Ova žaba postaje prozirna kada spava. Znanstvenici: Još nam neke stvari nisu jasne
AKO STE samo mala mekana žabica koja pokušava preživjeti u divljim džunglama Srednje i Južne Amerike, morate skrivati neke trikove u svom ljepljivom rukavu. Neke se brane otrovom, a druge se kamufliraju kako ih ne bi primijetili proždrljivi grabežljivci.
Fleischmannova staklena žaba (Hyalinobatrachium fleischmanni), koja prebiva u krošnjama drveća, razvila je zanimljivu sposobnost skrivanja - ona danju postaje prozirna. Žabe su obično bića mraka, odnosno više su aktivne tijekom noći, kada se šuljaju u potrazi za plijenom. Za dana pronalaze neko udobno lišće na kojem se mogu sklupčati i gdje se neće tako lako vidjeti zbog svoje zelene boje.
No za staklenu žabu, koja skakuće po krošnjama, postoji jedan problem. Kada je sunčeva svjetlost obasja odozgo, vidi se njena sjena (silueta) na listu i tako je gladni grabežljivci mogu lako uočiti. Stoga je ona razvila jednu neobičnu vještinu - može postati prozirna, piše Science Alert.
"Otkrili smo da ova tkiva propuštaju više od 90 do 95 posto vidljive svjetlosti"
Biolog Carlos Taboada sa sveučilišta Duke i njegovi kolege primijetili su da ovaj maleni vodozemac koristi fascinantan trik kako bi povećao svoju šansu za preživljavanjem tijekom dremuckanja po danjem svijetlu. Naime, kad Fleischmannova staklena žaba krene na spavanje, postaje sve prozirnija sve dok uistinu ne počne nalikovati na pravu žabu od stakla.
"Staklene žabe su poznate po vrlo prozirnim mišićima i koži na trbuhu, kroz koju su im vidljive kosti i drugi organi. Otkrili smo da ova tkiva propuštaju više od 90 do 95 posto vidljive svjetlosti i pritom zadržavaju funkcionalnost. Radi se o prilagodljivoj prozirnosti jer se žaba najviše kamuflira za vrijeme spavanja", napisali su znanstvenici u istraživanju.
Ovo je dosta zanimljivo otkriće jer je prozirnost vrlo rijetka pojava kod kopnenih životinja. Dodatno, crvene krvne stanice koje kolaju tijelom zbog svoje boje otežavaju takvu sposobnost kamuflaže. Stoga su znanstvenici odlučili proučiti ovu zanimljivu vrstu žabe kako bi otkrili na koji točno način izvodi ovaj trik.
Skrivaju krv u jetri
Analizirali su 11 Fleischmannovih staklenih žaba i mjerili njihovu razinu prozirnosti u različitim periodima: dok spavaju, dok su budne, dok dozivaju druge jedinke, nakon aktivnosti i pod anestezijom. Otkrili da su imale istu razinu prozirnosti dok su bile budne, dozivale, vježbale i pod anestezijom. Međutim, kada su spavale, žabe su postale između 34 i 61 posto prozirnije.
Znanstvenici su optičkom spektroskopijom potvrdili da je razlog tome smanjena cirkulacija crvenih krvnih stanica. Naime, ta se cirkulacija smanjila za nevjerojatnih 89 posto te se većina crvenih krvnih zrnaca koncentrirala u jetri.
Kako bi mogle mirno i sigurno spavati, ove žabe su "naučile" većinu svojih crvenih krvnih zrnaca skrivati u jetri. Kada se probude, ponovno kreće normalna cirkulacija crvenih krvnih stanica.
Ostalo još nepoznanica
"Kada god staklene žabe žele biti prozirne, što je obično kada miruju, filtriraju gotovo sva crvena krvna zrnca iz svoje krvi i skrivaju ih u jetri. Pritom nekako izbjegavaju stvaranje ogromnog krvnog ugruška. Kad god žabe ponovo trebaju postati aktivne, vraćaju stanice natrag u krvotok, što im daje metabolički kapacitet za kretanje", rekao je biolog Sonke Johnsen sa sveučilišta Duke.
Za sada nije jasno kako žabe točno izvode ovaj trik, odnosno mogu li ga dobrovoljno primijeniti u nekim drugim opasnim situacijama. Također nije poznato imaju li neku vrstu posebne metaboličke prilagodbe koja im omogućava da dožive dramatične promjene u cirkulaciji bez nastanka oštećenja na drugim organima.
Istraživanje naslova Glassfrogs conceal blood in their liver to maintain transparency objavljeno je u časopisu Science.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati