Lukavi filmski trikovi koje koriste redatelji, a o kojima mi nemamo pojma
Prilikom stvaranja novog filma, redatelji su spremni učiniti sve kako bi bili sigurni da će rezultat biti savršen. No, kao i ljudi iz drugih zanimanja i oni se suočavaju s mnogim preprekama i problemima. Često se služe raznim trikovima koje mi uopće ne primijetimo.
Zločinci i negativci ne koriste Apple proizvode
© Knives Out / Lionsgate © The Intern / Warner Bros.
Tvrtka omogućuje tvorcima filmova da koriste Apple proizvode pod jednim uvjetom: uređaje mogu koristiti samo likovi koji u gledateljima izazivaju pozitivne osjećaje.
Raniji 3D filmovi su gledateljima izazivali vrtoglavicu, što danas više nije slučaj
© Avatar / 20th Century Fox © Alita: Battle Angel / 20th Century Fox
Danas, tvorci 3D filmova izbjegavaju scene gdje nešto leti ravno u gledatelje. Stvar je u tom da naš mozak nije svjestan iluzije i zbog toga se mišići očiju grče, što može dovesti do vrtoglavice, glavobolje i mučnine. U novijim 3D filmovima scene su brže ili su predmeti manji (poput pijeska ili snijega) koje mozak zanemari i izbjegava se efekt zbog kojeg nam se čini da predmet ili nešto drugo ide prema nama.
Scene s ogledalom je jako teško snimiti
© Terminator 2 / Carolco Pictures
Prizori pred i u blizini ogledala moraju biti napravljeni iz posebnih kutova, tako da je vidljiv samo glumac. U Terminatoru 2 poslužili su se kaskaderima i lutkama. U epizodi u kojoj lik Linde Hamilton uklanja mikročip iz glave Arnolda Schwarzeneggera nema ogledala. Pred kamerom je Schwarzenegger s dvojnikom, a Linda je odmah pored kamere s lutkom.
Ako statisti gledaju u kameru, mogli bi dobiti otkaz
© The Iron Lady / 20th Century Fox
Statisti ne smiju gledati izravno u kameru. Također, ako nalikuju glavnim glumcima neće dobiti posao. Zabranjeno im je nošenje bijele odjeće, ili odjeće s velikim natpisima, kako ne bi odvraćali pažnju s fokusa.
U filmovima, hrana često nije prava
© Harry Potter and the Order of the Phoenix / Warner Bros. Pictures
Vrlo često je hrana koja se pojavljuje u filmovima izrađena od nejestivih materijala. Sjećate li se hrane iz filmova o Harryju Potteru? Hrana je bila prava samo u prvom filmu, ali brzo se kvarila, pa ju je bilo potrebno stalno mijenjati. U nastavcima, većina je hrane bila napravljena od smole.
Djeca koja glume u horror filmovima često ne znaju o čemu se radi
© The Shining / Warner Bros.
U većini slučajeva, djeca koja glume u horror filmovima nemaju pojma o čemu se radi. Snimanje se rijetko radi kronološkim redoslijedom i djetetu bi bilo vrlo teško izgraditi čvrstu sliku onoga što se događa u filmu. Ni na setu nema ništa zastrašujuće: glazba i zvukovi dodani su u postprodukciji, a svi kostimi, maske, lutke i druge stvari izgledaju više smiješno, nego zastrašujuće.
Postoji posebna tvrtka koja osigurava snijeg za holivudske filmove
© Joy / Annapurna Pictures © The Revenant / Regency Enterprises
Snijeg koji se koristi u holivudskim filmovima je umjetan. U gotovo svim slučajevima proizvod je tvrtke imena Snow Business. Tvrtka je osnovana 1983. godine i u njihovoj ponudi je čak 200 vrsta snijega. Pravi je snijeg prilično nezahvalan, jer se topi pod kamerama. Ali, neki su filmovi snimljeni u snježnim područjima. Na primjer, film Povratnik snimljen je na skijalištu u Kanadi.