EU nije jedinstvena u novom paketu sankcija Rusiji, neke članice štite svoje interese
KADA je Putin u ponedjeljak priznao separatističke ukrajinske regije Donjeck i Lugansk, Europska unija dobila je pohvale za brz i odlučan korak u nametanju sankcija ljudima iz njegova najužeg kruga. Europski čelnici također su upozorili da se sprema veći paket u slučaju da se Putin odluči na invaziju. A diplomati su u srijedu izrazili nadu da će sama prijetnja tog drugog paketa, koji su nazvali Damoklov mač, djelovati kao sredstvo odvraćanja.
No kako je Rusija danas napala Ukrajinu i započela invaziju, postalo je jasno da je potez EU bio pogrešan, piše New York Times.
Europski čelnici danas će požuriti u Bruxelles na hitni summit na kojem će nastojati brzo odobriti drugi paket sankcija, iako će biti teško pronaći kompromis a da se pritom ne dobije dojam da se ne premišljaju pred sukobom kakav se viđa jednom u generaciji.
Neke EU članice ne žele sankcije u određenim sektorima
Sve do invazije europski diplomati izravno uključeni u razgovore o sankcijama predstavljali su mnogo manje jedinstvenu sliku Europske unije, čija je ovisnost o ruskom plinu samo jedan od načina na koji je ograničena u istinskom kažnjavanju Putinove Rusije bez štete vlastitom gospodarstvu.
Diplomati su rekli da je nekoliko EU članica zabrinuto zbog drugih sektora ruskog gospodarstva koji bi mogli podleći pod sankcije. Austrija, Njemačka i Italija izrazile su zabrinutost zbog uvođenja širokih sankcija na prekogranične financijske transakcije i bankovne operacije. Italija je van sankcija nastojala ostaviti industriju luksuzne robe netaknutom kako bi mogla nastaviti izvoziti modne i druge vrhunske proizvode u Rusiju.
"Uvođenje većih sankcija od onih u prvom paketu mogao bi se pokazati velikim problemom za talijanskog premijera Marija Draghija", rekao je Mujtaba Rahman, glavni direktor za Europu konzultantske tvrtke Eurasia Group, misleći na višestruku ovisnost Italije o Rusiji.
Belgija želi izuzeće za sektor dijamanata
Belgija je tražila izuzeće od sankcija za svoj veliki sektor dijamanata, a nijedna zemlja članica EU nije ozbiljno zagovarala sankcije vitalnom energetskom sektoru Rusije.
Europska komisija, izvršna vlast zapadnog bloka, već mjesecima radi na paketu sankcija, što dijelom objašnjava zašto je prvi set sankcija ovog tjedna odobren tako brzo. No nema jamstava da će tako biti i s drugim setom sankcija, piše NYT.
Josep Borrell Fontelles, najviši diplomat EU, rekao je u četvrtak ujutro da je blok spreman usvojiti "najoštriji paket sankcija koji su ikada implementirali".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati