BBC: Može li se Ukrajina obraniti od ruske invazije?
KOLIKO će Ukrajini biti teško obraniti se sada kada je počeo napad Rusije? Ukrajina je u svakom pogledu slabija od napadača, posebice nakon značajnog ulaganja i modernizacije ruskih oružanih snaga od strane predsjednika Vladimira Putina.
Dr. Jack Watling s britanskog Royal United Services Institutea za BBC je rekao sljedeće: "Mislim da su Ukrajinci u vrlo teškom položaju". Watling se upravo vratio iz Ukrajine i kaže da se tamošnji vojni čelnici sada suočavaju s vrlo teškim odlukama.
Rusi mogu napadati iz više smjerova, granica je duga tisuće kilometara
Zapadni dužnosnici procjenjuju da je Rusija imala do 190.000 vojnika na ukrajinskoj granici – daleko više nego što broji kompletna ukrajinska redovna vojska od 125.600 vojnika. Ruske snage već su prešle granicu iz više smjerova.
Ukrajini će biti teško obraniti tisuće kilometara svoje granice - od Bjelorusije na sjeveru pa sve do Krima na jugu. Ako Ukrajinu zamislite kao brojčanik sata, Rusi mogu napadati od oznaka za 10 do 19 sati.
Ben Barry s Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS) i bivši brigadir britanske vojske, kaže da su ukrajinski branitelji u vrlo teškom položaju. Ukrajina je ugrožena u više smjerova, a njene su snage prilično tanko raspoređene, ističe Jack Watling.
Najveći nesrazmjer između ruskih i ukrajinskih snaga je u zraku. Ukrajina ima 105 borbenih zrakoplova na granici u usporedbi s 300 ruskih, iznosi Watling. Rusi će, predviđa on, vrlo brzo steći nadmoć u zraku. Ruski napredni sustavi protuzračne obrane, poput projektila S-400, također omogućavaju prednost ruskim snagama. Nasuprot tome, Ukrajina ima stariju i ograničenu protuzračnu obranu.
Ukrajina nema odgovor na krstareće i balističke projektile
Watling navodi primjer Izraela koji se uspješno branio od napada iz više smjerova, ali dodaje da je to bilo moguće samo zbog njegove superiornosti u zraku. A takvo nešto Ukrajina jednostavno nema.
Moskva je razvila vlastitu verziju "šoka i strahopoštovanja" s integriranim zračnim, raketnim i dalekometnim raketnim topništvom, ističe Ben Barry. To omogućuje Rusima da izdaleka napadnu ukrajinske zapovjedne i kontrolne centre, skladišta streljiva, zračne snage i protuzračnu obranu.
Čini se da je to već počelo s napadima krstarećim projektilima na ciljeve u blizini glavnog grada Kijeva. Watling kaže da Rusi imaju vrlo značajan arsenal modernog oružja i mogućnosti na koje Ukrajina nema odgovor - poput sustava krstarećih i balističkih projektila Iskander.
Rusija je jača u svemu
Ukrajina je nedavno primila vojnu pomoć iz SAD-a i Velike Britanije, no uglavnom se radi o projektilima zrak-zrak kratkog dometa i protutenkovskom oružju. Ukratko, Rusija je u svemu jača od Ukrajine.
Uz rusku nadmoć u zraku i dalekometno oružje, ukrajinske snage uskoro bi mogle biti imobilizirane i prisiljene na ukopavanje. Ukrajinske snage mogle bi biti zaustavljene u manevriranju i premještanju kako bi se suočile s ruskim napredovanjem iz bilo kojeg drugog smjera, smatra Watling.
Većina najbolje obučenih i opremljenih ukrajinskih postrojbi nalazi se na istoku zemlje - u blizini kontrolne linije u Lugansku i Donjecku - gdje se bore od 2014. godine. Zapadni obavještajni dužnosnici rekli su za BBC kako postoji zabrinutost da će ih Rusija opkoliti.
Međutim, ukrajinske oružane snage bolje su uvježbane i opremljene nego što su bile kada je Rusija napala Krim. Barry kaže da su postrojbe i vojnici stekli korisno borbeno iskustvo u borbi sa separatistima na istoku zemlje koje podržava Rusija. Ali dodaje da su oni uglavnom bili uključeni u linearno rovovsko ratovanje i da će zahtjevi manevarskog ratovanja biti puno teži.
Rusi ipak ne mogu izbjeći borbe po gradovima
Ruske snage mogu se brzo kretati jer imaju mobilne raketne lansere i protuzračnu obranu. Ruske trupe također su stekle iskustvo u borbama na Krimu i u Siriji. Ukrajinske snage mogle bi bolje proći ako se borbe budu vodile u ukrajinskim gradovima.
Dobro pripremljen branitelj može svakom napadaču učiniti gradsku borbu teškom i krvavom - kao što se pokazalo u Staljingradu u Drugom svjetskom ratu i nedavno u Mosulu u Iraku.
Ben Barry vjeruje da će ruske snage u početku pokušati zaobići naseljena mjesta i gradove. No, smatra kako je vrlo malo vjerojatno da Rusi mogu izbjeći gradske borbe, svakako ne u Kijevu s obzirom na njegov politički značaj.
Jack Watling kaže da se Ukrajina može održati prilično dugo ako se dobro pripremi za obranu svojih gradova. Lako protutenkovsko oružje koje je isporučila Velika Britanija (također poznato kao NLAW) može pomoći u bliskoj borbi u kojoj se ukrajinske snage mogu kretati koristeći zaklon zgrada. Određeni broj civila također bi mogao uzeti oružje. Rusija se ne može oslanjati samo na zračne napade i topništvo kako bi uspostavila kontrolu nad gradovima.
Ukrajina se bori za opstanak
Ali Watling kaže da Rusija već ima agente i operativce na terenu. Kaže da će u Kijevu biti subverzija i nekonvencionalnih operacija kako bi se pokušala destabilizirati vlada. Rusija će, dodaje, također pokušati opkoliti gradove i upotrijebiti dalekometno topništvo za gađanje džepova otpora, a zatim pokušati upotrijebiti specijalne snage i agente za ubojstvo čelnika civilnog društva.
Ukrajina se sada bori za opstanak. U posljednjih osam godina borila se s ruskim snagama na istoku, ali prijetnja je sada egzistencijalna za cijelu zemlju.
Nakon što je upravo posjetio Ukrajinu, Watling kaže da Ukrajinu krasi "snažna odlučnost da preživi kao država, ali postoji i bojazan da će biti pregažena i da će to biti izuzetno krvavo".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati