ŽRTVE sukoba u Južnom u Sudanu iznijele su svjedočanstva o stravičnim masovnim silovanjima i ubojstvima.
Posljednje UN-ovo izvješće o stanju u Južnom Sudanu donosi vrlo potresna svjedočanstva žrtava građanskog rata, koje krive vladu i njene saveznike za ratne zločine.
>>Djeca iz Južnog Sudana morala su gledati kako im vojnici siluju majke
>>VIDEO Humanitarna katastrofa u Južnom Sudanu, 7 milijuna ljudi gladuje
"Bilo bi bolje da su me ubili"
U građanskom ratu u Južnom Sudanu ubijeni su deseci tisuća ljudi, a milijuni su prisiljeni pobjeći iz svojih domova. Jedna žena, koja je preživjela ali i izgubila sve u sukobu, izjavila je za istražitelje: "Bilo bi bolje da su me ubili".
UN-ovi istražitelji usredotočili su se na period od pet tjedana u travnju i svibnju, kada su vladine snage i saveznici napali sela pod kontrolom opozicije na jugu države. U tom razdoblju ubijena su 232 civila.
"Neki su bili obješeni na drveću, a druge su žive spalili u njihovim kućama", stoji u izvješću UN-a.
"Silovali su me dok sam krvarila nakon poroda"
Djevojčica od 14 godina izjavila je da nikada neće zaboraviti zvjerstva kojima je svjedočila: "Kako bih mogla zaboraviti trenutak kada su starcu prerezali grkljan i zatim ga zapalili? Kako bih mogla zaboraviti smrad raspadnutih tijela staraca i djece koja su jele ptice? Ili žene koje su obješene na drveće?", rekla je djevojčica.
Oko 120 djevojčica i žena je pretrpjelo silovanje i grupno silovanje. Dvadesetgodišnja žrtva ispričala je: "Još sam krvarila nakon poroda i jedan od vojnika me silovao. Šutjela sam i nisam se opirala jer sam vidjela da ubijaju žene koje su pružale otpor".
Najmlađa svjetska nacija uništena u ratu
Južni Sudan postao je neovisna država 2011. Uništen je u građanskom ratu u kojem je počinjeno etničko čišćenje i brojni drugi zločini od 2013. godine.
Rat je započeo kada je predsjednik Salva Kiir otpustio svog zamjenika Rieka Machara i optužio ga za planiranje državnog udara. Nekoliko pokušaja za zaustavljanje rata je propalo.
U lipnju su dvojica vođa potpisali sporazum o prekidu vatre u glavnom gradu Sudana Khartoumu, ali još uvijek nije sklopljen mirovni sporazum.