Liječnik će odlučiti jeste li hitni slučaj ili ne! Na cjeniku zadarske Hitne i reanimacija!?
Ilustracija: Index
"REANIMACIJA - 1800 kuna, odstranjivanje stranog tijela iz oka, uha i nosa - 150 kuna, ispiranje želuca - 350 kuna, odstranjivanje površinskog stranog tijela - 250 kuna, opskrba površinske rane - 180 kuna, kirurška obrada rane u jednom sloju - 300 kuna", samo je dio iz cjenika koji je izvjesila Hitna pomoć zadarske županije za svoje pacijente. Cjenikom je uređeno naplaćivanje slučajeva koji nisu hitni. Navodno. Jer objašnjenje ravnateljice Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije nije baš razumljivo.
"Najbitnije je istaknuti da osigurani pacijenti u hitnim stanjima i dalje ne plaćaju ništa. Hitna stanja su ubodi, ozljede, ugrizi, porezotine, problemi s disanjem, alergije, gušenja, jaka bol u plućima i bilo kakva druga stanja u kojima je trenutačno jako narušeno zdravlje pacijenta", kazala je ravnateljica Krnčević za Zadarski list dodajući kako su problem kronični pacijenti koji dolaze tijekom vikenda i traže recept za lijekove koje su dužni piti, zatim pacijenti koji traže uputnicu za bolničko liječenje te studenti koji se ne prijavljuju kod liječnika u mjestu boravišta.
No, iz njenih izjava nije jasno plaća li se prvi pregled, cijena mu je 350 kuna. Naime, tek procjenom liječnika odlučuje se je li pacijentovo stanje hitno ili nije. "Liječnik prvo pregleda pacijenta i potom ga upozori je li stanje nehitno ili hitno i pita ga kad radi njegov obiteljski liječnik. Ako je pacijentovo stanje nehitno, a on i dalje inzistira na liječenju kod nas, liječnik ga upozorava da će tu uslugu platiti i koliko", objašnjava Krnčević međutim tada se postavlja pitanje plaća li onda taj prvi pregled ili ne?
Index je zatražio i objašnjenje HZZO-a. Njihov odgovor prenosimo u cijelosti:
"Prema očitovanju Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, Upravno vijeće Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije je dana 20. ožujka 2013. donijelo Cjenik i Odluku o cijenama zdravstvenih usluga Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije kojom se određuje naplaćivanje usluga hitne medicinske pomoći po Cjeniku zdravstvenih usluga. Usluge hitne medicinske pomoći naplaćuju se onim pacijentima koji nemaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, ali i svim onim pacijentima koji imaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, a po prirodi slučaja ne spadaju u hitne. Naime, ukoliko pacijent koji po prirodi slučaja ne spada u hitne, unatoč upozorenju službujućeg liječnika zahtjeva usluge izvanbolničke hitne medicinske pomoći, odnosno usluge koje su izvan standarda prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznog zdravstvenog osiguranja, troškove tih usluga snosi osobno i u cijelosti.
Trudnice, djeca i 100-postotni invalidi su oslobođeni
Od naplate usluga za ne hitna stanja oslobođene su trudnice, djeca i 100% invalidi koja imaju zdravstveno osiguranje u Republici Hrvatskoj, bez obzira jesu li hitni ili nehitni slučajevi.
Analizom statističkih podataka za 2012.god. utvrđeno je da je od ukupnog broja pruženih usluga u sobi za reanimaciju i po pozivima na hitne intervencije više od 80% nehitnih stanja.
Ističemo da osigurana osoba koja privremeno boravi izvan mjesta prebivališta, odnosno boravka (npr. službeni put, godišnji odmor) ima pravo u slučaju npr. traume, akutne upalne i zarazne bolesti, akutnog poremećaja koji zahtijeva terapijsko zbrinjavanje i sl. koristiti primarnu zdravstvenu zaštitu, osim utvrđivanja prava na bolovanje, kod bilo kojeg ugovornog doktora primarne zdravstvene zaštite u mjestu privremenog boravka, u istom opsegu kao i kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite.
Izvanbolnička hitna medicinska pomoć organizira se u cilju neprekidnog hitnog medicinskog zbrinjavanja osoba kojima je zbog bolesti, stradanja ili ozljede neposredno ugrožen život, pojedini organ ili dijelovi tijela, odnosno kod kojih bi u kratkom vremenu moglo doći do životne ugroženosti, a u svrhu maksimalnog skraćenja vremena od nastanka hitnog stanja do početka postupka završnoga liječenja."
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati