Bivši volonteri Dumovca: Psi leže u krvi i fekalijama, kažnjavaju ih miniwashem
U POZNATOM skloništu za nezbrinute životinje grada Zagreba psi, kako tvrde bivši volonteri, imaju otvorene rane te su uprljani fekalijama i krvlju. Cjelokupno stanje u skloništu je vrlo loše i traje već godinama, zaključak je to šestero osoba, sadašnjih i bivših radnika i volontera Dumovca, od kojih su dvoje pričali pod punim imenom za Jutarnji list.
Svake godine za sklonište za nezbrinute životinje grada Zagreba u proračunu je odvojen iznos od 4 milijuna kuna. Sa svim optužbama koje su iznesene protiv gradskog azila u Dumovcu suočena je i voditeljica Tatjana Zajec, koja ih je sve negirala.
"Psi u ambulanti se bude tijekom kastracija i cijuču od boli"
"Dumovec se najbolje opisuje kroz primjer rada ambulante. Rad ljudi tamo je problematičan. Toliko problematičan da je jedan od njih među dijelom volontera i radnika stekao nadimak ‘Mesar’. Čovjek je to koji nikad nije pomazio psa u azilu. Kad se psi potuku u azilu, on nikad ne odlazi provjeriti u kakvom je stanju napadnuti pas. Psi mu se bude tijekom kastracija i sterilizacija i cijuču od boli. Prema zakonu, za vrijeme operacija bi s njim morao uvijek biti tehničar koji kontrolira stanje anestezije. Ali on se zabavlja na mobitelu u drugoj prostoriji pa trči na poziv glavnog veterinara kad stvari krenu po zlu. Potkraj operacije životinja se počne buditi, ali ju se dodatno ne anestezira, nego se nastavlja zahvat kad je svjesna i počnu popuštati lijekovi. Zamislite samo te bolove koje moraju trpjeti. Kod nekih zahvata životinju se uopće ne anestezira", ispričala je Marina Rako, koja je od studenog 2019. godinu dana radila u skloništu kao timariteljica.
"U kavezima su iverice koje prijete zabiti se psima u meso"
Neugodnim iskustvima navodno je svjedočila i Hana Božićević, koja je 2015. volontirala godinu dana u ovom skloništu.
"Uvjeti su tad bili katastrofalni. Nehumani. Ja ni štakora tamo ne bih držala. Mračno, vlažno. Ispucane drvene ploče u kavezima, iverice koje prijete zabiti se psima u meso. Zahrđale i opasne ograde kaveza na koje se psi mogu nabosti. Te pse u pojedinačnim kavezima ja sam najčešće šetala i to su psi za koje se ne zna, koji moraju biti odvojeni jer su agresivni", ispričala je Božičević.
"U pojedinačnim kavezima skoro svako jutro dočekaju nas strašni uvjeti u kojima su psi prenoćili. Mi dolazimo kasnije u danu, a kavezi su i dalje prljavi od fekalija, krvi. Radnici su tamo od samog jutra i umjesto da to odmah počiste kad dođu u azil, kavezi ostaju takvi sve dok mi ne dođemo izvesti pse u šetnju. Ispočetka to prijavljuješ, žališ se i uvijek dobiješ odgovor: 'budemo kasnije, sad ima puno drugog posla'", rekao je jedan dugogodišnji volonter iz Dumovca.
Iz azila Dumovec opovrgavaju optužbe
Nakon objave teksta reagirali su i iz azila Dumovec. Na svojoj Facebook stranici rekli su kako je iznesen niz neistina o njihovom radu.
"Od pravne ćemo službe zatražiti savjet kako se zaštititi od lažnih optužbi i drugih kleveta. Žao nam je što je novinar senzacionalistički pristupio zlonamjernim navodima svojih izvora te iako je od nas zatražio objašnjenja, većinu njih nije uvrstio u tekst. Dok je sam volontirao u Skloništu, novinar nije našao potvrde za navode svojih izvora. Stalno smo otvoreni za novinare i sve ostale građane koji želite vidjeti što i kako radimo, a radimo isključivo vodeći se dobrobiti životinja. Molimo vas da nam vjerujete i o svemu sami donesete zaključke volontirajući kod nas!", poručili su iz azila Dumovec.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati