti vikendice Petriševog oca. Kasnije se pričalo da su Korade i Petriš navodno zajedno pili, a nakon što ih je alkohol preuzeo došlo je do svađe u kojoj je Korade ubio prijatelja.

Nakon toga je krenuo u svoj divljačko-ubilački pohod koji je nastavio otmicom 46-godišnje Zlate Rabuzin. Nakon što je neko vrijeme vozio u svojem terencu Mitsubishi Pajero, Rabuzin se ipak uspjela spasiti tako što je iskoristila Koradin trenutak nepažnje te je iskočila iz automobila i pobjegla. Kasnije je ispričala da ju je Korade htio seksualno iskoristiti.

Ubojstva i nestanak Korade

U noći s 26. na 27. ožujka u javnosti još nije potvrđena ozbiljna sumnja na Koradu, međutim policija je počela slagati dijelove mozaika Petriševog ubojstva. Šok je nastao 27. ožujka ujutro kada su u selima Velika Veternička i Vitešinec otkrivena još tri mrtva tijela, Gorana i Cecilije Hudić te Franje Kosa.

Iako na prvi pogled nije bila vidljiva povezanost između žrtava, poveznica je ipak postojala. Svi četvero su u pojedinim fazama života na ovaj ili onaj način imali veze s Kordom, a uglavnom se radilo o svađama ili nesuglasicama. Izuzetak je bio Goran Hudić koji je bio kolateralna žrtva vjerojatne Koradine osvete nad Cecilijom Hudić zbog njihove ranije svađe.

Istovremeno dok je policija prikupljala tragove na tri različita mjesta zločina, Korade je bio nedostupan. Pobjegao je sa svojim famoznim crnim terencem za kojeg su u Velikoj Veterničkoj i na širem području Ivanca svi jako dobro znali kome pripada.

Jedini preživjeli je umro od zatajenja srca

Franjo Kos je čovjek kojeg je Korade ubio u njegovoj kući u koju je upao tijekom noći. Kosa je Korade najprije ustrijelio, a potom mu zabio nož u vrat što je vjerojatno njegova osveta za napad nožem koji je Kos izvršio dok je Korade bio mladić.

U napadu na Kosa Korade je lakše ranio 58-godišnjeg Vladu Knoka koji se kobne večeri slučajno zatekao u gostima kod prijatelja Kosa. Knok je preživio tako što se nakon što je lakše ranjen u nogu pravio da je mrtav.

Kasnije je u strahu svjedočio o ubojici kao u "krupnijem čovjeku", međutim strah i strava koju je proživio kobne noći nikada ga više nisu napustili te je u siječnju ove godine preminuo od zatajenja srca.

Potraga i smrt

Nakon što je 27. ožujka Korade i dalje bio nedostupan, 28. ožujka u Zagorje odnosno u područje Općine Ivanec počele su pristizati stotine policajaca zaduženih za pronalazak odbjeglog generala. Kako je vrijeme odmicalo postojala je sve veća bojazan za otkrivanjem novih žrtava pomahnitalog generala. Iako tada još nije bio službeno osumnjičen, Korade se našao na tjeralici MUP.

Idućih tjedan dana trajala je opsežna potraga koja je iz dana u dan sve više iscrpljivala policiju, a javnost je bila sve nervoznija zbog toga što generalu nije bilo ni traga. Iako nikome nije bilo jasno kako se odbjegli general uspješno može sakrivati bježeći stotinama policajaca koji ga traže, bez ičije pomoći i hrane i lijekova, Korade je ipak uspješno bježao.

To je trajalo sve do četvrtka 3. travnja kada je policija otkrila vikendicu na kojoj je bilo razbijeno jedno prozorsko staklo koje je bilo provizorno popravljeno. Nekoliko policajaca, među kojima i 32-godišnji Mario Kusanić - pripadnik mobilne intervente policijske jedinice Kobre, uputili su se prema vikendici udaljenoj svega nekoliko stotina metara od Koradine obiteljske kuće.

Zbog zločina ostao bez odlikovanja

Međutim, Korade je policajce prvi vidio, iz automatske je puške zapucao prema njima i pri tom teško ranio Kusanića. Došlo je do razmjene vatre koja je završena Koradinom smrću. Policija je kasnije tvrdila da se Korade sam ubio, međutim nagađanja da je ipak umro od policijskog metka nikada nisu argumentirano demantirana.

Potjera za Koradom okončana je samo dan uoči slijetanja zrakoplova s tadašnjim američkim predsjednikom Georgeom W. Bushem u Zagreb. Njegov posjet nakratko je skrenuo pažnju javnosti sa slučaja Korade, međutim šok i nevjerica zbog Koradinih zločina ni dan danas nisu nestali.

Nepunih mjesec dana nakon što je umro, Koradi su posthumno oduzeta odlikovanja koja je dobio zbog nedvojbenih ratnih zasluga. Najpoznatiji je po tome što je s postrojbama 7. gardijske brigade prvi ušao u oslobođeni Knin koji je operacijom Oluja 6. kolovoza 1995. vraćen pod nadzor hrvatskih vlasti.

Sin bio u zatvoru, supruga u bolnici

General Ivan Korade zlo nije učinio samo obiteljima Hudić, Kos i Kusanić već i svojoj vlastitoj obitelji. Njegov sin Mario je tijekom proteklih godinu dana nekoliko puta bio u pritvoru zbog nasilničkih ispada u Zagorju. Nedavno je presuda o 18-dnevnoj zatvorskoj kazni protiv njega postala pravomoćna pa je mladi Korde dužan odslužiti još deset dana kazne u zatvoru u Remetincu.

S druge pak strane, Koradina udovica Ljiljana je prema pisanju Večernjeg lista, zbog sinovljevih ispada prije mjesec dana završila na liječenju u Psihijatrijskoj bolnici Vrapče.

Psihičko stanje Ljiljane Korade pogoršalo se nakon učestalih ispada Maria Korade, koji je zbog nasilničkog ponašanja prema nevjenčanoj supruzi i majci njegova djeteta nekoliko puta bio priveden ze procesuiran na Općinskom sudu u Zlataru.

Kako dalje?

Mario Korade sudjelovao je u incidentima još za života njegova oca koji ga je jednom prilikom čak išao "braniti" nakon što se potukao u jednom kafiću u Koradinom vlasništvu. Incidenti i sukobi sa sredinom u kojoj živi ukazuju da su stigma očevih zločina koju nosi i nasilna smrt njegova oca, nesumnjivo ostavili traga na njegovoj psihi i poimanju okruženja u kojemu živi.

Međutim izgleda kao da mladi Korade zasad ne pokazuje čvrstu volju za promjenom vlastite osobnosti te se čini kao da mu godi pažnja medija prema njemu i strah njegovih sumještana.

Hoće li Mario Korade ustrajati na lošem putu kojim je krenuo ili će se ipak razbuditi i barem pokušati osvjetlati obraz svojoj obitelji, pokazat će vrijeme. Jedno je sigurno, svi se nadaju i iskreno žele da se obitelj Korade više ne spominje u stupcima crne kronike. Na potezu je Mario Korade.

I.K.
Foto: Index, Globus

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.