Istražili smo što bi se dogodilo kada bi more i kopno potpuno zamijenili mjesta

2K
Čak 71% našeg planeta prekriva voda, dok ostalih 29% pripada kopnu. Drastične promjene koje bi zadesile Zemlju neki možda ne bi očekivali ali one su neophodne uzimajući u obzir činjenicu da je voda izvor života i pokretač mnogih gospodarstava.

Kako bi to utjecalo na temperaturu, životinje ali i prijevoz, pogledajte u nastavku.

Temperatura na zemlji bi se drastično povećala.

Thomas Schoch / Wikimedia Commons
Voda apsorbira veliki dio vrućina, a da u isto vrijeme ne podiže temperaturu. Zbog ove idilične sposobnosti, ona održava temperaturu zemlje ugodnom.

Evaporacija vode iz oceana i rijeka također pomaže regulirati temperaturu. Kada bi zaista došlo do zamjene, vrlo brzo bi postalo puno toplije, a te velike količine kopna bile bi suhe i puste.

Smanjila bi se količina kisika u atmosferi.

pixabay/NASA
Vodene biljke isporučuju čak 70% kisika prisutnog u našoj atmosferi. Kada tih vodenih površina ne bi bilo velika količina biljaka bi nestala, a tako i udio kisika.

U isto vrijeme, vodene površine apsorbiraju ugljični dioksid koji oslobađamo u atmosferu pa bi se, u ovom ekstremnom slučaju, u isto vrijeme smanjivala količina kisika, a povećavala količina ugljičnog dioksida.

Fauna na zemlji doživjela bi velike promjene.

Pexels/Planet Earth
U skladu s već navedenim promjenama logično je i da slijedi prilagođavanje životinja na uvjete. Modifikacija bi bila ključna za njihovo preživljavanje i razvoj.

Sve manja količina biljaka uzrokovala bi izumiranje biljožderskih vrsta i tako ih stavila u nezavidnu poziciju, a hladnokrvne životinje postale bi uspješnije od toplokrvnih.

Kopneni promet postao bi jednostavniji.

Pixabay/Wikimedia Commons
Mora i oceani često su nam prepreke u putovanjima pa bi, kada bi do ove velike promjene i došlo, barem bilo lakše stići od točke A do točke B.

Pomorski bi promet naravno trpio velike posljedice, a pogotovo zemlje koje ovise o izvozu morskih plodova.

Kompletna ljudska civilizacija i ekonomija

Marisol Grandon/UNITED STATES AFRICA COMMAND
Voda je izvor života, i time daleko bitnija od svih izvora koji su nam potrebni za preživljavanje. Smanjenje količine vode uzrokovalo bi strogu državnu kontrolu vode, a takva bi situacija vrlo lako mogla izazvati rat.

Gospodarstva koja su se nekad oslanjala na more sada bi morala pronaći novi način rada, a ona koja s morem nisu imala veze sada moraju naučiti koristiti vodu kao glavni izvor preživljavanja.

Planina Everest više ne bi bila najviša!

Anurag paul/Wikimedia Commons
Iako svi znamo da je Mount Everest (8.840 m) najviši vrh na svijetu, to je zapravo najviši vrh nadmorske visine. Mauna Kea koja stoji na 10 000 m najviša je planina ako uzmemo u obzir sve planine - potopljene i iznad vode.


Sada kada vidite sve veće promjene koje bi zadesile čovječanstvo, mislite li da bi to preživjeli?

Vezano

Popularno

Najnovije

0 komentara
Za komentiranje otvori Lajk.hr