Belgija prva u svijetu uvela pravo seksualnih radnica na ugovor o radu
"MORALA sam raditi dok sam bila u devetom mjesecu trudnoće. Seksala sam se s klijentima tjedan dana prije poroda", kaže Sophie, seksualna radnica u Belgiji koja, kako piše BBC, teško usklađuje svoj posao s poslom majke petero djece. "Stvarno je teško", dodaje.
Kad je Sophie carskim rezom rodila peto dijete, rečeno joj je da treba mirovati u krevetu šest tjedana. Ali, kaže da to nije bilo opcija i odmah se vratila na posao.
"Nisam si mogla priuštiti da prestanem jer mi je trebao novac", govori.
Život bi joj bio puno lakši da je imala pravo na porodiljni dopust koji plaća poslodavac.
Prema novom zakonu u Belgiji - prvom takve vrste u svijetu - to će sada biti slučaj. Seksualne radnice će imati pravo na službene ugovore o radu, zdravstveno osiguranje, mirovine, porodiljni dopust i bolovanja. U biti, to će biti tretirano kao i svaki drugi posao.
"To je prilika za nas da postojimo kao ljudi", kaže Sophie.
"Najbolji korak koji smo do sada vidjeli bilo gdje u svijetu"
U svijetu postoje deseci milijuna seksualnih radnica. Seksualni rad dekriminaliziran je u Belgiji 2022. i legalan je u nekoliko zemalja, uključujući Njemačku, Grčku, Nizozemsku i Tursku. Ali, uspostavljanje prava iz radnog odnosa i ugovora prvo se događa u Belgiji.
"Ovo je radikalno i najbolji je korak koji smo do sada vidjeli bilo gdje u svijetu", kaže Erin Kilbride, istraživačica Human Rights Watcha.
Kritičari kažu da ovaj zakon neće spriječiti iskorištavanje i zlostavljanje.
"Opasno je jer normalizira profesiju koja je nasilna u svojoj srži", kaže Julia Crumière, volonterka Isale - nevladine organizacije koja pomaže seksualnim radnicama na ulicama u Belgiji.
"Policajka me natjerala na plač, da se osjećam kao da sam sama kriva što sam silovana"
Belgijska odluka da se promijeni zakon bila je rezultat višemjesečnih prosvjeda 2022., potaknutih nedostatkom državne potpore tijekom pandemije covida.
Jedna od onih u prvim redovima bila je Victoria, predsjednica Belgijskog sindikata seksualnih radnica (UTSOPI), a prethodno eskort dama 12 godina.
Za nju je to bila osobna borba. Victoria na prostituciju gleda kao na društvenu uslugu, a seks je samo oko 10% onoga što radi.
"To je privlačenje pažnje ljudima, slušanje njihovih priča, jedenje kolača s njima, plesanje uz valcer. U konačnici, radi se o usamljenosti", objašnjava ona.
Ali, nezakonitost njezina posla prije 2022. postavila je značajne izazove. Radila je u nesigurnim uvjetima, bez ikakvog odabira klijenata, a njezina je agencija uzimala velik dio njezine zarade.
Victoria kaže da ju je silovao klijent koji je postao opsjednut njome.
Otišla je u policijsku postaju te kaže da je policajka tamo bila jako stroga prema njoj.
"Rekla mi je da seksualne radnice ne mogu biti silovane. Natjerala me da se osjećam kao da sam ja kriva jer sam radila taj posao. Postaju sam napustila plačući", prenosi BBC.
Sve seksualne radnice s kojima su novinari BBC-ja razgovarali rekle su im da su u nekom trenutku bile pod pritiskom da učine nešto protiv svoje volje.
Zbog toga Victoria čvrsto vjeruje da će ovaj novi zakon poboljšati njihove živote.
"Ako nema zakona i vaš posao je ilegalan, nema protokola koji bi vam pomogli. Ovaj zakon daje ljudima alate da nas učine sigurnijima", dodaje.
Svodnici će imati stroga pravila
Svodnicima koji kontroliraju seksualni rad bit će dopušteno legalno djelovati prema novom zakonu - pod uvjetom da slijede stroga pravila. Osobe koje su osuđene za teško kazneno djelo neće smjeti zapošljavati seksualne radnice.
"Mislim da će se mnoge tvrtke morati zatvoriti jer mnogi poslodavci imaju kriminalni dosje", kaže Kris Reekmans. On i njegova supruga Alexandra vode salon za masažu u Ulici ljubavi u gradiću Bekkevoortu. Masaže koje nude klijentima uključuju "dvostruki užitak". U prostoru se nalaze pomno namještene sobe s masažnim krevetima, svježim ručnicima i ogrtačima, hidromasažnim kadama i bazenom.
Kris i njegova supruga zapošljavaju 15 seksualnih radnica i, piše BBC, ponose se time što se prema njima odnose s poštovanjem, štite ih i daju im dobre plaće. "Nadam se da će loši poslodavci biti isključeni i da će dobri ljudi, koji se žele pošteno baviti ovom profesijom, ostati - i što više, to bolje", kaže.
Većina želi normalan posao, a ne radna prava
Ali, Julia Crumière kaže da većina žena kojima pomaže samo želi pomoć da napuste profesiju i nađu "normalan posao" - a ne radna prava.
Kako regulirati seksualnu industriju i dalje je globalno pitanje koje izaziva podjele.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati