Hrvatska iz europskih strukturnih i financijskih fondova na raspolaganju ima 10,4 milijardi eura
Foto: Hina
EUROPSKA komisija usvojila je u četvrtak Partnerski sporazum s Hrvatskom, ključni dokument za korištenje sredstava iz europskih fondova u sljedećih sedam godina.
"Danas smo donijeli ključni plan za ulaganja kojim će se u Hrvatskoj otvoriti put za zapošljavanje i rast u sljedećih 10 godina. Iz ovoga Sporazuma vidi se zajednička odlučnost Europske komisije i Hrvatske da se financijska sredstva EU-a najučinkovitije iskoriste", rekao je povjerenik za regionalnu politiku Johannes Hahn.
Partnerski sporazum je krovni plansko-programski dokument za korištenje strukturnih i investicijskih fondova za rast i radna mjesta u proračunskom razdoblju 2014-2020. Sve zemlje članice zaključuju s Europskom komisijom Partnerski sporazum.
U tom razdoblju, Hrvatska iz europskih strukturnih i financijskih fondova na raspolaganju ima ukupno 10,423 milijarde eura, od čega je za ulaganje u rast i radna mjesta namijenjeno 8,397 milijardi, a za poljoprivredu i ruralni razvoj 2,026 milijardi eura.
Za pomorstvo i ribarstvo raspoloživo je dodatnih 280 milijuna eura, za Inicijativu za zapošljavanje mladih u 2014. i 2015. godini 66,177 milijuna te 456,147 milijuna eura iz Instrumenta za povezivanje Europe 2014.-2016.
Grčić: Partnerski sporazum nova šansa hrvatskom gospodarstvu
Partnerski sporazum s Hrvatskom, što ga je u četvrtak usvojila Europska komisija, sigurno će dati novu šansu za jačanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i za poboljšanje uvjeta života u svim područjima, izjavio je potpredsjednik vlade i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije Branko Grčić.
"To je ključni strateški dokument za korištenje EU fondova koji će biti temeljni izvor finaciranja Hrvatske i koji će sigurno dati jednu novu šansu za jačanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, za jačanje ukupnih uvjeta života u svim sferama", rekao je Grčić poslije sjednice vlade.
"Partnerski pokriva više područja - tu su kohezijska politika orijentirana ka jačanju konkurentnosti, politika vezana za razvoj ljudskog potencijala, politika ruralnog razvoja i razvoj ribarstva, a u tom smjeru ide otprilike i struktura financiranja", objasnio je Grčić, dodavši da je Hrvatska odradila velik posao u pripremi sporazuma.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati