IZIDORA Feješ došla je u rodilište kao pratnja prijateljici, a iz njega je, kako tvrdi u razgovoru za Varaždinski, izašla s natiscima i ogrebotinama po rukama. U bolnici kažu da je dr. Hrvoje Brijačak sve poduzeo prema pravilima struke.
"Počeo me gurati prema izlazu. Rekla sam mu da me ne dira, a onda me čvrsto primio za ruke, zario prste iz sve snage u nadlaktice i gurao prema stepenicama. Počeo me tresti objema rukama. Uplašila sam se, otrgnula se i udarila ga u ramena da se udalji od mene. Ostao je 'paf'. I onda me optužio da sam ja njega napala", tvrdi žena. Sve se zbilo 9. rujna u rodilištu Opće bolnice Varaždin.
Pokazala liječnički nalaz
Da potkrijepi svoje riječi, Izidora je pokazala i liječnički nalaz.
"Više kontuzijskih biljega i hematoma u području dist. humerusa lijevo te lijevog lakta. Ogrebotine desne šake. Nema kl. znakova prijeloma. Edem uz lakatni zglob", piše u nalazu.
Feješ kaže da je sve bilo u redu dok je prijateljica nije zamolila da potraži nekoga i pita može li dobiti neko sredstvo protiv bolova.
"Otvorila sam vrata rađaone i u hodniku vidjela doktora. Nakon što sam mu postavila pitanje, osorno i otresito me počeo ispitivati: 'Tko ste vi, što ste vi njoj, zašto mi se niste javili?' Rekla sam mu da sam u pratnji kao prijateljica. Počeo mi je tada spočitavati što je ne smirujem, da ona treba roditi prirodnim putem, bez sredstva protiv bolova. Rekao mi je i da ako to ne znam, da nisam za to da budem pratnja. Bilo je to prilično ponižavajuće, kao da sam nešto skrivila", priča.
"S obzirom na njegovo ponašanje, upitala sam ga u čemu je problem i zamolila da bude smireniji. Odgovorio mi je: 'Nisam ja živčan, nego vi. Ja radim svoj posao. I nije vam tu mjesto'", kaže dalje.
"Kad je prijateljici pukao vodenjak, pitala sam je što misli o tome da se premjesti na stolac za rađanje. Rekla je: 'Mogla bih.' I sestre su rekle da može, ali da nisu sigurne ima li dovoljno vremena. Pitala sam i doktora za taj stolac, na što je on rekao da ne može. Tada sam očigledno napravila grešku i rekla mu da je jedna od sestara rekla da bi prijateljica mogla roditi na stolcu. Tada je postao stvarno neugodan. Počeo mi je spočitavati da nisam educirana. Naravno da nisam, došla sam kao pratnja, a ne doula", priča žena dalje.
Tvrdi da joj je rekao da je psihički nestabilna
Onda su, tvrdi, stvari postale još gore. Liječnik joj je, tvrdi, zabranio da bude uz prijateljicu i rekao da je psihički nestabilna.
"Inzistirao je na tome da moram otići, ali nisam htjela jer je sam rekao da se vratim za pola sata. Tada me uhvatio za ramena i počeo gurati van. Na hodniku je vikao: 'Hajde van!' Sestre su me zbunjeno gledale i slijegale ramenima. Tada smo već oboje digli glas", priča.
Sve prijavila policiji
Kad je otišla i došla k sebi, pozvala je policiju.
"Policajac nije bio posebno zainteresiran, rekao je da imaju ozbiljnije stvari kojima se moraju baviti, ali je korektno odradio posao. Rekao je da od toga neće biti ništa, da doktor ima svjedoke, a ja ne. Rekla sam da odustajem od prijave ako mi se ispriča pred policajcima i osobljem pred kojim me vrijeđao, što se nije desilo. Na kraju sam dobila obavijest o počinjenom prekršaju", priča žena.
"U ponedjeljak 9. rujna oko 10 sati u Ulici Ivana Meštrovića u Varaždinu u prostorijama jedne zdravstvene javne ustanove došlo je do narušavanja Javnog reda i mira na naročito drzak način vikom, galamom i fizičkim obračunom od strane žene starosti 36 godina i muškarca starosti 49 godina. Žena je zadobila ozljede u vidu ogrebotina na ruci te je zatražila medicinsku pomoć. Ozljede joj za sada nisu okvalificirane. Protiv oboje policijski službenici podnijeli su Optužni prijedlog", stoji u policijskom priopćenju.
Izidora Feješ kaže da ju je u tome trenutku posebno iznenadio jedan detalj.
"Kad sam pokazala masnice koja sam dobila, doktor je rekao da je to normalno jer da on zna tako primiti svoju ženu i djecu i da oni isto imaju masnice po rukama", kaže žena.
Iz bolnice tvrde da je žena bila vidno nervozna te je zbog toga morala biti udaljena
Javili su se iz bolnice.
"Svi postupci, mjere i aktivnosti, a vezano uz događaj za koji ste postavili pitanje, provedeni su u interesu pružanja najbolje zdravstvene usluge rodilji. Naime, za vrijeme poroda, na koji je rodilja došla s pratnjom, liječnik porodničar je utvrdio da je osoba u pratnji vidno uplašena i nervozna te da njezina prisutnost ne samo da nije na korist rodilji već je i štetila. Isto je potvrdila i sama rodilja. Zbog toga je pratnja bila zamoljena u interesu rodilje da napusti rađaonu", stoji u odgovoru bolnice za Varaždinski.
"Ali na samom izlasku se predomislila i odbila napustiti rađaonu. Kako bi se zaštitila rodilja, pratnja je udaljena iz rađaone", stoji dalje u odgovoru bolnice.
"A i sama rodilja je potvrdila potrebu udaljavanja vidno uplašene i nervozne pratnje iz rađaone. Smatramo da je suradnja svih dionika u pružanju zdravstvene usluge pacijentima od iznimne važnosti za uspješno i sigurno liječenje odnosno u ovom slučaju za stručan porod. Odbijanje postupanja bilo kojeg dionika suprotno pravilima dobre liječničke prakse je neprihvatljivo, a u ovom slučaju upravo se radilo o tome. Postupanje liječnika porodničara u konkretnom slučaju u potpunosti je bilo usmjereno na dobrobit rodilje i njezinog tada još nerođenog djeteta", zaključuje se u odgovoru Opće bolnice Varaždin koji je poslao ravnatelj dr. Nenad Kudelić.