PROŠLO je nekoliko mjeseci otkako je predsjednik Zoran Milanović, ovisno o točki gledišta, uveseljavao ili zgražao hrvatsku javnost svojim maltene svakodnevnim obračunima sa svima koji su se usudili kritizirati njegove prethodno tajne odlaske u kontroverzni klub Dragana Kovačevića, uhapšenog bivšeg šefa Janafa.
>> Brojač novca, tajni sastanci i vreće keša: To nije mafijaški film, već hrvatska vlast
>> Prava samodopadna narikača je Zoran Milanović
>> Milanović je postao sve draži desničarima
>> Tko je sve od moćnika bio u Kovačevićevu klubu? Donosimo imena
>> Milanović je u lockdownu bio u klubu, širi se laž o brojaču. Priča postaje sve gora
Milanović se u međuvremenu malo primirio da bi se ponovno aktivirao sa svojim invektivama nakon što je njegova nedavna izjava o seksualnom zlostavljanju naišla na kritike u javnosti.
Milanović svašta nadrobio pa se naljutio na kritike
Milanović je u nekoherentnoj izjavi u Petrinji nadrobio sve i svašta, pa i da nas ne treba zanimati ako o seksualnom zlostavljanju "zapomažu glumice koje iz kreveta ne izlaze za manje od pet milijuna dolara". Nemoguće je točno znati na što se Milanović tu referirao, jer je iz onoga što izjavi često prilično teško izvući nešto suvislo, no moguće je da se nesvjesno referirao na slavnu izjavu supermodela Linde Evangeliste, koja je početkom 1990-ih za Vogue izjavila da se "ne budi za manje od 10 tisuća dolara". Evangelista nije bila glumica, već manekenka, i nije spominjala 5 milijuna dolara, već 10 tisuća, pa se čini da se u navodno načitanom umu Zorana Milanovića opet nešto pomiješalo.
U svakom slučaju, na Milanovićevu izjavu reagirala je udruga B.a.b.e. (Budi aktivna, budi emancipirana), koja se već desetljećima bavi zaštitom žena od nasilja, pa je uslijedio i Milanovićev napad na njih. Nakon toga je pak reagirala pravobraniteljica za ravnopravnost spolova - koja je bila na Milanovićevoj meti i u aferi Janaf - upozoravajući da Milanovićeve neotesane izjave "relativiziraju traume žrtava seksualnog nasilja", pa se predsjednik RH preko svog profila na Facebooku obrušio i na nju.
>> Milanović o zlostavljanju: Kad zapomažu bogate glumice, to nas ne bi trebalo zanimati
>> Milanović se svađa s Babama: Uma Thurman je bila veličanstvena i kad je uznemiravana
>> Pravobraniteljica o Milanoviću: Relativiziraju se traume žrtava seksualnog nasilja
>> Milanović: Nakon dva dana kalkuliranja i vaganja javila se tzv. pravobraniteljica
>> Milanović je stao na čelo hrvatske koalicije ženomrzaca
Još jedan napad na pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova
Za pravobraniteljicu je Milanović na Facebooku napisao da se "nakon dva dana kalkuliranja i vaganja,+ oglasila i takozvana pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, poznata po tome da je uplovila u drugi mandat neposredno prije zadnjih parlamentarnih izbora".
"Isto tako je uplovila i u prvi mandat, 2011., u kojem za nju, odnosno od nje nitko ništa čuo nije. Priopćenje koje je potpisala produhovljeno je poput obrasca za poreznu prijavu, odnosno da budem jasniji, preuzeto (downloadano) s neke od stranica nekog aktiva neke od udruga. Da podsjetim, riječ je o povjerenici Hrvatskog sabora, koja niti riječju, niti mimikom nije reagirala prije nekoliko mjeseci, kada je jedna saborska zastupnica, u slobodno vrijeme odvjetnica Janafa, koja je posao nažicala izravnom pogodbom, ljude (ministre hrvatske Vlade, žene u osmom i devetom desetljeću života) koji su navodno navraćali u neki društveni klub, prigodno nazvala ‘prostitutkama i kriminalcima’", piše Milanović. Predsjednik je tu mislio na saborsku zastupnicu Daliju Orešković, koja se kasnije ispričala zbog te izjave.
"Ovo divljaštvo nije bilo dovoljno da pravobraniteljicu izmami iz hibernacije. Pitanje: kada već ne radi svoj posao u zemlji, koliko je puta u ovih devet godina osobno sudjelovala u radu uglednog briselskog ‘Equineta’? Zna li što je to?", pita se Milanović.
Četiri razloga zašto je Milanović u krivu
Milanovićev je ispad problematičan iz više razloga.
Prvi je što govori o "takozvanoj pravobraniteljici" iako je Višnja Ljubičić na tu funkciju izabrana u skladu s važećim propisima i zakonima. Ako je ona "takozvana pravobraniteljica", onda je i on "takozvani predsjednik". Tako imamo situaciju da predsjednik RH zbog povrijeđenog ega pokušava destabilizirati jednu instituciju, iako mu je ustavna zadaća brinuti "za stabilnost svih tijela državne vlasti".
Drugi je Milanovićeva netočna tvrdnja da "od nje nitko ništa nije čuo". Ako je taj "nitko" Milanović, to je možda i točno, no institucija pravobraniteljice za ravnopravnost spolova je itekako prisutna u javnosti, ali i u drugim područjima te svi oni koji trebaju njezinu pomoć itekako dobro znaju kako ona radi. Uostalom, ako Milanović misli da aktualna pravobraniteljica za ravnopravnost spolova nije dobro radila svoj posao, imao je mogućnost kao premijer i de facto lider parlamentarne većine u mandatu Kukuriku koalicije odbiti njezine izvještaje o radu i tako je smijeniti. Nije to učinio nego je baš bilo obratno - izvještaji pravobraniteljice za ravnopravnost spolova su uredno bili prihvaćani u saboru i za to su glasali zastupnici SDP-a, čiji je predsjednik tada bio Milanović.
Treće, Milanovićevo poimanje zadaće pravobraniteljice za ravnopravnost spolova je potpuno promašeno. Nije njezin posao da se brine o društvenom ugledu gostiju Kovačevićevog kluba, već da pomaže onima koji su izloženi rodnoj diskriminaciji i nasilju (unutar svojih nažalost nedovoljno velikih ovlasti). Milanoviću naravno nikada nije trebala pomoć pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, no može slobodno pitati one kojima jest o njezinom radu, možda tako nešto i nauči.
Četvrto, pravobraniteljica za ravnopravnost spolova je u više puta pokazala da svoj posao radi mnogo bolje nego što je to ikada činio Milanović i kao premijer i kao predsjednik RH. Zapravo je i pomalo uvredljivo uspoređivati pravobraniteljicu s Milanovićem, kojega se smatra jednim od najgorih hrvatskih premijera u doista žestokoj konkurenciji. Uostalom, nedavno je baš i Europski sud za ljudska prava u presudi Jurčić protiv Hrvatske potvrdio da je pravobraniteljica jedina ispravno tumačila državni i europski zakonski okvir, dok su se HZZO, Visoki upravni sud i Ustavni sud osramotili. Umjesto da kao pravnik pohvali pravobraniteljicu, Milanović je bahato napada jer se usudila izreći pristojnu kritiku njegova ženomrzačkog baljezganja.
>> Strasbourg presudio da je Hrvatska diskriminirala trudnicu zbog umjetne oplodnje
>> Pravobraniteljica kazneno prijavila HUP-ovca Jakelića, traži svu dokumentaciju
>> Višnja Ljubičić ponovno izabrana za pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova
Sanja Sarnavka: Milanović se ponaša kao debil
Za komentare najnovijih Milanovićevih ispada obratili smo se dugogodišnjoj aktivistkinji za prava žena Sanji Sarnavki, koja je bila najpoznatije lice udruge B.a.b.e. prije odlaska u mirovinu.
"Nevjerojatan je njegov ton. Stalno proziva Daliju Orešković što je kao odvjetnica kratko radila za JANAF, a on je kao predsjednik RH u Kovačevićevom klubu pio i jeo", podsjeća Sarnavka, koja je Milanoviću odgovorila rječnikom koji možda i najbolje razumije, nazivajući ga "debilom".
"Moram reći i da me zgrozilo kad sam vidjela koliko lajkova imaju Milanovićeve sumanute izjave. On očito ima publiku za to. Imamo debile koji misle da B.a.b.e sišu proračun pomažući ženama žrtva nasilja, a najveći korisnik proračuna tu je zapravo Milanović, koji kao predsjednik nije ništa uradio i ponaša se kao debil", kaže Sarnavka.
"Odbijao je ratificirati Istanbulsku konvenciju"
Upitala se i što je Milanović ikada napravio u svom životu da druge proziva s visine.
"Je li organizirao ijednu donatorsku konferenciju za područja pogođena potresom? Što je uopće Milanović napravio u svom životu? Kao premijer se barem ponekad morao ranije ustajati, kao predsjednik ne mora ni to. Povremeno se negdje ukaže sa svojom svitom i ima logoreične ispade oduševljenja vlastitom pameću. Iz Milanovića izlazi bujica, s velikim B. Hvali se time što je negdje putovao vlakom i još dodaje da njegovi frendovi nikad nisu", ističe Sarnavka.
Dodaje i da se Milanović sada predstavlja velikim borcem za prava žena, ali da to kao premijer definitivno nije bio.
"Presmiješno mi je da se Milanović hvali time što je on učinio za ravnopravnost žena. Nije ništa učinio. U taj resor je postavio Milanku Opačić, vjerojatno jedinu još beskorisniju političarku od njega. Sjećam se da smo imali sastanke s njom i tražili ratifikaciju Istanbulske konvencije, a oni su o tome uopće odbijali razgovarati. Pa je na kraju Plenković proveo tu ratifikaciju i to s otporima unutar svoje stranke", kaže Sarnavka.
Za kraj Sanja Sarnavka zaključuje da "Milanović govori iz pozicije moći prema društveno slabijima, a ne smije napadati jače".
Marija Selak Raspudić: Nije moja zadaća pretvoriti se u moralnog policajca
Cijeli je slučaj za Index komentirala i predsjednica saborskog Odbora za ravnopravnost spolova Marija Selak Raspudić.
"Kao predsjednica Odbora za ravnopravnost spolova ne mislim da je moja zadaća pretvoriti se u moralnog policajca i čučati u grmlju ne bih li presrela svakog nepravovjernog pojedinca koji se oglašava o pitanjima koja se tiču djelokruga rada Odbora. To ne znači da dijelim svaku javno izrečenu misao o toj temi, ali sloboda govora također je važna, i sve češće posredno ugrožena skrivanjem iza različitih 'pozitivnih, odgojnih metoda', od borbe protiv govora mržnje, ženskih prava, ljudskih prava pa nadalje", kaže Selak Raspudić iz saborskog kluba Mosta.
Ona je "uvjerena da ne postoji nitko relevantan u javnom prostoru kome je namjera relativizirati ili negirati seksualno nasilje" te stoga vjeruje da "trebamo ‘čuti’ i ono što je netko htio reći da bismo stvorili minimum zajedničkog konsenzusa, umjesto da širimo i iskorištavamo temu i za neke druge privatno-političke obračune".
Selak Raspudić smatra da je najvažnije stvoriti primjeren zakonodavni i institucionalni okvir za rješavanje problema spolnog uznemiravanja, a ne dijeliti packe umjesto nuđenja kontraargumenata", jer se time "postiže kontraefekt".
"Glumica koja je pristala trgovati svojim tijelom da bi uspjela nije žrtva"
"U vrijeme koronakrize koje opterećuje gušenje slobode i ljudskih prava od teme o kojoj se treba razgovarati pravi se tabu-tema o kojoj samo neki mogu i znaju pričati, što dovodi do šireg društvenog revolta koji se posljedično kanalizira u smjeru relativiziranja spolnog uznemiravanja kao takvog i obeshrabruje žrtve u njegovom prijavljivanju", kaže Selak Raspudić.
Smatra da je tema "holivudskih glumica" u hrvatskom kontekstu promašena.
"Ne postoji jedna univerzalna holivudska glumica, kao što ne postoji jedan apstraktni saborski zastupnik. U tom smislu za potrebe ove rasprave istaknula bih da postoje barem dvije holivudske glumice. Jedna koja je pristala trgovati svojim tijelom da bi uspjela, jer žena nije uvijek žrtva nego može biti i predatorica i druga koja je na putu svoga uspjeha seksualno uznemirena, ili nešto još gore, u od strane zlostavljača koji je tada bio na poziciji moći. Stoga svako poopćavanje 'holivudskih glumica' negira pojedinačne razlike, nijanse i iskustva zbog čega lako može dovesti do diskriminacije onih koji su u toj definiciji izostavljeni", zaključuje Selak Raspudić.
Sanja Cesar: Milanović koristi poziciju moći da bi se na osobnoj razini obračunavao
Sanja Cesar iz Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) smatra da Milanović "koristi svoju poziciju moći kako bi diskreditirao i relativizirao rad onih koje već godinama pomažu žrtvama nasilja i kako bi se na osobnoj razini obračunavao s institucijom pravobraniteljice i udrugom s kojom se ne slaže".
"Ovo mu nije prvi put", dodaje i nastavlja: "Nije on svojim uvredljivim govorom samo pokušao obezvrijediti rad udruge B.a.b.e i pravobraniteljice, već i doprinose svih onih koji mukotrpno pomažu žrtvama rodno uvjetovanog nasilja."
"Navikle smo da se u javnosti pitanje seksualnog i rodno uvjetovanog nasilja banalizira, da se omalovažava iskustvo žrtve, izražava nepovjerenje prema osobama koje su preživjele nasilje, te da se napada organizacije koje osnažuju žene, a kad to dolazi od predsjednika RH, onda je to izuzetno zabrinjavajuće", kaže Cesar.
Ističe da "svi koji teže stvaranju društva u kojem je bilo koji oblik nasilja neprihvatljiv moraju biti glasni, uporni, hrabri i kontinuirano raditi na osvještavanju i edukaciji cijelog društva, neprestano razbijati mitove o nasilju i dekonstruirati rodne stereotipe".
"Umjesto da podrži žrtve, predsjednik procjenjuje tko je 'prava' žrtva nasilja"
"Umjesto da javno podrži hrabrost svih žena koje su progovorile o nasilju, predsjednik koji je na poziciji moći i dominacije uzima si za pravo propitkivati i procjenjivati tko je 'prava' žrtva nasilja - tvrdi da holivudske glumice to nisu za razliku od službenica koje jesu - i time doprinosi dodatnoj stigmatizaciji žrtava i stvaranju okruženja u kojem će se žrtve bojati javno progovarati", smatra Cesar.
Ona podcrtava da "takav govor predsjednika države šteti žrtvama nasilja, omalovažava njihovo bolno iskustvo i obeshrabruje žrtvu da prijavi doživljeno nasilje".
"Osim toga, ovakav stav šteti svima nama koji želimo izgraditi ravnopravno društvo, koje neće tolerirati diskriminaciju, seksizam i nasilje", komentira Sanja Cesar iz CESI-ja.
Bliži se prva godišnjica Milanovićeva predsjedničkog mandata
Ovih se dana bliži i godišnjica Milanovićeva predsjedničkog mandata. Kada se usporedi s prvom godinom mandata njegove prethodnice Kolinde Grabar-Kitarović, Milanović se pokazuje kao bitno drugačiji političar, ali s jednakom tendencijom proizvodnje skandala, samo na sebi specifičan način.