Zbog pritiska EU počela istraga o duhanskoj mafiji u Hrvatskoj

NAKON što je bivši najbliži suradnik ubijenog srpskog premijera Đinđića Bepa Popović na srpskom sudu izjavio da je Tvornica duhana Rovinj bila "debelo" upletena u poslove međunarodne duhanske mafije, odnosno šverc cigareta Business.hr kontaktirao je njemačkog tužitelja koji tvrdi kako ima informacija o nekoliko osoba iz Hrvatske umiješanih u šverc cigaretama na balkanskoj ruti, te da je krijumčarenje cigareta na Balkanu nemoguće bez sudjelovanja Hrvatske.

"Mi smo bili usmjereni na istraživanje šverca u Srbiji i Crnoj Gori, a Hrvatska je bila na rubu tih istraga" - kazao je poznati njemački tužitelj Hans Juergen Kolb dodajući kako posjeduje konkretne indicije, poput carinskih i transportnih dokumenata, te dokaze o transferima novca preko bankovnih računa, na temelju kojih procjenjuje da je zbog balkanske mafije EU izgubila oko 10 milijardi eura.

Kolb je kazao kako u Europi djeluje 25-30 osoba koje upravljaju švercom cigareta, te da su dodatne istrage u kojima bi se moglo pojaviti još imena iz Hrvatske vodila tužiteljstva iz talijanskog Barija, te švicarskog Berna.

Svjedoci u istragama o švercu cigareta spominjali su i osobe s hrvatskim putovnicama Hrvoja Petrača i Srećka Kestnera, navodi Business.hr dodajući kako Kolbova izjava razbija mit o nepostojanju šverca cigaretama velikih razmjera što su ga zajednički gradili Tvornica duhana Rovinj, te sve SDP-ove i HDZ-ove političke, pravosudne, carinske i policijske strukture, a sve se temelji na istragama provedenih od strane europskih zemalja i međunarodnih organizacija čiji rezultati pokazuju da je šverc cigaretama na području bivše Jugoslavije nemoguć bez sudjelovanja Hrvatske.

Business.hr tvrdi kako je do nedavnog upada krim-policije u TDR zapravo došlo zbog pritiska međunarodnih institucija. Do potvrda ovih navoda nije se moglo doći niti iz jedne hrvatske institucije, niti iz samog TDR-a, no potvrdile su to međunarodne institucije koje već godinama istražuju šverc cigaretama na balkanskoj ruti, u koju je uključena i Hrvatska.

Prema podacima Svjetske banke do kojih je ista došla u suradnji s američkim Institutom za ekonomska israživanja iz Cambridgea krijmčarene cigarete na europska tržišta dolaze kroz hrvatske luke Zadar, Split i Rijeku, te iz Kopra, Ljubljane, Bara, Barija i bugarske Varne. Oni dalje navode kako su uočili veliki nesrazmjer između proizvodnje, potrošnje, izvoza i uvoza u Hrvatskoj. Njihova je procjena da se 1995. godine u Hrvatskoj švercalo šest milijardi cigareta, a procjena za 2000-tu je oko 3 milijarde cigareta. No, tada se i povećao hrvatski izvoz sa 1,6 milijuna na 3 milijarde cigareta, a porastao je i uvoz cigareta u Srbiju s 0 na dvije milijarde cigareta.

Nije slučajnost da je baš tada pokojni srpski premijer Zoran Đinđić počeo rat s krijumčarima te uveo markice na cigarete i Ronhill se više nije tretirao kao srpski kao što je bio slučaj u vrijeme Miloševića.

2002. godine jedini materijalni dokaz šverca otkrio je tadašnji pomoćnik ravnatelja Carinske uprave RH i šef Odjela za suzbijanje krijumčarenja Robert Matijević. On je u hodniku rovinjske tvornice sa svojim suradnicima otkrio 1,6 milijuna markica za cigarete istog serijskog broja za tržište Crne Gore, koje su bile prokrijumčarene preko granice RH. To se ubraja u red najtežih djela protiv platnog prometa RH.

Kako piše Business.hr otkriće je prijavljeno svim nadležnim tijelima, pa i glavnom državnom odvjetniku Mladenu Bajiću, no umjesto istrage pokrenut je progon Roberta Matijevića, a tek prošlog tjedna Bajić je najavio da će istragu oko financijskog poslovanja TDR-a proširiti i na istragu o krijumčarenju cigareta.

A.H. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.