Bio je beskućnik, a sad prodaje preskupu kavu i vodi Miami prema naslovu NBA prvaka
PREMLADI su. Nemaju ni pravu drugu, a kamoli treću zvijezdu. Jimmy Butler je predestruktivan, prije ili kasnije će sve upropastiti. To su samo neke od teza zbog kojih nitko nije vjerovao da je Miami Heat išta više od vrlo dobre momčadi na neimpresivnom Istoku.
Pa ipak, neprilagođena zvijezda, slovenski veteran, grupica klinaca i podcijenjeni trener dobili su prvih sedam utakmica u ovogodišnjem NBA doigravanju. Nikad prije peti ili slabije postavljeni nositelj nije krenuo u play-off ni sa šest, a kamoli sedam pobjeda. A posljednje tri stigle su protiv Giannisa Antetokounmpa, koji će uskoro drugi put zaredom biti proglašen MVP-jem, i Milwaukee Bucksa, koji su prije prekida zbog pandemije bili na putu prema 70 pobjeda i prijetili postavljanjem jednog od najboljih omjera u povijesti.
Nikad nitko nije nadoknadio 3:0. Giannis kaže da Bucksi mogu, ali...
U povijesti NBA doigravanja 139 puta je jedna momčad povela 3:0 u seriji. Nikad nitko nije uspio nadoknaditi takav zaostatak.
"To možemo biti mi. To definitivno možemo biti mi", rekao je Greek Freak nakon trećeg uzastopnog poraza, iako vjerojatno ni sebi nije zvučao uvjerljivije nego onima koji su ga slušali.
Miami je senzacija ovogodišnjeg play-offa. Iako na papiru ima momčad koja može odlično parirati Bucksima, iako su ih dvaput pobijedili i u regularnom dijelu sezone, malo je tko mogao zamisliti ovakvu dominaciju. Osim samih momaka iz Miamija.
"Nisam iznenađen. Možda ostatak svijeta jest, ali mi ne. Ne ako nosiš dres Heata, ako si jedan od trenera ili dio ove organizacije, ako si pratio što radimo cijelu godinu, ne možeš biti iznenađen", rekao je Butler nakon uvjerljive pobjede 115:100 u kojoj je Miami posljednju četvrtinu dobio 40:13. Tih 27 poena najveća je razlika u povijesti četvrte četvrtine NBA doigravanja. Butler je u njoj sam zabio 17 koševa, četiri više od cijele momčadi Bucksa.
Ali čak ni oni koju su s oduševljenjem pratili što Heat radi cijelu godinu, koji su znali da se na jugu Floride stvara posebna momčad, nisu mogli očekivati da će ovako gurati već sada, možda za godinu ili dvije, kad klinci malo stasaju ili kad dovedu još jednu zvijezdu.
"Život je čudan i ništa ne smiješ uzeti zdravo za gotovo. Kad imaš nešto, trebaš to zgrabiti u istom trenutku, a ne čekati dvije ili pet godina. Trebaš pobjeđivati odmah i to sad radimo u Miamiju", rekao je Butler u intervjuu za NBA.com prije početka serije s Milwaukeejem. Iz tih je riječi jasno zašto tri pobjede kasnije nije iznenađen.
Nitko ga nije želio jer glasi za teškog tipa. Miami ga je doveo da bude točno ono što jest
Butler je definitivno središnja figura Miamijeva uzleta. Do ove sezone pratio ga je glas teškog tipa kojemu nikad ništa nije po volji. Sa svim prijašnjim klubovima - Chicagom, Minnesotom i Philadelphijom - rastao se u lošim odnosima. Ali legendarnog Pata Rileyja, predsjednika Heata u posljednjih 25 godina i tvorca svih njegovih najvećih uspjeha, to nije spriječilo da ga dovede. Baš naprotiv.
"Doveli su me da budem ono što jesam", objasnio je Butler.
Za manje od dva tjedna Butler će napuniti 31 godinu. U NBA je došao kao 22-godišnjak, kao posljednji, 30. pick prve runde drafta. U prvoj sezoni jako malo je igrao, u drugoj se probio u rotaciju zbog teške ozljede Derricka Rosea, a u četvrtoj je već izrastao u All-Star igrača.
Otac ga ostavio kao bebu, majka ga izbacila kad je imao 13 godina
Imao je teško djetinjstvo, otac je napustio obitelj dok je Jimmy bio beba, a majka ga je izbacila iz stana kad je imao 13 godina, nakon čega je bio beskućnik i selio se od jednog do drugog prijatelja. U Chicagu je pronašao "oca" u Tomu Thibodeauu, strogom i zahtjevnom treneru koji mu je usadio žestoke radne navike. Butler ne samo da ne odstupa od njih nego ih traži i od svih suigrača.
Kad je Thibodeau 2015. dobio otkaz u Bullsima, Butler je u svojim stavovima ostao sam, brzo se posvađao sa svima i dvije godine kasnije trejdom završio u Minnesoti, koju je tada vodio Thibodeau. No Jimmy opet nije bio sretan jer nije mogao natjerati mlade zvijezde Karl-Anthonyja Townsa i Andrewa Wigginsa da igraju čvrsto i strastveno poput njega.
Legenda o Butleru razbuktala se na čuvenom treningu Minnesote
Prije početka iduće sezone Butler je tražio trejd. Na jednom je treningu poveo skupinu rezervista i s njom razbio najjaču petorku u kojoj su bili Towns i Wiggins. Nakon toga odšetao je s parketa uz povike: "Trebate me! Ne možete pobjeđivati bez mene!"
Uskoro mu je želja uslišena i Butler je trejdan u Philadelphiju za Darija Šarića i Roberta Covingtona. Ispostavilo se da je bio u pravu. Wolvesi su opet ostali bez doigravanja, a Philadelphia je za dlaku propustila ulazak u finale Istoka nakon što je u majstorici protiv Toronta lopta Kawhija Leonarda četiri puta odskočila od obruča prije nego što je prošla kroz njega i odvela Raptorse u idući krug.
Butleru je tog ljeta istjecao ugovor. Razmišljao je o ostanku, a Sixersi su dvojili trebaju li zadržati njega ili Tobiasa Harrisa. Kad je čuo ljude iz uprave kako razgovaraju o tome "mogu li kontrolirati Jimmyja", odlučio je otići.
"Ne možete me kontrolirati. Zašto biste kontrolirali odraslog čovjeka? Sa mnom nije tako teško raditi, ne radim ništa drastično luđe od ostalih. Ako se brinete o tome možete li me kontrolirati, ne brinite više, odlazim", objasnio je Butler svoj tijek misli u podcastu bivšeg suigrača J.J.-a Redicka.
Kultura Heata i Butlerov karakter savršen su spoj
Njegov najveći "zločin" je to što uvijek kaže ono što misli, a mnogi to ne mogu podnijeti. U Miami je došao jer se na takvu karakternu osobinu tamo gleda kao na vrlinu, a ne kao manu.
"Dwyane Wade mi je pričao o kulturi Heata, o načinu na koji se tamo radi, i rekao mi da je ta sredina kao stvorena za mene. Otkad sam došao, ne skidam osmijeh s lica zbog načina na koji tu razgovaramo, kako smo otvoreni jedni prema drugima. Naporno radimo i zabavljamo se. Zato se bavim košarkom, a ovi dečki su toliko slični meni da jednostavno obožavam biti ovdje, boriti se s ovim dečkima i boriti se za njih."
Sluša country, trenira usred noći i prodaje kavu za 20 dolara po šalici
Zapravo, nisu baš toliko slični jer Jimmyju Butleru nitko nije sličan. On je čovjek koji u košarkaškom svijetu hip-hopa suigrače "maltretira" puštanjem countryja u svlačionici, a voli i Taylor Swift. On je čovjek koji skida retrovizor s auta jer time simbolički pokazuje da ne gleda iza sebe, u prošlost, nego samo naprijed. On je čovjek koji je u Orlandu na mjestu poruke na dresu želio ostaviti prazan prostor jer bi time pokazao da bi bez košarke bio ništa, samo još jedan crnac kojeg policija može ubiti zbog prometnog prekršaja. On je čovjek koji sa sobom posvuda vodi najbolje prijatelje koji su mu na raspolaganju za dodavanje lopti kad poželi trenirati u tri ujutro. On je čovjek kojeg je osiguranje usred noći zateklo kako dribla košarkaškom loptom u hotelskoj sobi. On je čovjek koji je u balonu napravio vlastiti biznis prodajući kavu iz vlastitog automata suigračima i svima zainteresiranima za 20 dolara po šalici. On je zaista jedinstven tip.
No što se tiče košarke, radnih navika i načina komunikacije, njegovi današnji suigrači zaista su poput njega. Svestrani centar Bam Adebayo uz njega je napredovao do prvog All-Star nastupa. Kendrick Nunn bio je drugi u izboru za rookieja godine, Duncan Robinson ruši tricaške rekorde, a još jedan rookie Tyler Herro igra sa samopouzdanjem Michaela Jordana. Goran Dragić ponovno igra kao u najboljim danima, a treneru Ericu Spoelstri više nitko ne spočitava da ništa ne može napraviti bez LeBrona Jamesa i Dwyanea Wadea, s kojima je osvojio dva naslova.
Kad se u cijelu sliku o Heatu dodaju veterani Andre Iguodala i Jae Crowder, koji su odličan matchup za borbu protiv Giannisa Antetokounmpa, zaista ne treba biti iznenađen što Miami protiv Milwaukeeja vodi 3:0.
Butler je, nakon osam godina lutanja, u Miami Heatu pronašao dom, mjesto na kojem može biti ono što jest a da mu nitko ne zamjera ili ga osuđuje. Štoviše, pronašao je mjesto na kojem se na njegov osebujni karakter gleda kao na osobinu šampiona.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati