Znanstvenik je osmislio algoritam koji je rješio problem mutnih podvodnih fotografija

3K
Oceanograf Derya Akkaynak i inženjer Tali Treibitz stvorili su algoritam nazvan "Sea-thru" koji uklanja vodu iz podvodnih fotografija. Na taj način dobivate svu nijansu i zasićenost koju očekujete od redovitih, profesionalnih slika pejzaža.

Dvoje znanstvenika stvorili su algoritam 'Sea-thru' koji mijenja podvodne fotografije kako bi pokazao kako boje zapravo izgledaju

Ono što trebate znati o vodi, osim da je mokra i prekriva dvije trećine površine planeta, je da rasipa svjetlost različitim valnim duljinama. To dovodi do toga da fotografi podvodnih koraljnih grebena dobivaju isprane slike bez živih žutila i crvenih boja koje inače očekujete u moru.

Boja algoritma ispravlja slike da bi pokazala kako bi morski život izgledao na površini

Bailey je objasnio da su najveći izazovi s kojima se susreću podvodni fotografi nedostatak vidljivosti, kao i apsorpcija svjetlosti.

„Oni djeluju na smanjenje jasnoće i kontrasta na fotografijama. Dok se crveni filtri koriste uglavnom na određenih dubina, druga opcija je korištenje bljeskalica velike snage. "
Akkaynak i Treibitzov algoritam ima bitno pozitivne posljedice za morske biologe koji se oslanjaju na točne boje za brojanje i razvrstavanje vrsta: sada će dobiti zasluženi odmor jer će strojevi moći obavljati dugotrajne poslove za njih.

Evo videozapisa u kojem se detaljnije govori o 'Sea-thru' algoritmu.

Vezano

Popularno

Najnovije

1 komentara
Za komentiranje otvori Lajk.hr
Enis Zulufepuštampašić   •  14 studenoga 2019
podvodne fotke nisu "mutne" nego zbog neznanja fotografa pate od krob ičnog nedostatka crvene boje! No, ako se prije fotkanja pod vodom napravi "white balance" situacija se drastično mijenja, tako da ova priča nema puno smisla...