Zemlja u tri godine izgubila dio svog sjaja

Foto: 123rf

STRUČNJACI su ustanovili da je naš planet u nekoliko godina izgubio dio svog sjaja i da su za to vjerojatno krive klimatske promjene.

Naime, kako se oceani sve više zagrijavaju, stvara se manje svijetlih oblaka, što znači da se manje sunčeve svjetlosti reflektira natrag u svemir - a to još više zagrijava planet.

Znanstvenici su mjerili razinu refleksije (albedo) Zemlje analizirajući njen sjaj koji osvjetljava Mjesec. "Earthshine" je termin koji opisuje Zemljinu slabašnu iluminaciju Mjeseca. Kada gledate polumjesec nedugo nakon zalaska ili prije izlaska Sunca, ponekad možete vidjeti, uz njegov suncem osvijetljen dio, i ostatak Mjeseca kao tamni disk. Taj blijedi sjaj na neosvijetljenom dijelu Mjeseca je zapravo svjetlost koja se odbija od Zemlje.

Albedo pokazuje koliko se svjetlosti reflektira s površine nekoga tijela, odnosno omjer odražene svjetlosti prema svjetlosti koja je na njega pala.

Pad sjaja u samo tri godine

Studija se bazirala na gotovo 20 godina podataka, koji su prikupljeni od 1998. do 2017. godine. Mjerenja su pokazala da Zemlja sada reflektira oko pola vata manje svjetlosti po kvadratnom metru u usporedbi s 1998. godinom, što je ekvivalent 0.5 posto smanjenja refleksije Zemlje. Inače, naš planet reflektira oko 30 posto sunčeve svjetlosti koja do njega dopire.

"Pad albeda koji se primjećuje u zadnje tri godine podataka jako nas je iznenadio, pogotovo zato što je 17 godina prije toga bio postojane razine", rekao je teoretski fizičar Philip Goode s Tehnološkog instituta New Jersey.

Sjaj Zemlje ovisi i o sunčevoj svjetlosti koja dolazi do nje i o refleksiji planeta. Ova studija je pokazala da ova dva faktora nisu u tandemu i da nešto na Zemlji uzrokuje gubitak njenog sjaja, posebice u posljednjih nekoliko godina, piše Science Alert.

Krivac su klimatske promjene?

Satelitska mjerenja koja su proučavali znanstvenici pokazuju da je smanjen broj reflektirajućih, niskih oblaka iznad istočnog dijela Tihog oceana značajno pridonio smanjenju sjaja Zemlje.

A cijeli taj proces vrlo je vjerojatno povezan s klimatskim promjenama. Naime, na istim područjima gdje je zabilježena manja količina reflektirajućih oblaka evidentiran je i porast temperature oceana. Povišena razina temperature u oceanu vjerojatno je posljedica mehanizma povezanog s klimatskim promjenama, koji se naziva Pacifička dekadna oscilacija (Pacific Decadal Oscillation, PDO).

"Zemljin albedo je bitna odrednica njene klime budući da, u širem smislu, promjene klime proizlaze iz istovremene evolucije solarnog intenziteta, albeda Zemlje i efekta staklenika", napisali su znanstvenici u svome radu.

Istraživanje naziva Earth's Albedo 1998–2017 as Measured From Earthshine objavljeno je u časopisu Geophysical Research Letters.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.