Zapad razvija moćni laser: "Ne treba mu municija, uništava hipersonične projektile"
BRITANSKI laser za obaranje neprijateljskih projektila je nakon uspješnih testova u obrambenim laboratorijima Porton Down korak bliže proizvodnji, prenosi Telegraph. Laser Dragonfire testiran je na velikoj udaljenosti kako bi se ispitala njegova preciznost. Steve Wadey, izvršni direktor Qinetiqa, proizvođača ovog lasera, opisao ga je kao "zaista veliku prekretnicu".
Uspješan test ovog uređaja dogodio se baš u trenutku kada zapadni dužnosnici od znanstvenika traže da pronađu način kako svladati ultrabrze hipersonične projektile koje razvijaju Kina i Rusija. Ovaj process zahtijeva i pravo oružje i superračunalo sposobno izračunati putanju projektila koji se kreću brzinom većom od 6100 kilometara na sat.
Dragonfire je dizajniran za gađanje projektila, dronova i drugih neprijateljskih ciljeva. Koristi električnu energiju i ne zahtijeva municiju, što je velika prednost u trenutku kada Zapad većinu svojih projektila donira Ukrajini. Laser može proizvesti oko 50 kW snage, a probija i čelik.
Najveći kupac SAD, zainteresirana i Francuska
Iz Qinetiqa kažu da su u šest mjeseci zaprimili narudžbe vrijedne 800 milijuna funti pa sada moraju obaviti posao vrijedan tri milijarde funti. Prodaja im je porasla za 12%, a najviše se naručuje iz SAD-a. Naime, Qinetiq je jedan od izvođača radova na elektromagnetskom sustavu za lansiranje zrakoplova (Emals) koji se razvija za najnovije američke nosače zrakoplova Gerald Ford. Zamijenit će katapulte na parni pogon koji su se do sada koristili za lansiranje mlaznih lovaca i drugih letjelica. Qinetiq je za Emals razvio sustave za napajanje i kontrolu lansiranja. Program je nadgledao General Atomics, koji je razvio dronove Predator i Reaper.
"Taj program nam je osigurao dugoročnu proizvodnju", kazao je Wadey. "Američka vlada angažira nekoliko zemalja diljem svijeta koje su zainteresirane za usvajanje elektromagnetskih sustava za lansiranje i oporavak, među njima je i Francuska", dodao je.
Dragonfire, među ostalima, razvijaju Qinetiq, Leonardo i raketna tvrtka MBDA.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati