POVIJESNI POTEZ Europa će dobiti NFL momčad?
Foto: Getty Images/Guliver Image
Ulaznice se rasprodaju za nekoliko sati
Otkad je ugasio europsku ligu, NFL je svake godine počeo organizirati po jednu utakmicu izvan Sjedinjenih Država u sklopu “NFL International Seriesa”. Tako su u listopadu 2007. godine na Wembleyu gostovali Miami Dolphinsi i New York Giantsi. Prvih 40.000 ulaznica rasprodano je za 90 minuta, a cijeli stadion kroz nekoliko sati.
Šest godina kasnije u Londonu su se igrale dvije, a 2014. i 2015. godine čak tri utakmice regularne NFL sezone. Sve tri prošlogodišnje utakmice u Londonu rasprodale su se mjesecima unaprijed. Samo jedan posto gledatelja bio je iz SAD-a, 30 posto bilo ih je iz Londona, a ostatak većim dijelom iz Velike Britanije i drugih europskih zemalja.
Američka liga dogovorila se s engleskim ragbijaškim savezom da se jedna utakmica odigra i na kultnom ragbijaškom stadionu Twickenham. Nisu Amerikanci bezveze izabrali baš taj stadion. Željeli su golemoj engleskoj ragbijaškoj publici prikazati svoj proizvod u njihovom omiljenom dvorištu.
Projekt je, naravno, itekako uspio pa će sljedeće sezone London biti domaćin četiri NFL susreta. Na Wembleyu će 24. rujna igrati Baltimore i Jacksonville, a tjedan dana kasnije New Orleans i Miami. Krajem mjeseca Twickenham će ugostiti Minnesotu i Cleveland te Arizonu i Los Angeles Ramse.
Interes za te utakmice je golem pa se tako javila i ideja da jedna od franšiza trajno preseli u London. Dođe li do realizacije tog megaprojekta, najrealnija je selidba Jacksonville Jaguarsa s Floride u Englesku. Jaguarsi godinama gube na popularnosti na Floridi, a već su u Londonu igrali pet utakmica u zadnjih nekoliko godina i London im je polako postao drugi dom.
NFL ne želi preodgajati stare nogometne navijače, želi odgojiti nove
Osim toga, franšiza u Engleskoj morala bi poslovati pod engleskim, odnosno europskim zakonima, barem dok Velika Britanija, ako uopće, istupi iz Europske unije. Porezi u Europi i Velikoj Britaniji su puno drukčiji od onih u SAD-u pa neki stručnjaci smatraju da bi NFL trebao isposlovati da njihovi igrači budu izuzeti od poreza u Velikoj Britaniji.
Problem bi mogao biti i vizni režim. Igrači koji su sudjelovali u utakmicama “NFL International Seriesa” dobili su privremene radne vize, što bi bilo teško izvedivo bude li im trebalo stalno prebivalište u Velikoj Britaniji. Budući da je riječ o američkoj organizaciji, NFL ne bi imao na temelju čega tražiti radne vize za svoje igrače, no tome bi se moglo doskočiti osnivanjem tijela koje bi vladalo NFL-ovim operacijama u Europi.
Igrači rade po kolektivnim ugovorom s ligom koji ne predviđa nikakav rad igrača izvan teritorija Sjedinjenih Država. No, postojeći kolektivni ugovor traje do 2020. godine što znači da bi, u vrijeme kad bi franšiza stigla u London, već bio dogovoren i izglasan novi koji bi omogućio selidbu. Ipak, ljudi iz udruge igrača NFLPA smatraju da igrači ni u ludilu ne bi pristali na obveze iz kolektivnog ugovora prema kojima bi morali seliti u London.
Dok se sve pravne i ostale zavrzlame ne riješe, Britanci, ali i Europljani NFL će gledati u TV prijenosima i na nekoliko londonskih utakmica. No, previše jer love u igri da jednog dana neki Tom Brady, Dez Bryant ili Demaryius Thomas trajno ne presele na Otok...
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati