Lukašenko: Ne daj bože da moram odlučiti o nuklearnom oružju. Ne bih oklijevao
PREDSJEDNIK Bjelorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da bi bez oklijevanja naredio upotrebu ruskog taktičkog nuklearnog naoružanja koje će biti raspoređeno u Bjelorusiji u slučaju agresije na njegovu zemlju.
Ranije ove godine ruski predsjednik Vladimir Putin obznanio je planove o raspoređivanju nuklearnog oružja kratkog dometa u susjednu Bjelorusiju, koja je saveznica Rusije. Iako je Putin istaknuo da će Rusija zadržati kontrolu nad navedenim oružjem, izjava Lukašenka sugerira suprotno, prema navodima AP-a.
"Ne daj bože da danas moram donijeti odluku o upotrebi tog oružja, no ne bih oklijevao u slučaju suočavanja s agresijom", izjavio je Lukašenko, prenosi bjeloruska državna agencija BelTA. Ruski dužnosnici zasad nisu komentirali izjave Lukašenka.
Lukašenko je naglasio kako je zatražio od Putina da se rusko nuklearno oružje razmjesti u Bjelorusiju i dodao da je takav korak nužan kako bi se spriječila potencijalna agresija. "Vjerujem da nitko ne bi želio suprotstaviti se zemlji koja raspolaže takvim oružjem. To je oružje za odvraćanje", istaknuo je Lukašenko.
Putin će u srpnju rasporediti nuklearno oružje u Bjelorusiji
Podsjetimo, Putin je u petak najavio svoj plan da od početka srpnja u Bjelorusiji rasporedi taktičko nuklearno oružje. Putin je rekao da će pripreme za ključna postrojenja biti završene 7. i 8. srpnja i da će tada započeti premještanje. Priopćenje je objavljeno nakon sastanka s bjeloruskim predsjednikom Aleksandrom Lukašenkom, prema ruskoj državnoj novinskoj agenciji TASS.
To bi značilo da će premještanje započeti netom prije summita NATO saveza u Litvi, koja graniči s Bjelorusijom. Summit u litvanskom glavnom gradu Vilniusu održat će se 11. i 12. srpnja.
Zapad oštro kritizirao ovaj plan
Putin je još 25. ožujka najavio da će premjestiti rusko nuklearno oružje u savezničku zemlju, bivšu sovjetsku republiku Bjelorusiju. Potez opravdava tvrdnjom da Sjedinjene Američke Države već godinama imaju nuklearno oružje u europskim zemljama poput Njemačke.
Zapadni vojni saveznici su oštro kritizirali taj plan. Lukašenko je koncem svibnja rekao da je najavljeni transfer naoružanja u njegovu zemlju već započeo.
Bjelorusija će, ako se izvrši plan Moskve, prvi put od 1990-ih imati nuklearno oružje nakon što ga je dobrovoljno predala nakon raspada Sovjetskog Saveza. Rasporedit će se projektili Iskander, koji se mogu opremiti nuklearnim bojnim glavama.
Nekoliko bjeloruskih borbenih zrakoplova je također prilagođeno za korištenje novog naoružanja, prema izvješću TASS-a.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati