Ovo su vođe nove liberalne koalicije koja bi mogla odlučivati o novoj vladi
PRVI put centar ima ozbiljnu liberalnu političku opciju, čine je stranka Pametno Marijane Puljak, Fokus Davora Nađija te Stranka s imenom i prezimenom, koju formalno vodi predsjednik Ivan Kovačić, nekadašnji Mostov ministar uprave, ali njezino najprepoznatljivije lice je ipak Dalija Orešković, bivša šefica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa. Ove su stranke shvatile da zajedničkim snagama imaju veće šanse za prelazak izbornog praga i ulazak u sabor.
>>Centar napokon ima ozbiljnu političku opciju
Tko su glavni ljudi ovih stranaka, po čemu su poznati u javnosti i za što se zalažu?
Tko je Marijana Puljak?
Marijana Puljak rođena je u Splitu 19. kolovoza 1971. godine. Na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu diplomirala je elektrotehniku, smjer računarstvo. Politikom se počinje baviti 2010. godine kada je postala predsjednica splitskog Gradskog kotara Žnjan. Osniva "Inicijativu za pametne ljude i pametan grad" 2013. godine, a kao nositeljica kandidacijske liste grupe birača ulazi u Gradsko vijeće grada Splita, osvojivši četiri vijećnička mjesta. U lipnju 2015. godine osniva liberalnu stranku Pametno zajedno sa suprugom, poznatim fizičarom Ivicom Puljkom.
Na prošlim lokalnim izborima u svibnju 2017. kandidirala se za gradonačelnicu Splita, no nije uspjela izboriti ulazak u drugi krug. Završila je na trećem mjestu s gotovo 21 posto osvojenih glasova, što nije mala stvar. Razloga za zadovoljstvo imala je zbog rezultata koje je njena stranka ostvarila u Gradskom vijeću Splita i Županijskoj skupštini. U Vijeću su se izborili za sedam vijećnika, u Skupštini četiri.
Marijana Puljak
"Poduplali smo broj vijećnika u Gradskom vijeću, ušli i u Županijsku skupštinu. Probijamo glas razuma, zadovoljni smo rezultatima. Žao nam je što nismo u drugom krugu, ali stranka zaista raste i širi utjecaj u Splitu i županiji, to nam je zalog za budućnost", rekla je Marijana Puljak nakon lokalnih izbora.
Sad sa strankom Fokus i Strankom s imenom i prezimenom zajedno izlazi na parlamentarne izbore.
>> Nova koalicija liberalnog centra: Sad ne možete reći da nemate za koga glasati
Puljak je izjavila kako se zalaže za antifašizam, slobodu pojedinca, prava manjina, ravnopravnost žena, dok se na gospodarskom planu zalaže za rasterećenje poduzetnika kako bi isti mogli stvarati nove vrijednosti i nova radna mjesta.
Tko je Dalija Orešković?
Dalija Orešković, rođena 18. 6. 1977. godine, rodom je iz Široke Kule pokraj Gospića, a u Zagrebu je završila osnovnu i srednju školu te je diplomirala na Pravnom fakultetu. Javnosti je najpoznatija po svom mandatu na čelu Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, koje je vodila od 2013. do 2018. godine.
Pokretala je postupke protiv gradonačelnika, načelnika, ministara, saborskih zastupnika i bivše predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović. Povjerenstvo je pod njenom palicom kažnjavalo brojne političare za koje su utvrdili da su bili u sukobu interesa, među njima je i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić, kojeg je Povjerenstvo kaznilo s 30.000 kn jer je u predizborno vrijeme izmijenio pravilnik o plakatima. Kažnjen je i bivši splitski gradonačelnik Kerum, s 40.000 kn, jer na kraju mandata nije podnio izvještaj o imovinskom stanju.
Orešković je pokrenula postupak i protiv tadašnje predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović jer je nekoliko mjeseci nakon uplate novca od HDZ-ovih donacija odlučivala kojim humanitarnim udrugama će on ići te nazočila uručivanju donacija.
Žena koja je presudila Karamarku
Orešković je presudila i Tomislavu Karamarku na mjestu prvog potpredsjednika vlade, kada je zaključila da je bio u sukobu interesa u aferi Konzultantica. Naime, kada se u javnosti pojavio ugovor između tvrtke u vlasništvu Karamarkove supruge Ane Šarić, i tvrtke lobista mađarskog MOL-a Josipa Petrovića, pojavilo se i pitanje je li Karamarko u sukobu interesa. Nakon što je prijavljen Povjerenstvu, ono je utvrdilo sukob interesa, a Karamarko je podnio ostavku na mjesto prvog potpredsjednika vlade, nakon čega je pala i kratkotrajna vlada Tihomira Oreškovića, pa nestao iz političkog života.
Kad je u veljači 2018. godine u saboru održano glasovanje o novom predsjedniku Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, Orešković je dobila 46 glasova, a njezina protukandidatkinja Nataša Novaković 75 glasova. Pošto je za izbor potrebno 76 glasova, trebalo se održati ponovljeno glasovanje. No Orešković je tada odlučila povući svoju kandidaturu.
Krajem siječnja 2019. godine predstavila je političku stranku Start i kandidirala se na predsjedničkim izborima u prosincu 2019. godine. Potom je početkom prošlog mjeseca održana izborna konvencija stranke Start na kojoj su delegati odlučili promijeniti ime stranke u Stranka s imenom i prezimenom nakon čega je izabrano novo vodstvo na čelu s predsjednikom Ivanom Kovačićem, nekadašnjim ministrom uprave s početka Plenkovićeve vlade. No Orešković je zajedno s Kovačićem ključni čovjek ove stranke koja se zalaže za borbu protiv korupcije, novu izgradnju neovisnih i nepristranih institucija. Zalaže se i za ukidanje županija i davanja većih ovlasti gradovima te ukidanje svih uhljeba u jedinicama lokalne samouprave.
Tko je Davor Nađi?
Davor Nađi iz Svete Nedjelje rođen je 31. listopada 1989. Trenutno radi kao zamjenik gradonačelnika Svete Nedelje, a prije toga je bio konzultant u IT sektoru. Jedan je od najmlađih političara u Hrvatskoj. Magistrirao je ekonomiju i ušao u politiku kao član Hrvatske narodne stranke. Međutim, napustio je stranku i osnovao novu pod imenom Fokus.
Stranka Fokus službeno je registrirana rješenjem Ministarstva uprave i 27. travnja 2020. upisana je u Registar političkih stranaka Republike Hrvatske.
Davor Nađi
Fokus je, kako Nađi ističe, stranka centra koja zagovara produktivnost u društvu, bori se protiv poreznoga i regulatornog opterećenja građana i poduzetnika te za manju državnu administraciju i pravodobnu prilagodbu klimatskim promjenama.
Kao dogradonačelnik Svete Nedjelje ističe kako je gradska uprava zaslužna za porezna rasterećenja građana. Zalaže se za ukidanje, a ne smanjenje brojnih nameta.
"Ukinuli smo prirez, komunalnu naknadu za hotele, kampove i apartmanska naselja, plaćanje komunalnog doprinosa prilikom investicija za gotovo sve industrije, izuzev, primjerice, trgovine ili logistike. Poduzetnici koji su oslobođeni plaćanja komunalnog doprinosa ujedno su u prvoj godini poslovanja oslobođeni i komunalne naknade. Ukinuli smo i naknade za taksi-dozvole. Ukinuli smo i komunalni doprinos za izgradnju više stambenih objekata, dok smo kod gradnje kuća ili objekata do tri stana smanjili komunalni doprinos za 80 do 90 posto", izjavio je Nađi prije pola godine.
Što vi mislite? Recite nam u anketi!
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa kako bismo smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost vlastitih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati