Zoran Žmirić preporučuje vam pet omiljenih knjiga

Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

ZORAN Žmirić jedan je od najvažnijih suvremenih hrvatskih pisaca, autor ''Blockbustera'', jednog od najboljih romana o Domovinskom ratu. Žmirić je ujedno i prvi pisac koji u ovoj rubrici preporučuje omiljene književne naslove, što nam se učinilo odgovarajućim za ove predbožićne književne preporuke.

Žmirić je rođen 1969. godine u Rijeci, sudionik je Domovinskog rata te glazbenik i književnik. 

Prevođen je na engleski, talijanski, poljski, ukrajinski i slovenski. Dobitnik je nekoliko književnih nagrada, a njegovi najpoznatiji romani su, uz već spomenuti ''Blockbuster'', ''Putovanje desnom hemisferom'' i nedavno objavljen i od kritike hvaljen ''Pacijent iz sobe 19''. Piše i zanimljiv blog.

''Ne mogu izdvojiti (samo) pet omiljenih knjiga, zato što se taj popis neprestano mijenja. To je razlog zašto sam odabrao pet knjiga domaćih autora koje sam pročitao u posljednjih godinu dana i koje smatram izuzetno vrijednima'', objasnio je Žmirić svoje preporuke.

Mediteranski brevijar - Predrag Matvejević

Knjiga koja predstavlja rijetko viđenu simbiozu poetike i faktografije, putopisa i povijesne čitanke, filozofskog i magijskog, a sve natopljeno autorovim osjećajima prema prostoru, ljudima i običajima. Knjiga koja je dobila trajno mjesto na mom noćnom ormariću kako bi mi uvijek bila nadohvat ruke. Kad se želim umiriti pred san, nasumice je otvorim i pročitam nekoliko stranica.

Divlje guske - Julijana Adamović

Istina je najbolnija kad je izgovara dijete, a u ovoj knjizi pripovjedni glas pripada jednome takvome koje prekapa svoju nutrinu iznoseći na vidjelo ne samo svoju traumu nego i dijagnozu jedne obitelji ili možda čak i cijelog društva. Smještena u nekakvu ruralnu sredinu sedamdesetih godina, radnja se kroz dječji monolog poput luka guli sloj po sloj, pa što se više slojeva skida, to priča postaje teža i sve više štipa za oči, da bi do pred kraj postala gotovo bolna. Jedan od rijetkih romana u našoj novijoj domaćoj književnosti koji kroz dječje oči donosi priču o svima nama. Ta priča nije ugodna, ali je više nego neophodna. 

Mogla sam to biti ja - Marina Vujčić 

Marina piše zavodljivo, tekstovi su joj snažni i lako ih je proživjeti, pa ni ovaj roman nije izuzetak. ''Mogla sam to biti ja'' je možda posebniji od ostalih zato što autorica pred čitateljem guli meso s kostiju, odbacuje sebe samu kako bi analizirala trenutnu sebe i sve varijante moguće sebe koje se nisu dogodile. Dubok, snažan, dirljiv i potresan roman.


U potrazi za Staklenim gradom - Željko Malnar i Borna Bebek

Iako tehnički nepročišćen, ovo je jedan od ponajboljih putopisa koje sam pročitao. A dobar putopis ne smije biti samo to, mora ući pod kožu, probuditi u čitatelju želju za daljinama, što je Malnar izveo gotovo rutinski lako. Sjajno isprepletena razmišljanja o životu, avanturistička struktura oblijepljena filozofskim elementima, misticizam začinjen etnologijom, antropologija garnirana ezoterijom, sjajno putovanje od sebe do mene. Da je vrijeme drugačije posloženo, mogao bih povjerovati da je Pratt stvorio Corta i Rasputina na sliku Malnara i Bebeka. Književni šamanizam u svom punom sjaju. 



Blagoslovljena - Natalija Grgorinić i Ognjen Rađen 

Majka, otac i njihova srednjoškolska kći, zakočeni u ruralnom kraju, nagomilanog nezadovoljstva, sa snažnom željom za promjenom (čini se, svega osim sebe samih), pokušavaju uzmaknuti od ostalih članova obitelji i potražiti bilo kakvu natruhu života, neki impuls koji će ih učiniti živima. Svatko od njih bježi u krajnosti; (meta)fizički i emocionalno, otac u preljub, majka u religijski zanos, a kći glavom bez obzira, što dalje od svih i svega. No gdje god da odlaze, likovi sa sobom vuku i sebe same, od čega pak bijega nema. Gust tekst ispresijecan idejama koje propitkuju različitost duhovnog i religijskog, dogme i morala, opreku identiteta i kolektiva, pomirbu i suživot s okolinom i sa samim sobom, pisan razigranim, bogatim jezikom, gotovo zbunjujuće organiziran u cjeline koje se pretaču u kraće digresivne rukavce i natrag, ali koji ni trenutka ne skreće od osnovne ideje. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.