Službeno je. Barcelona je blizu bankrota
ZNA SE VEĆ dulje da je Barcelona u katastrofalnoj financijskoj situaciji. Sada je došla službena potvrda.
Barcelona je pijani milijarder. Na "ostale" troškove otpada čak 300 milijuna eura duga
Godišnje financijsko izvješće palog giganta pokazalo je da ukupni dug Barcelone iznosi milijardu i 173 milijuna eura, od čega su kratkoročni dugovi, dakle oni koje treba vratiti do kraja godine, čak 730 milijuna eura. Struktura tog dijela duga je sljedeća: "ostali" troškovi su 300 milijuna eura, bankama duguje 265 milijuna eura, a "radnoj zajednici" 164 milijuna eura.
Dug je veći od milijardu eura, ali odmah mora vratiti skoro pola milijarde
Tu nije kraj užasnim vijestima za Barcu jer odmah mora vratiti 440 milijuna eura. Barcelona s vjerovnicima pregovara da joj produlje rok za vraćanje tih dugova do 30. lipnja 2021., kako bi ih barem dio vratila uz poček. Dio kreditora pristao je na produljenje roka otplate duga, dok Barcelona s ostalima pregovara kako bi joj omogućili da im kasnije vrati dugove. Barcelona, dakle, u najboljem slučaju do ljeta mora platiti bogatstvo. Međutim, nema taj novac i teško da će ga u uvjetima ogromne koronakrize zaraditi u samo pet mjeseci.
Barcelona do daljnjeg ne može računati na prihode od ulaznica i pretplata, kao i zaradu vezanu uz dane odigravanja utakmice i posjet stadionu, dok su prihodi od prodaje suvenira osjetno smanjeni. Prošle sezone je s jačom momčadi od aktualne prerano ispala iz Lige prvaka pa je u natjecanju koje donosi najviše financijske koristi zaradila manje od očekivanog.
Računali da će na proljeće od ulaznica zaraditi 56 milijuna eura. Međutim, Camp Nou izgleda ovako
Objava financijskog izvješća pokazuje još jedan u nizu velikih udaraca koje Barcelona podnosi. Klub je planirao dio duga vratiti zaradom od prodaje ulaznica. Barcelona je očekivala da će do kraja sezone tako zaraditi 56 milijuna eura. Odličan iznos, posebno jer je ovo izračunala planirajući da će od veljače biti dozvoljeno puštanje u prodaju tek 25 posto kapaciteta Camp Noua, a od svibnja pola stadiona. Međutim, kako se za sada mjere uvedene zbog suzbijanja pandemije koronavirusa neće ublažavati, Barcelone je ostala bez velike, spasonosne i ukalkulirane zarade od gledatelja.
Tri najskuplja pojačanja u povijesti ne mogu pomoći prodajom jer im je vrijednost pala
Barcelona ne može zaraditi ni na igračima te njihovom prodajom pokriti barem dio ogromnog duga. Osim Ansua Fatija koji je, da crnilo bude potpuno, teško ozlijeđen i neće igrati dva mjeseca, nema igrača na kojima može značajno zaraditi prodajom. Trojici najskupljih pojačanja u povijesti vrijednost se otkako su došli u Barcelonu spustila na trećinu (Philippe Coutinho, Ousmane Dembele) ili na pola (Antoine Griezmann) iznosa koje je Barcelona platila za njih.
Barcelona je dužna klubovima od Brazila do Njemačke
Kada spominjemo igrače koje je Barcelona (pre)platila posljednjih godina, zanimljiv je dio izvješća koji pokazuje da Barcelona na račune 19 klubova od Brazila do Njemačke treba u kratkom roku, do kraja fiskalne godine, uplatiti čak 126 milijuna eura za igrače koje je kupila posljednjih godina. Međutim, s klauzulama se dug može popeti do 196 milijuna eura dugoročno.
Tako Liverpoolu za Philippea Coutinha duguje kratkoročno 29 milijuna eura, što s bonusima dugoročno može narasti na 40 milijuna eura. Ajaxu je dužna još 16 milijuna eura za Frenkieja De Jonga. Betis čeka devet milijuna eura od prodaje Juniora Firpa, dok Gremio treba dobiti osam milijuna eura za Arthura Mela, kojeg je još 2019. prodao Barceloni. Katalonski klub dužan je Bordeauxu još 10 (od ukupno 40 milijuna eura odštete) za Malcoma, iako ga je još u ljeto 2019. proslijedio u Zenit.
Nisu samo Coutinho, Dembele ili Griezmann dokazi da Barcelona nije pazila prilikom kupnje igrača, što se sada ogleda u teškoj situaciji s minusom i dugovima. Financijsko izvješće pokazuje da su slučajevi Marca Cucurelle i Denisa Suareza znakoviti za ponašanje Barcelone na tržištu, ali i njen ugled i bonitet.
Niste ga mogli vidjeti u dresu Barcelone, ali klub je na njemu izgubio 10 milijuna eura i dužan je 2.4 milijuna eura
Cucurellu (22), dijete kluba, Barcelona je u ljeto 2018. poslala na posudbu u Eibar, koji ga je kasnije kupio za dva milijuna eura. Barcelona je iduće godine iskoristila klauzulu i otkupila ga za 4 milijuna eura. Međutim, Eibaru još uvijek duguje više od pola spomenutog iznosa, 2.4 milijuna eura.
Barcelona je prošlog ljeta opet prodala veznjaka, ovaj put Getafeu za 10 milijuna eura. Cucurella je tamo odmah pokazao koliko vrijedi, pa je već sada procijenjen na 20 milijuna eura. Jasno je, dakle, koliko je samo zbog njega Barcelona dužna, ali i koliko je loše trgovala i na njemu izgubila. Usput, priliku mu je dala u samo jednoj utakmici.
Suareza (27) je Barcelona prodavala i otkupljivala od Villarreala, nakon čega ga je posudila Arsenalu i prodala Celti uz naknade od ukupno 15.5 milijuna eura. Međutim, još od 2016. dužna je Villarrealu 241 tisuću eura za njega.
Može i gore. Dug bi mogao narasti na dvije milijarde eura, a Messi je na odlasku
Kao što smo već pisali, odnedavno bivši predsjednik Josep Maria Bartomeu nasljedniku je ostavio još jednu bombu koju mora deaktivirati. Ugovor kojim Barcelona od Goldman Sachsa, velike američke investicijske banke, posuđuje čak 800 milijuna eura za potpunu obnovu Camp Noua i izgradnju novog sportskog centra treba samo potpisati. Tako bi se Barcelonin dug popeo na 2 milijarde eura. Srećom po Barcelonu, barem taj ugovor još nije potpisan. Trebaju ga odobriti navijači, članovi kluba i nova uprava.
Lionel Messi, koji prema procjenama financijskih stručnjaka Barceloni donosi 300 milijuna eura od ulaznica, sponzorskih ugovora i televizijskih prava, ogorčen je klubom i na odlasku je iz Barce. Ugovor mu završava na ljeto i ne čini se da će ga produljiti.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati