NEZAKONIT ulazak policijskih dužnosnika u prostorije okolišne udruge Zelena akcija u Zagrebu, koji se dogodio u ponedjeljak predvečer, nedopustiv je i predstavlja grubo prekoračenje ovlasti policije, izvijestili su na press konferenciji Zelena akcija, Centar za mirovne studije i Gong, koji su najavili da će od nadležnih institucija tražiti istragu.
Presica: policija nezakonito upala u prostor Zelene akcije!
Objavljuje Zelena akcija / FoE Croatia u Srijeda, 21. prosinca 2022.
> Policija uhitila "Fantoma s Trešnjevke", tražila ga u prostorima Zelene akcije
Policajci bez naloga i identifikacije upali u prostorije
Naime, više od pet policajaca u civilu je bez naloga i identifikacije ušlo u jednu od prostorija Zelene akcije, besplatnu Biciklopopravljaonu, tražeći "migrante i osobe slabijeg imovinskog stanja", kažu iz Zelene akcije.
"Upali su i zastrašili našeg zaposlenika, uzevši njegove podatke i davši upute svom kolegi da ih ne upiše u bazu, već 'sa strane'. Na zamolbu da izađu, to nisu htjeli napraviti", izjavio je Luka Tomac, predsjednik Zelene akcije. Naglasio je kako isprva nisu znali tko je ta grupa muškaraca koja je upala pa su pozvali policiju da ispita situaciju. "Policija je na naš poziv brzo stigla, vani razgovarala s tom grupom, ali do nas nije došla. U povratnom pozivu policiji saznali smo da je ta prva grupa zapravo bila kriminalistička policija, no cilj njihova postupanja u našem prostoru nisu htjeli otkriti", dodao je Tomac.
"Policija se ne smije ovako ponašati"
Treba imati na umu da se ovaj incident dogodio u glavnom gradu Hrvatske, koji teži biti otvoren i promovirati kulturu dobrodošlice, poručuju u priopćenju. "No, realnost je sasvim drugačija. Policija se u obavljaju dužnosti ovako ne smije ponašati nigdje i prema nikome! Ovo smatramo oblikom zastrašivanja udruga civilnog društva koje, među ostalim, djeluju solidarno prema marginaliziranim društvenim skupinama", komentirala je Marija Mileta, potpredsjednica Zelene akcije.
Što je Biciklopopravljaona?
Ova udruga radi preko 30 godina, a pod svojim okriljem ima i Biciklopopravljaonu, prvi volonterski biciklistički servis u Hrvatskoj. U 12 godina rada zabilježeno je više od 9500 popravka, a preko 800 bicikala donirano je tražiteljima azila, stanovništvu pogođenom poplavama 2016. godine, osiromašenom povratničkom stanovništvu Banije/Banovine, djeci iz institucionalne skrbi itd. "Zbog svog dobrotvornog rada, naša je Biciklopopravljaona prošle godine dobila i nagradu Ponos Hrvatske", rekla je Mileta.
"Gdje je kraj takvom postupanju?"
Posljednjih šest godina svjedočimo sustavnom prekoračenju ovlasti policijskih službenika u postupanju prema izbjeglicama i drugim migrantima. S vremenom se takva praksa proširila i na zastrašivanje branitelja ljudskih prava, kažu iz Centra za mirovne studije.
"Ako se ovakav huliganski upad događa u samom centru Zagreba, što se onda tek događa daleko od očiju javnosti? Osim na granicama, iz medijskih napisa vidimo kako se policija odnosi prema navijačima i pojedinim građanima, a što je tek s onima koji nemaju mogućnost javno o tome progovoriti, zatražiti podršku i zaštitu? Gdje je kraj takvom postupanju i tko građanima garantira da nisu sljedeći koji će se naći na meti nedopuštenog i nezakonitog policijskog postupanja?" izjavila je Sara Kekuš iz Centra za mirovne studije.
Temeljno je načelo vladavine prava da se zakon primjenjuje na sve građane i na sve institucije, dakle, i na one koji provode zakon, smatra Gong.
"Upravo je civilno društvo neophodno za vladavinu pravu jer daje važan doprinos sustavu provjere i ravnoteže. Ako je civilno društvo na udaru, jasno je da je vladavina prava u Hrvatskoj ugrožena", istaknula je Oriana Ivković Novokmet, izvršna direktorica Gonga. Podsjetila je kako je civilno društvo jedan od stupova demokracije i zdravih društava. "Zastrašivanjem udruga i aktivistkinja, neovlaštenim ulaskom u njihove prostore i na radna mjesta stvara se atmosfera straha i neprijateljstva prema građanskom djelovanju", zaključila je Ivković Novokmet.