VIDEO Odgovor na Putinov Orešnik. Amerikanci ispalili moćan hipersonični projektil
SJEDINJENE Američke Države uspješno su izvele testni let konvencionalnog hipersoničnog projektila na Floridi, samo nekoliko tjedana nakon što je Rusija prvi put u borbi upotrijebila svoj novi balistički projektil Orešnik, sposoban za nošenje nuklearnih bojevih glava.
Američki hipersonični sustav dugog dometa poznat kao Dark Eagle lansirao je projektil iz Svemirske postaje Cape Canaveral, čime je završen sveobuhvatan test leta, izvijestio je Pentagon. Ovo je bio prvi uspješan test uživo za sustav Dark Eagle, tijekom kojeg su korišteni operativni centar baterije i transportno-podizački lanser.
Hipersonični projektili, koji postižu brzine veće od 5 Macha (pet puta brže od brzine zvuka), predstavljaju značajan iskorak u vojnoj tehnologiji. Zbog svoje brzine, dometa i upravljivosti mogu zaobići većinu postojećih sustava protuzračne i proturaketne obrane, što ih čini revolucionarnim oružjem.
Što hipersonično oružje znači za modernu borbu?
Prema Pentagonu, hipersonično oružje omogućuje brzu neutralizaciju kritičnih ciljeva. Projektili poput onih u sustavu Dark Eagle razvijeni su kako bi osigurali dominaciju na bojnom polju, čak i u uvjetima gdje neprijateljske protumjere ograničavaju pristup i djelovanje.
U međuvremenu, Rusija je prošlog mjeseca koristila novi hipersonični projektil Orešnik za napade na Ukrajinu. Orešnik ima domet do 5000 kilometara te može nositi i nuklearne bojeve glave. Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da moderni sustavi poput Orešnika omogućuju Rusiji smanjenje ovisnosti o nuklearnom oružju. Osim Orešnika, Rusija je već koristila hipersonične projektile Kinžal i Cirkon u sukobu s Ukrajinom.
Uz Rusiju, i Kina ubrzano razvija svoje hipersonične sposobnosti. Kineski balistički projektil DF-17, s dometom između 1800 i 2500 kilometara, već je u upotrebi, a analitičari upozoravaju da Kina trenutno ima najnapredniji hipersonični arsenal na svijetu.
Što je Dark Eagle?
Američki projektil lansiran u sustavu Dark Eagle poznat je kao All Up Round (AUR). Može letjeti brzinom do 17 Macha, a domet mu je 2800 kilometara. Ovaj projektil dizajniran je da djeluje izvan dosega neprijateljskih obrambenih sustava i da pogodi cilj prije nego što obrana može reagirati.
Ključna komponenta sustava je Zajedničko hipersonično tijelo za klizanje (C-HGB), koje se odvaja od raketnog motora iznad atmosfere i potom velikim brzinama klizi prema cilju. Ovakav način djelovanja omogućuje mu veću preciznost i upravljivost, čak i u uvjetima gdje neprijatelj pokušava omesti pristup ili ograničiti djelovanje, kaže Pentagon. Nije poznato je li Dark Eagle sposoban nositi nuklearne bojeve glave poput svog ruskog konkurenta.
Razvoj sustava Dark Eagle započeo je 2019. godine, a prva baterija dostavljena je 2021. godine, no bez ključnih projektila. Svaka baterija sadrži osam projektila raspoređenih na četiri lansera koji se podižu u gotovo vertikalni položaj prije lansiranja.
Unatoč ovom uspješnom testu, program Dark Eagle suočio se s izazovima. Do sada su zabilježena četiri neuspjela testa od lipnja 2022., no Pentagon je najavio da će prvi potpuno funkcionalni sustav biti operativan do 2025. godine, nakon što je prvotni rok pomaknut zbog tehničkih poteškoća.
Osim američke vojske, i mornarica planira koristiti zajednički hipersonični projektil AUR u svom sustavu Conventional Prompt Strike (CPS). Razarači klase Zumwalt i nuklearne podmornice klase Virginia trebali bi dobiti ovo moćno oružje do 2028. godine.
Američki dužnosnici ističu kako će daljnja integracija hipersoničnog oružja osigurati tehnološku nadmoć SAD-a, omogućujući vojnim snagama brzo i učinkovito djelovanje u najzahtjevnijim uvjetima modernog ratovanja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati