Ne zna se kuda odlazi pola milijardi državnih kuna godišnje!
Naime, u nalazu Državne revizije o izvršenju proračuna Republike Hrvatske u 2010. godini izrekom stoji kako je "Katolička crkva dužna poštivati zakone Republike Hrvatske o financijskom poslovanju". Isto tako, revizija je otkrila kako pravne osobe Katoličke crkve ne dostavljaju financijske izvještaje nadležnim institucijama odnosno Fini, Ministarstvu financija i Državnom uredu za reviziju, a koji su propisani odredbama Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija. Kako nema računa, tako se ne zna ni kako se i gdje troši crkveni novac, a naposljetku ostaje i pitanje poreza.
Naime, Crkva je i dalje registrirana kao "neprofitna organizacija". No, prema zakonima RH neprofitna organizacija koja ima prihode i imovinu manju od 100 tisuća kuna ne mora voditi knjigovodstvo. Crkva nikome ne podnosi račune, iako se njena imovina procjenjuje u milijardama, a samo od države godišnje dobije oko pola milijarde kuna (oko 350 milijuna kuna temeljem ugovor sa Svetom stolicom, oko 80 milijuna dobije od indirektno od Vlade, te više desetaka od općina, gradova i županija).
Odluka HDZ: Financije Kaptola u predizbornoj godini ne dirati!
Prema neslužbenim informacijama Indexa, odluka da Crkva ne mora ove godine polagati financijske račune, donesena je na vrhu HDZ-a uz obrazloženje kako je riječ o nezgodnoj temi u predizbornoj godini.
Iz Ministarstva financija kažu nam kako je istina da je Crkva i dalje izvan zakona, no trenutno zajedno s predstavnicima Katoličke crkve rade na "ispunjavanju potrebnih preduvjeta". Kako su nam priznali, kao nepremostiva zapreka pokazao se - vjerovali ili ne - "knjigovodstveni problem". Ministarstvo financija, naime, nije u stanju dokazati da Crkva ima imovinu vredniju od 100 tisuća kuna.
Ministarstvo financija: Ne znamo kako to knjižiti
"Temeljni uvjeti priznavanja elemenata financijskih izvještaja su raspoloživost i mjerljivost. Upravo u svezi mjerljivosti bilančnih pozicija, poglavito imovine koja se dominantno sastoji od povijesno-kulturnih sakralnih objekata i opreme, iznalaze se računovodstvena rješenja za njihovu nominalnu financijsku valorizaciju", stoji u odgovoru kojeg je Index dobio iz kabineta ministrice financija Martine Dalić.
Naime, iz Banskih dvora uvjeravaju nas kako crkvenu imovinu nije moguće mjeriti uobičajenim računovodstvenim metodama, a koje bi rezultirale realnošću financijskih izvještaja.
"Iznalaze se odgovarajuća rješenja utemeljena na međunarodno afirmiranoj praksi", stoji u odgovoru.
Crkva može izvan zakona, jer ne postoje prekršajne odredbe
Iako je Državna revizija dala izričit nalog, Crkvu ne mora ih biti strah od neke eventualne kazne ili posjeta porezne inspekcije.
"Uredbom o računovodstvu neprofitnih organizacija nisu propisane prekršajne odredbe jer se iste ne mogu propisivati podzakonskim propisima", objasnili su nam iz Ministarstva financija.
Anarhija u Crkvenim knjigama što se tiče financija više je puta u dolazila u fokus interesa hrvatske javnosti. Od činjenice da ne postoji nigdje službeni podatak koliko zapravo Crkva uprihoduje kao i gdje odlazi njen novac.
Kako se i kojim novcem gradila "palača od oniksa" odnosno novo sjedište Hrvatske biskupske konferencije na zagrebačkom Ksaveru, bilo je samo pitanje kojim su se bavili građani Hrvatske, ali ne i njene državne institucije.
Zavjet šutnje na Kaptolu
Tako je polemika je li u pravu kardinal Bozanić koji kaže da je zgrada HBK građena donacijama Talijanske biskupske konferencije ili možda glavni tajnik HBK-a mons. Vjekoslav Huzjak koji kaže da je novac za izgradnju došao iz državnog proračuna, ostala u domeni verbalnog. Jedan je rekao jedno, a drugi drugo. Ni jedan pisani dokument, a kamoli račun ne dokazuje odakle im uopće novac.
Da sada i ne spominjemo još uvijek nepoznati iznos koliko je zapravo koštao posjet pape Benedikta XVI. s obzirom da službeni računi nikada nikome nisu podneseni.
U Zagrebačkoj nadbiskupiji, gdje stoluje kardinal Josip Bozanić, rekli su nam kako o financijama i nalazu revizije ne mogu govoriti jer je to stvar Hrvatske biskupske konferencije. No, iz HBK nam se nisu udostojili niti javiti nakon naših opetovanih upita.