Ženu pustili sa psihijatrije u Jankomiru, ubila se sljedeći dan

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

NESRETAN slučaj dogodio se u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan Zagreb, koja se nalazi na Jankomiru, kada je pacijentica iz Dalmacije koja je bila na liječenju u ovoj zagrebačkoj ustanovi oduzela sebi život. Pacijentica je privremeno puštena iz ustanove za novogodišnje blagdane, da bi na Staru godinu, 31. prosinca, počinila samoubojstvo na području Zagreba. 

>> Šef bolnice u kojoj se liječio ubojica iz OŠ Prečko: Nikad ga nisam vidio

Suicid nakon privremenog puštanja

Riječ je o drugom incidentu vezanom uz Kliniku na Jankomiru koji se dogodio u vrlo kratkom vremenu. Podsjetimo, i dalje je u tijeku zdravstveno-inspekcijski nadzor u toj Klinici vezan uz nemili događaj u Osnovnoj školi Prečko, koji je potresao hrvatsku javnost u prosincu prošle godine. No, krenimo redom. 

Prema podacima Indexa, pacijentica iz Dalmacije koja je bila na liječenju u Zagrebu dobila je privremeni otpust iz Klinike, tijekom kojeg je počinila suicid. Kako nam objašnjavaju u toj Klinici, u slučaju privremenog puštanja pacijenata na probno-adaptacijske i terapijske izlaske tijekom hospitalnog liječenja, nadležni psihijatar potpisuje tzv. dozvolu za izlaz. 

"Njome se potvrđuje kako se pacijent nalazi u psihičkom stanju u kojem nije opasan po sebe i okolinu te je sposoban za privremeni izlazak s odjela. U terapijskom razgovoru s pacijentom dodatno se pojasni potreba njegova povratka i ranije od dogovorenog u slučaju bilo kakvog pogoršanja stanja. O toj okolnosti bude obaviještena i obitelj, odnosno osoba koja skrbi o pacijentu", kažu nam iz jankomirske klinike. 

Rijetki i nepredvidivi slučajevi

Kako su naglasili, slučajevi poput navedenog iznimno su rijetki te su zbog prirode stanja pacijenta, odnosno poremećaja i nepredvidivi. U ovom slučaju dogodio se najgori scenarij, a dio sugovornika s kojima smo razgovarali o ovome za sve optužuje sustav te tvrdi da zdravstveno osoblje nema dovoljno vremena i resursa da bi se u potpunosti posvetilo pacijentu.

Iz Ministarstva zdravstva potvrdili su nam kako do sada nisu obaviješteni o ovom slučaju. Iz Klinike nam kažu kako je to uobičajena procedura, da nema potrebe da se obavijesti Ministarstvo zdravstva. 

"U slučajevima u kojima se osobu pušta na izlaz po principima psihijatrijske prakse, odnosno u dobroj nadi za bolju resocijalizaciju i što skoriji oporavak, a pritom nema indikacija za prisilno zadržavanje, nije uobičajeno obavještavati Ministarstvo zdravstva, pa ni u slučaju počinjenog suicida", kažu nam iz Klinike.  

Uvijek postoji rizik

Kako su pojasnili iz Klinike, u slučajevima u kojima pacijenti daju informirani pristanak za svoje liječenje, uz uvjet da u trenutku psihijatrijske procjene nisu auto i heterodestruktivni te pokazuju suradljivost u terapijskom procesu, obavještavaju se samo članovi obitelji.  

Jedan od psihijatara s kojim smo razgovarali o ovom slučaju, a koji je htio ostati anoniman, kaže nam da ovakvi slučajevi nisu uobičajeni, rijetki su, no, nažalost, dio su rizika posla.

"Nikad ne znate i uvijek je to rizik. Pacijent zna lagati, prikrivati, a s druge strane, ne možete ga vječno držati zatvorenog. Morate ga nekada i pustiti. Nažalost, rizik postoji. Uvijek postoji rizik", kaže nam taj psihijatar, koji nije upoznat s detaljima ovog slučaja te je komentirao kako se inače ovakve situacije rješavaju unutar sustava. 

Podsjetimo kako je Ministarstvo zdravstva nedavno pokrenulo zdravstvenu inspekciju u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan na Jankomiru, gdje se liječio 19-godišnjak koji je u napadu u osnovnoj školi ubio sedmogodišnje dijete te ranio još nekoliko učenika i učiteljicu. 

Okončan nadzor

Naglasimo da je tijekom napada počinitelj i sam ozlijeđen pri pokušaju samoubojstva, u čemu ga je spriječila policija. Samostalni sektor za inspekcije u zdravstvu Ministarstva zdravstva radio je zdravstveno-inspekcijski nadzor u Klinici za psihijatriju Sveti Ivan, vezan uz nemili događaj u OŠ Prečko.

"Nadzor je završen te je obuhvaćao analizu medicinske dokumentacije koja je, sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti, poslana Hrvatskoj liječničkoj komori, a vezano uz donošenje stručnog mišljenja na temelju kojeg će Ministarstvo zdravstva dalje postupati", rečeno nam je iz Ministarstva zdravstva.

Savjetodavnu pomoć suicidalne i depresivne osobe mogu dobiti na više mjesta. U Republici Hrvatskoj postoji nekoliko brojeva telefona za psihološku pomoć:

Centar za krizna stanja i prevenciju suicida: 01/2376470 (radi od 0 do 24 sata)

Plavi telefon: 01/4833888 (plavi-telefon@zg.t-com.hr)

Psihološki centar TESA: 01/4828888 (psiho.pomoc@tesa.hr)

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.