7 mitova o ljudskom tijelu koje smo svi čuli (a potpuno su neistiniti)

21K
Nekad je riječ o narodnoj mudrosti, nekad viralnim tekstovima koje se nitko nije sjetio provjeriti, a nekad jednostavno o informacijama koje se toliko dugo ponavljaju da postanu istinite - rezultat je da postoje brojni mitovi o ljudskom tijelu koji se uzimaju zdravo za gotovo.

Ovo je 7 koje je znanost demantirala i treba prestati vjerovati u njih, piše portal Brightside.

Zbog brijanja britvicom dlake rastu brže i gušće su

Kada nove dlake počnu rasti, čini se kao da su deblje, tamnije i snažnije. Ali to je samo zbog toga što još nisu bile izložene vanjskim utjecajima poput sunca ili raznih kemikalija.

Dojam je da nakon brijanja dlačice postaju tvrđe i brže rastu, ali nema znanstvenih istraživanja koja to potvrđuju.

Prosječna osoba pojede 8 pauka u snu svake godine

Riječ je o informaciji koja je jedna od omiljenih na viralnim portalima, no u stvarnosti je potpuno lažna. Pauka baš i ne zanima ljudsko tijelo u smislu da bi se penjao po nama i tražio otvore za uvući se. Štoviše, disanje i hrkanje za većinu manjih pauka su znak za uzbunu i neće se približavati izvoru buke. A i većina ljudi bi se probudila da im pauk šeće po licu ili unutrašnjosti usta.

Ako puno pucketate prstima - možete dobiti artritis

Brojna istraživanja provedena su na ovu temu i nema nikakve štete od toga da pucate zglobovima prstiju. Doduše, neke studije sugeriraju da bi ovo moglo uzrokovati da u budućnosti imate slabiji zahvat, a možda i razvog braka ako ova navika živcira vašeg partnera.

Ako jedete mrkvu - poboljšavate vid

Mrkve su odličan izvor vitamina A, a poznato je da je ovaj vitamin ključan za dobar vid u uvjetima s malo svjetla. Mrkva može biti dobra za vid, ili za održavanje dobrog vida (iako je vitamin A lakše dobiti iz druge hrane), ali ne može ga popraviti

Ljudski jezik ima 6 zona za detekciju okusa

Uopćeno je reći da se slana hrana najbolje osjeća na vrhu jezika, dno je rezervirano za gorko, a strane za kiselo. Međutim, brojna istraživanja su potvrdila da jezik sa svojih 5-10 tisuća osjetilnih pipaka itekako dobro osjeća okuse u svim zonama, a moguće je samo da mozak različito percepira taj osjet. Primjerice, ako ste nekad pojeli vrhunski sladoled i dotakli ga vrhom jezika, moguće je da će ponovno lizanje tog sladoleda ostaviti dojam kao da okus osjećate najviše na vrhu jezika. No, to je u potpunosti stvar načina na koji mozak interpretira podatke.

Samo bijeli zubi su zdravi zubi

Svatko ima drukčije zube, a bjelina se obično poistovjećuje s kvalitetom i zdravljem zubiju. Ali, razni faktori - od genetike do životnih navika poput pušenja, mogu utjecati na bjelinu zubiju. Ako su tamnije boje, ne znači da nisu zdravi iznutra.

Treba pričakati barem 30 minuta između jela i plivanja

Ne postoji nikakav konkretan dokaz u prilog ovom mitu. Ako vam je trbuh pun - ne povećava se šansa da ćete se utopiti. Naravno, vjerojatno nije ugodno plivati nakon što ste se najeli pa se samim time i ne preporuča, kao, uostalom, niti bilo koja druga teška fizička aktivnost.

Ako progutate žvakaću gumu - ostaje vam u tijelu 7 godina

Istina je da se većina žvakaćih guma neće razgraditi, ali će napustiti tijelo nakon nekoliko dana, nikako 7 godina. Istim putem kako i sve druge neprobavljene tvari napuštaju tijelu. Ipak, gutanje žvakaćih guma nikako nije pametna ideja jer mogu blokirati dijelove probavnog sustava, pogotovo kod djece.

Vezano

Popularno

Najnovije

0 komentara
Za komentiranje otvori Lajk.hr