10 jednostavnih načina na koje možete pomoći okolišu

2K
Većina nas brine se za planet Zemlju i želimo postati bar malo bolji kad su u pitanju odluke vezane uz brigu za okoliš. Ipak, za one koji su tek počeli svoje putovanje prema “zelenijoj” budućnosti, sve što čuju o tome što raditi a što ne može se činiti kao previše informacija odjednom.

Ali, kao i sa svime u životu, velike stvari grade se čineći male korake. Neki od ovih koraka tako su mali da se čine nebitni - no, znanstvena istraživanja pokazala su da i sitnice pomažu kad se radi o stvaranju održivije budućnosti.

Zato smo za vas pripremili popis 10 malih, ali važnih stvari koje možete primijeniti u svom životu kako biste postali malo više ekološki osviješteni nego što ste bili jučer!

Kupujte rabljenu robu!

flickr
Za proizvodnju samo jednog kilograma tkanine proizvodi se 23 kilograma stakleničkih plinova. Uzmimo u obzir da se većina komada brze mode baca u smeće unutar jedne godine od proizvodnje. Brojevi nam daju stvarno ružnu sliku o današnjoj modnoj industriji. Kako bi bili više ekološki osviješteni, prošetajte u idućem šopingu ‘secondhand’ ili ‘vintage’ dućanima ili izmijenite rabljenu odjeću sa svojim prijateljima.

Kupujte lišće čaja umjesto onog u vrećicama!

flickr
Nedavno istraživanje pokazalo je da najlonske vrećice za čaj izlučuju milijarde čestica mikroplastike u svaku šalicu čaja. Idući put kad budete trebali čaj, razmislite o kupovini pravog lišća čaja.

Jedan dan u tjednu nemojte jesti meso!

flickr
Proizvodnja mesa (posebice masovno proizvedena govedina) troši iznimno puno resursa. Šest ili više kilograma žita potrebno je da se proizvede kilogram govedine, te se iskoristi oko 3200 litara svježe vode za proizvodnju jedne porcije mesa. Birajte meso životinja koje su jele i živjele slobodno na pašnjacima i ako niste vegetarijanci, odaberite jedan dan u tjednu kada nećete jesti meso.

Koristite baterije koje se mogu puniti!

flickr
Prebacivanjem na punjive baterije nećete samo dugoročno uštedjeti - nagrizajuća kiselina koja se nalazi u baterijama na odlagalištima odpada može prodrijeti u tlo i tako prouzrokovati velik problem.

Perite odjeću u hladnijoj vodi!

flickr
Standardne perilice rublja koriste oko 150 litara vode po pranju. Idući put kad budete prali robu, pazite da što više napunite perilicu, te da koristite hladniju vodu. Na taj način možete uštedjeti do 13 tisuća litara vode godišnje. Osim toga, što češće pustite robu da se suši na zraku umjesto u sušilici.

Reciklirajte vješalice za robu!

flickr
Ako imate višak vješalica za robu i ne znate gdje bi s njima, možete ih odnijeti u obližnju kemijsku čistionicu. Oni će u većini slučajeva rado uzeti vaše vješalice za korištenje, ili ako su metalne za prodaju metala.

Smanjite svjetlinu vašeg ekrana!

flickr
Samo smanjenjem svjetline ekrana sa 100% na 70%, možete uštedjeti do 20% njegove energije.

Isključite svoje uređaje iz struje!

flickr
Ovaj savjet je možda najjednostavniji, čini se tako jednostavan da mi… jednostavno zaboravimo to učiniti. Izvucite svoje elektronske uređaje - punjač za mobitel, laptop, električno kuhalo, itd. - iz utičnice kada ih ne koristite. Čak i kada su ugašeni oni koriste malo struje dok su uključeni u struju.

Koristite šibice umjesto upaljača!

flickr
Većina današnjih upaljača nije predviđeno za punjenje, nego u velikim količinama završavaju na odlagalištima za otpad diljem svijeta. Činjenica da su uglavnom napravljeni od plastike i napunjeni butanom ih čini još i više štetnima za okoliš. Da bi bili više ekološki osviješteni, koristite šibice umjesto upaljača. Idealno bi bilo kupiti papirnate šibice koje su napravljene od recikliranog papira.

Prebacite se na korištenje četkice za zube od bambusa!

flickr
Oko 4 milijardi plastičnih četkica svake godine završi u smeću, pa znajući to idući put kad budete kupovali novu, razmotrite kupnju četkice od bambusa koja je biorazgradiva.

Vezano

Popularno

Najnovije

0 komentara
Za komentiranje otvori Lajk.hr