Epidemiolog objasnio koja je razlika između samoizolacije i pasivnog nadzora
NEKOLIKO saborskih zastupnika danas je moralo u samoizolaciju nakon što se doznalo da je SDP-ovac Franko Vidović pozitivan na koronu. On je 14. listopada 2020. sudjelovao na sjednici Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost.
Prema odluci epidemiološke službe Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, mjera samoizolacije određena je za trojicu saborskih zastupnika koji su sudjelovali na navedenoj sjednici - Miroslava Škoru, Nikšu Vukasa i Mišela Jakšića - te četiri saborske službenice koje su također nazočile sjednici.
Drugim sudionicima sjednice Odbora, kao primjerice zastupnicima Nikoli Grmoji i Dariju Hrebaku, nije određena mjera samoizolacije zato što je utvrđeno da nisu bili ni u kakvom, pa ni bliskom kontaktu sa zaraženim Vidovićem. Umjesto toga, iz HZJZ-a im je rečeno da "moraju pod pasivni nadzor".
Provjerili smo što to točno znači.
Koja je razlika između samoizolacije i pasivnog nadzora?
Nazvali smo epidemiologa Bernarda Kaića i pitali ga koja je razlika između samoizolacije i pasivnog nadzora.
"Riječ je o potpuno dvije različite stvari, mislim da se tu brkaju pojmovi. Samoizolacija, odnosno karantena, određuje se zdravoj osobi koja je bila u kontaktu sa zaraženom osobom. To je onih 14 dana. E sad, pasivni, odnosno aktivni nadzor može se vršiti nad pacijentom koji je u samoizolaciji (karanteni), ali i nad onim koji nije. Razlika je u tome što pod pasivnim nadzorom podrazumijevamo da se osoba javi liječniku ako razvije simptome bolesti, a kod aktivnog nadzora liječnik dnevno provjerava pacijenta je li razvio simptome, odnosno je li u boljem ili lošijem stanju", rekao je Kaić za Index.
Dodatno nam je pojasnio i na primjeru.
"Primjerice, kad se netko vraća iz zemalja u kojima postoji mogućnost zaraze malarijom, epidemiolozi ne moraju nužno odrediti mjeru samoizolacije (karantene), ali mogu osobu nadzirati aktivno ili pasivno. Dakle, aktivno bi značilo da je svaki dan kontaktiraju i pitaju za stanje, a pasivno da se ta osoba sama javi liječniku ako razvije neke simptome. No kako nije izrečena mjera samoizolacije, ne postoji ni ograničenje kretanja", objasnio nam je Kaić.
Dakle, iz HZJZ-a su odlučili u samoizolaciju poslati samo one zastupnike za koje su procijenili da su bili u bliskom kontaktu sa zaraženim, dok je ostalima, za koje su procijenili da nije bilo kontakta, rečeno da se jave ako razviju simptome, ali i da u narednom periodu malo više pripaze na sve mjere te da se ne kreću među velikim brojem ljudi ako to ne moraju i slično.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom za koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati