Velike sile ne mogu zaustaviti domaće džihadiste: U 9 mjeseci ISIS-u se priključilo 7000 stranaca
Foto: FAH
SJEDINJENE Američke Države ne mogu zaustaviti Amerikance koji se odluče priključiti ISIS-u, piše CNN pozivajući se na jedan službeni dokument.
Gotovo 25,000 stranaca priključilo se ISIS-u u njihovoj borbi od početka rata u Siriji i Iraku 2011. godine. "Usprkos usklađenim naporima da zaustavimo odlazak ljudi, podbacili smo kad je u pitanju zaustavljanje Amerikanaca koji su se odlučili priključiti džihadistima", stoji u dokumentu dvostranačne kongresne radne skupine.
Samo u posljednjih devet mjeseci preko 7000 stranih boraca priključilo se islamistima u ratu u Siriji i Iraku. Većina tih boraca i dalje dolazi iz zemalja Bliskog istoka i sjeverne Afrike, ali na tisuće ljudi iz razvijenih zemalja zapadne Europe također se priključilo džihadistima.
Što se SAD-a tiče, boriti se za ciljeve ISIS-a otišlo je preko 250 Amerikanaca, a većina njih otišla je u posljednjih godinu dana.
Obama: Za pobjedu nad ISIS-om nužan je Assadov odlazak
"Dijelimo više informacija i pojačavamo granične kontrole. Spriječili smo neke borce da dođu do bojnog polja", rekao je Obama dodavši kako se na ovom pitanju mora još puno poraditi.
Obama je ocijenio i da je za pobjedu nad terorističkom organizacijom Islamskom državom u Siriji potreban odlazak predsjednika Bashara al-Assada.
"Siriji je za pobjedu nad organizacijom IS potreban novi čelnik", rekao je Obama na početku summita u sklopu Opće skupštine Ujedinjenih naroda posvećene borbi protiv terorizma.
"Naši vojni napori neće biti dovoljni", upozorio je Obama pred čelnicima stotinjak zemalja.
Inzistirajući na potrebi ukidanja okolnosti koje su omogućile IS da se ukorijeni, on je naveo građanski rat i vjerske sukobe.
"To će biti složen proces", naglasio je i rekao da je spreman raditi sa svim zemaljama,. uključujući Rusiju i Iran.
Bashar al-Assad je glavni kamen spoticanja između Moskve i Washingtona.
Rusija, koja je uvijek podržavala Damask, drži da nije moguće zaobići Assada u borbi protiv džihadista, dok Sjedinjene Države pozivaju na političku tranziciju.
Sjedinjene Države vode vojnu koaliciju od šezdesetak zemalja, među kojima su Velika Britanija, Francuska i arapski susjedi Sirije. Koalicija je u godinu dana izvela više od 5000 zračnih napada na položaje IS u Iraku i Siriji.
Obama je ponovio da će borba protiv IS-a potrajati i da se ne radi o konvencionalnoj borbi, već dugoročnoj kampanji.
"IS će na kraju izgubiti jer nude samo patnju i smrt", zaključio je američki predsjednik.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati