Screenshot: BBC
RUSKI predsjednik Vladimir Putin sprema se na izborima 18. ožujka osvojiti još jedan predsjednički mandat, bez puno razloga za brigu: jedini koji ga je eventualno mogao ugroziti, Aleksej Navaljni, ne može se kandidirati zbog sudske presude. No Putin će imati jednog drugog, neočekivanog protukandidata - Kseniju Sobčak, kći čovjeka koji je Putina uveo u politiku.
Koliko je Putin bio blizak sa svojim mentorom, Anatolijem Sobčakom, pokazuje i to što je njegov sprovod 2000. jedina prigoda na kojoj je Putin zaplakao u javnosti, kako piše BBC. Sobčak je inače uz Mihaila Gorbačova i Borisa Jeljcina bio glavni arhitekt raspada Sovjetskog Saveza, koautor Ustava Ruske Federacije i demokratski reformator. Kao prvi demokratski izabrani gradonačelnik Sankt Peterburga uzeo je srednjerangiranog i potpuno nepoznatog agenta KGB-a za svog zamjenika - Vladimira Putina.
Sobčak je kao gradonačelnik Sankt Peterburga postavio Putina za svog zamjenika
Ta se odluka, naravno, pokazala sudbonosnom za budućnost Rusije. Ruski eksperiment s demokracijom danas je gotovo potpuno prekinut. Iako se i dalje održavaju izbori, gotovo čitava ruska oporba čini se kao loše režirana predstava koja bi dala legitimitet autokratskoj vlasti Putina i drugih moćnika proizišlih iz sovjetskog obavještajnog establišmenta.
Navaljniju, najžešćem i najpopularnijem stvarnom Putinovom protivniku zabranjeno je kandidiranje zbog sumnjive presude za pronevjeru, a zbog nedozvoljenih prosvjeda koje organizira, svako malo završava u zatvoru. Tu je zato osam drugih kandidata, od kojih nijedan nema nikakve realne šanse.
No za razliku od ostalih, Ksenija Sobčin otvoreno kaže da su ovo “lažni izbori”. “Kao u kasinu, gdje kuća uvijek dobiva, u ruskoj demokraciji pobjeda je uvijek na Putinovoj strani. Stoga ja ne sudjelujem da bi pobijedila. Sudjelujem da bi me se čulo”, slikovito objašnjava za BBC ova 36-godišnja starleta, poznatija po sudjelovanju u reality emisijama nego u politici. Pa ipak, isto je vrijedilo i za Donalda Trumpa prije par godina, kad nitko nije ni zamišljao da bi mogao postati američki predsjednik.
Ksenija Sobčak - marioneta Kremlja ili stvarna suparnica Putina?
U svakom slučaju, prilična je misterija kako je kći Putinovog mentora, na čijem sprovodu je plakao, postala njegov protukandidat. Njen politički angažman počeo još na masovnim prosvjedima zbog namještenih izbora 2011., a nastavio se novinarskim radom te suradnjom s Navaljnijem. Međutim, pristaše Navaljnija, koji poziva na bojkot izbora kako bi se umanjio legitimitet Putinove pobjede, optužuju Sobčak da je izdajica oporbe i obična marioneta Kremlja - stara obiteljska prijateljica koju je Putin vrbovao kako bi stvorio iluziju pluralizma i priskrbio sebi kredibilitet.
Naravno da se Sobčak ne bi mogla ni kandidirati bez pristanka “cara” Putina, otvorenog ili prešutnog. Tako ruska politika jednostavno funkcionira, kao što se Navaljni imao prilike osvjedočiti. Sobčak se tako, na savjet poznatog novinara Alekseja Venediktova, odlučila osobno reći Putinu da će se kandidirati protiv njega. “Zar misliš da on to već ne zna”, rekao joj je Venediktov.
Sobčak je Putina informirala dok ga je intervjuirala, u sklopu snimanja filma o svom pokojnom ocu, u rujnu prošle godine. “I onda na kraju (intervjua), rekla sam mu: ‘Znate, donijela sam tu odluku i izazvat ću vas (na izborima).’ On je šutio na sekundu i onda je rekao: ‘To je tvoja odluka, ali isto tako i tvoja odgovornost’”, prepričala je novinaru BBC-ja. “Što mislite da je mislio pod time?”, pitao ju je. “Ne želim niti misliti o tome, ne mislim da je bilo išta dobro”, odgovorila je.
Kritizira rusku lažnu demokraciju, Putinovo bogatstvo, rat u Ukrajini...
“Ne možemo birati svoje roditelje, ne možemo birati svoj spol, ne možemo birati predsjednika Rusije. Svi znamo kako će izbori završiti”, zajedljivo je poručila Sobčak na jednom predizbornom skupu. Pa zašto se onda kandidirala? “Ali to ne znači da ne možemo djelovati. I zato sam se kandidirala na ovim nazovi-izborima”, dodala je odmah.
“Prema poreznim prijavama izbornih kandidata, ja sam jedno pet puta bogatija od Putina. Vjerujete li u to? Čujte taj smijeh. To ne može biti. To je besmislica”, kaže Sobčak pred okupljenim pristašama, kršeći nepisani tabu ruske politike, da se ne kritizira Putina osobno. Isto tako, otvoreno je kritizirala rusku agresiju na Ukrajinu i aneksiju Krima. “Prekršili smo međunarodne sporazume i naš sporazum s Ukrajinom. U biti smo napali našeg manjeg susjeda”, ustvrdila je na predizbornom sučeljavanju na kojem Putin nije sudjelovao.
Je li njen otac ubijen?
Kako to da joj je onda Putin dozvolio da se kandidira? Mogući odgovor leži u upravo u odnosu Putina i njenog oca. Govoreći o njegovom sprovodu, Sobčak se prisjeća: “To je bio prvi i zadnji put da su ga svi u Rusiji vidjeli kako plače. Do današnjeg dana još se sjećam i njegova reakcija me je ostavila u šoku. To ga je potpuno ubilo.”
O iznenadnoj smrti njenog oca i dalje kruže glasine - da je ustvari ubijen. “Mislite li da je vaš suprug ubijen?”, pitao je otvoreno novinar BBC-ja Ksenijinu majku u svojoj reportaži iz Rusije. “Ne znam”, odgovorila mu je uzdišući: “Imao je mnogo neprijatelja, a oni nisu otišli. To su ljudi koji su mislili da on gura Putina na vlast. Znali su da bi im Sobčak mogao stati na put. Jer, on je bio jedina osoba koju je Putin slušao.” Venediktov smatra da bi isti akteri iz sjene mogli ubiti i Sobčakovu kćer, “za primjer drugima”.