Svjetska organizacija za zaštitu prirode: Dubrovnik 2 i Gornji horizonti bi mogli uništiti deltu Neretve i okolno stanovništvo
Ilustracija: HR Foto (mtk)
LOKALNA podružnica Svjetske organizacije za zaštitu prirode (WWF) usprotivila se planovima izgradnje hidroelektrana Gornji horizonti u Republici Srpskoj i hidroelektrane Dubrovnik 2.
Iz organizacije upozoravaju da bi one mogle uništiti slijev i deltu rijeke Neretve, a time ugroziti i stanovništvo, pogotovo ono koje živi od poljoprivrede. Ističu da je projekt potrebno gledati u kontekstu cijele istočne Hercegovine do Malostonskog zaljeva.
"Po zadnjim planovima iz slijeva Neretve u slijev Trebišnjice preusmjeravala bi se ogromna količina vode, veća nego što je cijeli protok Neretve u Mostaru, što znači da će predloženi projekti imati drastični utjecaj na hidrologiju i ekologiju područja s pogubnim posljedicama po lokalno stanovništvo kako u Hrvatskoj tako i u BiH", rekao je lokalni koordinator WWF-a u BiH Zoran Mateljak te dodao da će, ako se ovi projekti ostvare, prouzrokovati zaslanjenje delte Neretve i potpuni nestanak poljoprivredne proizvodnje u toj regiji.
"Ne brinući se za opstanak i očuvanje Neretve Hrvatska krši osam međunarodnih konvencija o zaštiti svjetskih prirodnih vrijednosti"
Predsjednik zadruge branitelja Modro Zelena iz Metkovića Nebojša Jerković upitao je hrvatsku vladu je li joj važnija "financijska korist kroz turističke kapacitete koje planiraju izgraditi u dolini Neretve ili budućnost i opstanak stanovništva tog kraja koji žive od poljoprivrede". Irma Popović Dujmović iz WWF Mediteranskog programa istaknula je da Hrvatska, ne brinući se za opstanak i očuvanje Neretve, krši niz međunarodnih konvencija o zaštiti svjetskih prirodnih vrijednosti, njih osam, među kojima je i Ramsarska konvencija.
WWF je pozvao hrvatsku i bosanskohercegovačku vladu da zaustave planirane projekte dok se ne izradi zajednička Strateška procjena utjecaja na okoliš planiranih projekata te završi i usvoji Plan upravljanja Neretve i Trebišnjice. U organizaciji smatraju i da uspješnost spomenutih projekata ovisi o pozitivnoj ocijeni javnosti i europskih institucija na koje će, kažu, apelirati u naredno vrijeme. Svjetska organizacija za zaštitu prirode je jedna od najvećih svjetskih nezavisnih organizacija za zaštitu prirode s oko pet milijuna pristaša.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati