Terorist koji je deportiran u BiH na televiziji govorio o pridruživanju IS-u
SUD BIH odredio je jednomjesečni pritvor petorici osumnjičenih terorista koji su prekjučer deportirani u BiH iz Sirije.
Među njima su Hamza Labidi i njegov očuh Emir Ališić, a njih dvojica su ove godine bili dio televizijskog priloga u kojem je Ališić izlagao razloge pridruživanja tzv. Islamskoj državi.
"Pridružio sam se borbama u Siriji kako bih podržao islam i širio ga po cijelom svijetu", rekao je u intervjuu.
Nakon toga je otkrio kako je tekao proces priduživanja Islamskoj državi.
"Kada sam došao u Siriju, nije postojala Islamska država. Tada sam se pridružio Nusta frontu, a nakon toga sam se pridružio Islamskoj državi", rekao je.
Nakon deportacije u BiH održano je ročište u državnom sudu gdje je Emir Ališić rekao kako se davno htio vratiti u BiH, ali nije imao uvjete za to.
Pompeo zahvalio BiH na deportaciji
Američki državni tajnik Mike Pompeo zahvalio je u ime SAD-a vlastima Bosne i Hercegovine zbog prihvata državljana te zemlje iz zarobljeničkih kampova u Siriji, pozvavši istodobno druge države da slijede taj primjer.
"Zahvaljujemo BiH na prihvatu 25 osoba pripadnika terorističkih organizacija te članova njihovih obitelji iz Sirije", napisao je Pompeo u poruci objavljenoj na Twitteru.
Dodao je kako SAD očekuje i od drugih da postupe na isti način te da prihvate i procesuiraju, ali i rehabilitaraju te integriraju svoje državljane koji se sada nalaze u Siriji.
Američka vlada je početkom godine predložila plan po kojemu bi svi stranci koji su se borili u redovima islamističkih terorističkih organizacija u Siriji i Iraku, a zarobljeni su nakon pada tzv. Islamske države, trebali biti vraćeni u matične države.
BiH je pristala surađivati u tome pa je u četvrtak iz Sirije u tu zemlju deportirana prva skupina njenih državljana u kojoj je bilo sedam muškaraca, šest žena i dvanaestoro djece.
Kosovo također pristalo na takvu suradnju
Bosanskohercegovački stručnjak za problem terorizma Vlado Azinović kazao je ranije Hini kako američko inzistiranje na repatrijaciji zatočenih stranaca nije nikakvo iznenađenje jer SAD izdvaja ogroman novac za financiranje kampova u kojima su oni trenutno zatočeni.
"Minimalni troškovi održavanja najvećeg logora u Siriji - al Hola, u kojem je smješteno oko 70 tisuća ljudi, mahom žena i djece, premašuju 700 tisuća dolara dnevno. Na godišnjoj razini samo za održavanje najnužnijih uvjeta u tom logoru troši se više od 260 milijuna dolara. Logorom upravlja američki upravitelj i novac za održavanje u najvećoj mjeri dolazi iz SAD-a", pojasnio je Azinović.
Kosovo je također pristalo na ovakvu suradnju pa je u tu državu ranije vraćena skupina od 34 žene i 72 djeteta koji su također boravili u Siriji.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati