U pulskom akvariju nalazi se zanimljiva vrsta ribe: Živi i u vodi i na kopnu
U TROPSKOM postavu pulskog akvarija održava se izložba crvenih mangrova na kojoj posjetitelji mogu vidjeti zanimljivu riblju vrstu - atlantskog blatoglavca (Periophthalmus barbarus) iz reda glavoča (Gobiiformes).
Atlantski blatoglavac inače obitava na zapadnoj obali Afrike, u Indijskom oceanu i zapadnom Tihom oceanu, a zanimljiv je po tome što vodi amfibijski život, što znači da može živjeti i na kopnu i u vodi. Neke jedinke izvan vode mogu preživjeti i do 60 sati, pod uvjetom da koža ostane vlažna.
Oči atlantskih blatoglavaca nalaze se visoko na glavi i omogućuju im panoramski vid. Kako bi oči održali vlažnima, često ih rotiraju unatrag u očne duplje ili ih dodiruju prsnom perajom.
"Hrane se crvima, cvrčcima, muhama, malim ribama i rakovima. Kako bi ulovili plijen na kopnu, drže vodu u ustima koju koriste za 'zalijevanje' plijena, a zatim usisavaju vodu i plijen u usta koristeći tehniku poznatu kao 'hidrodinamički jezik'", pišu iz Aquariuma Pula.
"Za 'hodanje' izvan vode koriste prsne peraje, rotirajući ih oko svoje osi, a ako trebaju ići b
rže, odguruju se snažnom repnom perajom i katapultiraju se u skoku naprijed, dok za skakanje po vodi savijaju rep prema naprijed i u stranu", dodaju.
Zanimljivo je i da su njihove škrge bolje prilagođene disanju u atmosferi nego disanju u vodi.
"Izlaskom iz vode, zatvaraju škržne poklopce te brzo napuhuju škržnu komoru koja im služi kao rezerva kisika dok su na kopnu, a čak 50 % kopnenog disanja odvija se preko posebnih prilagođenih površina na perajama i tijelu ribe", objašnjavaju stručnjaci.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati