10 čudnih fenomena koji izgledaju kao da nisu s ovog svijeta
Naš planet je pun neobičnih fenomena i misterija koje znanost ne može baš uvijek objasniti. Za većinu toga je zaslužna Majka priroda koja se voli igrati s bojama i iznenaditi nas čudnim oblicima...
Misteriozna pjena u Kini 2013. godine
U jednom kineskom gradu je 2013. godine misteriozna pjena počela izlaziti iz rupe (promjera 1 cm) na cesti. Nakon nekog vremena se ponovno povukla. Nije riječ o kanalizaciji.
The Black Crack pukotina u američkom nacionalnom parku Canyonlands
Ova prirodna formacija izgleda strašno i jedna je od glavnih turističkih atrakcija u saveznoj državi Utah.
Bioluminescentne plaže
Ovakve svjetleće plaže izgledaju zaista čarobno. Za prekrasno plavo svjetlo su zaslužni posebni planktoni.
Šarene planine u Kini
Ove šarene planine u kineskom Nacionalnom geoparku Zhangye dokaz su da se i priroda voli igrati s bojama. UNESCO ih je zaštitio 2009. godine, a razlog ovih šarenih boja su željezovi oksidi i razni drugi minerali.
Savijena šuma u Poljskoj
Izgleda kao lokacija iz nekog filma fantazije, no ova šuma stvarno postoji, i to u Poljskoj. Posađena je 1930. godine i pretpostavlja se da su ljudi nekako zaslužni za ovaj neobični oblik stabala, no nitko ne zna pravu istinu o ovoj čudnoj šumi.
Pyura chilensis - živući kamen
Iako izvana izgleda kao kamen, ovo zastrašujuće krvavo stvorenje je živo biće i unutra izgleda kao da je puno organa. Može se pronaći na obalama Čilea i Perua.
Podvodni vodopad
Prekrasni prizor na obalama Mauricijusa izgleda kao mjesto na kojem ne postoje zakoni fizike, no iza svega ovoga se krije optička iluzija koju je oblikovao pijesak.
Crvena kiša u Indiji
2001. godine je neobična prirodna pojava u indijskoj saveznoj državi Kerala začudila stanovništvo i ofarbala im odjeću. Kasnije su otkrili da su razlog spore algi koje su isparile i vratile se na tlo kišom. Isto to se pojavilo još jednom, 2012. godine, u Indiji i Šri Lanki.
Pustinjska ruža
Vjerojatno znate onu Stingovu pjesmu "Desert rose", no jeste li znali da pustinjske ruže stvarno postoje? Riječ je o formaciji kristala gipsa i barita s, naravno, dodatkom pijeska.
Snježni donuti
Kad se snijeg zakotrlja i pada niz brijeg ili brdo, obično se stvori lavina ili samo velika lopta snijega, no u nekim slučajevima se stvori i formacija koja izgleda kao snježni donut.