Rat je došao do kritične točke. Kijev ima još malo vremena, stižu novi problemi
RAT U UKRAJINI je došao do kritične točke. Smjer u kojem će se situacija kretati može odrediti budućnost zemlje i utjecati na sigurnost Europe. U 18 mjeseci otkako je Rusija izvršila invaziju, Ukrajinci su uglavnom bili u obrani, sprječavajući moskovske snage da zauzmu još više teritorija.
Međutim, ovog je ljeta Ukrajina - uz pomoć milijarde funti vrijedne zapadne vojne opreme - krenula u napad, pokušavajući istjerati Ruse iz zemlje koju su prethodno zauzeli na istoku i jugu zemlje. Dva mjeseca nakon početka protuofenzive, postižu li ukrajinske postrojbe ikakav stvarni napredak?
BBC je analizirao video borbi i razgovarao sa stručnjacima kako bi pokušao odgovoriti na to pitanje. Pogled na veliku kartu istočne i južne Ukrajine pokazuje da se nije puno promijenilo u dva mjeseca od početka protuofenzive.
Malo toga se promijenilo u devet mjeseci
Rusija još uvijek drži gotovo jednu petinu Ukrajine - uključujući gradove Donjeck i Mariupolj, koji je zauzela nakon višemjesečne opsade - i njezine su snage dobro ukopane. Zapravo, nije se puno promijenilo u devet mjeseci od studenog 2022. godine kada je Ukrajina postigla svoj posljednji značajan napredak, povrativši južni grad Herson i velika područja na sjeveroistoku.
No ima i dobrih vijesti za Ukrajinu. Njene postrojbe nedavno su ponovno zauzele selo Staromajorske u regiji Donjeck. Oko Bahmuta na istoku, gdje su se vodile intenzivne borbe, Ukrajina je također povratila neka mala područja koja je izgubila ranije tijekom ljeta.
Također je postigla male dobitke u regiji Zaporižja na jugu - ključnom području gdje Ukrajina mora napraviti odlučujuću razliku. Ukrajinski proboj kroz područje pod ruskom kontrolom do Azovskog mora poremetio bi ruske opskrbne puteve i presjekao njihove snage na Krimu koji je Rusija anektirala.
U dva mjeseca ukrajinske trupe napredovale su najviše 16 km u dva područja duž regionalne fronte od 160 km. Napredak se ostvaruje, ali je sporiji nego što su se Ukrajina i njeni zapadni saveznici nadali. Ukrajinske snage napadale su na tri fronta, koristeći zapadnu opremu i obuku i tražeći slabe točke duž cijele crte bojišnice od 1125 km.
No Rusi su predvidjeli njihove namjere i mjesecima najsnažnije utvrde u novijoj povijesti. Trostruki slojevi rovova, bunkera, betonskih piramidalnih zamki za tenkove (tzv. "zmajevi zubi") i jaraka - prošaranih tisućama nagaznih mina - predstavljaju ogromnu prepreku svakom ukrajinskom napredovanju, kao što je ilustrirano na satelitskoj slici u nastavku, snimljenoj u blizini Tokmaka.
Rusi su se oporavili od pogrešaka
Marina Miron, stručnjakinja za obranu na King's Collegeu u Londonu, kaže da je Ukrajina morala smanjiti svoje ambicije na jugu, uključujući težnje da vrati Krim: "Mislim da se to neće dogoditi u skorije vrijeme."
Dr. Miron kaže da je najbolje čemu se Ukrajinci mogu nadati potencijalno ponovno zauzimanje Tokmaka, koji se nalazi na ključnoj ruti na jugoistoku zemlje - području koje služi kao logističko središte za ruske snage. Ukrajina je još u lipnju poslala oklopnu kolonu južno prema Tokmaku i brzo je upala u probleme.
Snimke s društvenih mreža prikazuju nedavno isporučene zapadne tenkove Leopard i borbena vozila Bradley kako zalaze u minsko polje, a zatim ih napada rusko topništvo. Čini se da se ruska vojska oporavila od nekih pogrešaka koje je činila tijekom prvih 12 mjeseci invazije te se pokazala iznenađujuće inovativnom i učinkovitom u obrani.
Ruska obrambena taktika, primjerice, uključuje masovno korištenje protutenkovskih mina. Zapadna vozila za razminiranje obično mogu izdržati jedan udar ovih mina, ali ne i dva. Zato Rusi navodno polažu jednu na drugu kako bi udvostručili učinak.
Rusi su također počeli minirati rovove. U videu koji je previše eksplicitan da bi se prikazao može se vidjeti ukrajinsko pješaštvo kako ulazi u prazne rovove južno od Zaporižja. Potom dolazi do detoniranja skrivenog eksploziva.
Ruska vojska također iskorištava svoju zračnu moć i koristi svoje jurišne helikoptere Ka-52 Alligator. Ovi se helikopteri mogu koristiti za ispaljivanje raketa na ukrajinska oklopna vozila koja su bila prisiljena usporiti ili se zaustaviti nakon što su naišla na minsko polje. A Ukrajina - vrijedi napomenuti - nema zračnu nadmoć nad bojnim poljem.
Vrijeme nije na strani Ukrajine
Dok je Rusija gradila svoju obranu, Ukrajina je okupljala desetak novoustrojenih oklopnih brigada, od kojih su mnoge obučavane u Europi i opskrbljene boljim naoružanjem od Rusa.
Ukrajina sada ima sposobnost lansirati projektile, rakete ili granate duboko iza ruskih linija - pogađajući njihova skladišta goriva i streljiva, zapovjedne i kontrolne centre, što bi moglo oslabiti rusku obranu iznutra.
Raketa Storm Shadow koju je isporučila Britanija, na primjer, ima domet veći od 240 km i omogućila je Ukrajini da potisne neke ruske postrojbe dalje od prve crte. Ukrajina također koristi kazetnu municiju koju isporučuje SAD.
Ovo streljivo ne eksplodira nužno pri udaru i ostaje dugoročna opasnost, ali SAD kaže da se pokazalo učinkovito protiv nekih utvrđenih ruskih pozicija.
Međutim, Gian Luca Capovin, analitičar iz Jane's Defencea, kaže da kazetno oružje može pomoći, ali neće donijeti ključne promjene. Rusija također ima svoje vlastito kazetno oružje i koristila ga je prošle godine.
U konačnici, vrijeme nije na strani Ukrajine. Do jeseni će nastupiti kišna sezona koja će neasfaltirane ceste pretvoriti u blato i otežati, ako ne i onemogućiti, dalje napredovanje. U sljedeće proljeće bit će u tijeku ciklus američkih predsjedničkih izbora.
Ako Ukrajina do tada ne bude mogla pokazati nikakve odlučujuće uspjehe na bojnom polju, moguće je da se podrška SAD-a i NATO-a neće nastaviti na sadašnjoj visokoj razini. Za Kijev sat otkucava. U međuvremenu Rusija se samo mora držati teritorija koji je nezakonito zauzela.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati